Cocuklardaki Istahsizlik - Istah Acan Öneriler - Ahmet Maranki istahsizlik icin Öneriler - İştahsız Cocuklar Hakkinda

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Cocuklardaki Istahsizlik - Istah Acan Öneriler - Ahmet Maranki istahsizlik icin Öneriler - İştahsız Cocuklar Hakkinda ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Cocuklardaki Istahsizlik - Istah Acan Öneriler - Ahmet Maranki istahsizlik icin Öneriler - İştahsız Cocuklar Hakkinda

  Reklam  Cocuklardaki Istahsizlik - Istah Acan Öneriler - Ahmet Maranki istahsizlik icin Öneriler - İştahsız Cocuklar Hakkinda

  Forum Alev
  Cocuklardaki Istahsizlik - Istah Acan Öneriler - Ahmet Maranki istahsizlik icin Öneriler - İştahsız Cocuklar Hakkinda
  Ahmet Marankiye sorulan soruların başında, özellikle çocuklardaki, iştahsızlık sorununun bitlisel çözümü nedir ? sorusu. Ahmet Maranki, Kanal 7 de yayınlanan bir programda, çocuklarda ve yetişkinlerde iştah problemine çözüm olabilecek bitkilerin adlarını ve bitkisel tariflerini verdi. Bu tariflere, kısaca göz atalım.

  *1 çay bardağı kaynamış suyun içine,1 çay kaşığı havuç tohumu atılır. Kısık ateşte birkaç dakika kaynattıktan sonra, 10 dakika demlendirilir. sabah,öğle ve akşam tok karnına içilir.
  *Kakule, toz haline getirilir.Günde birkaç defa 0,5 gram hap halinde alınır.
  *Ayva ve ahududu, komposto şeklinde tüketilir. Ayrıca, Badem, ceviz,kimyon, ardıç tohumu, kekik, rezene, söğüt yaprağı, havuç, enginar, greyfurt, kayısı, limon, portakal, domates, nane, sarımsak, turp, adaçayı, kekik, kişniş, gibi bitkilerin iştah açıcı özelliği vardır.
  *10 gr kantaron bitkisini, 1 bardak kaynar suya atıp, 10 dakika demlendirerek ek öğle ve akşam yemeklerinden önce 1er bardak içilir.
  *Su teresi veya tere, sıkılırarak suyundan günde 1 bardak içilirse iştah açar.
  *1 bardak kaynar suyun içine, 2 tatlı kaşığı dövülmüş kereviz tohumu atılıp, 10 dakika bekletilir. Günde 3 bardak, yemeklerden önce içilir.
  *1 bardak kaynar suyun içine, 2 gram papatya konulur.10 dakika demlendirilip, günde 1 bardak, sabah aç karnına içilir.  Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Hülya Caner, “Çocuklarda iştahsızlık” hakkında bilgi verdi ve anne babalara önerilerde bulundu.

  Ek gıdaların başlanmasından okul çağına kadar, çocuklarının iştahsızlığından şikayet etmeyen anne baba hemen hemen yok gibidir. Özellikle anneler kendilerinin uygun gördüğü miktarda yiyecek tüketmeyen çocukları için çok kolay “iştahsız” kararını verebiliyorlar. Ilk bir yıl sürekli çocuğunun kilosunda artış izlemeye alışan anne ve baba, aşağı yukarı 15. ayda başlayan istahsızlığı ile birlikte kilo alımında ilk yıla göre artış göremeyince buna anlam veremiyor.  İştahsızlığın En Belirgin Olduğu Dönem: 15- 20. Aylar…

  Çocukların büyüme ve gelişmeleri dönemsel farklılıklar gösterir. Hayatın ilk bir yılı büyümenin en hızlı olduğu dönemdir ve tabi ki kalori ihtiyacı da fazladır. Bir yaşından sonra bu hızlı büyüme artık yavaşlar, buna paralel olarak kalori gereksinimi de azalır. Dolayısıyla eskiye oranla belirgin iştahsızlık gözlenir. Özellikle 15-20. aylar iştahsızlığın en belirgin olduğu dönemdir.

  Çocuğunuzun İştahını Başka Çocuklarla Kıyaslamayın

  Büyümek, beslenmenin dışında yaş, cinsiyet, metabolizma hızı, aktivite durumu, genetik, psikolojik ve çevresel faktörlerden etkilenmekte ve her çocukta farklı olabilmektedir. En sık karşılaşılan durum, anne ve babalar çocukları ne kadar yerse yesin aldıkları gıdaları yetersiz bulmakta ve çocuklarının yediklerini başka çocukların aldıkları gıdalarla kıyaslamaktadırlar. Bilinmelidir ki çocukların aldığı gıdanın miktarı kadar içeriği de önemlidir. Yüksek kalorili bisküvi, çikolata gibi besinler, düzensiz atıştırmalar, fast food türü beslenme tarzı, öğünlerdeki yemek miktarını etkiler ve yeterli kalori aldığı halde istahsız görüntüye neden olabilir. Yaşına uygun büyüme gösteren çocuk size iştahsız gibi gelse de, ihtiyaci olan gıdaları alıyor demektir.

  Ancak iştahsızlıkla beraber, kilo alımında duraklama yetersiz gelişme gösteren çocukta sebebin ortaya çıkarılması için doktor kontrolünden geçirilerek gerekli tetkilerin yapılması gerekmektedir.

  Muayene ile çocuğun büyüme ve gelişme ölçülerinin yaşına uygun olup olmadığı değerlendirilmelidir. Kan sayımı, idrar tetkiki, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri, batın ultrasonu gibi basit tetkiklerle organik bir neden bulunmazsa, boy uzaması ve kilo alışı yeterli ise endişe edilmemelidir.

  Her çocuk her şeyi yemeyebilir. Çocukların da sofrada hazırlanan yemekler arasından seçme özgürlükleri olmalıdır. Süt içmiyor ama yoğurt, peynir tüketiyorsa sorun yoktur ya da meyveleri seviyor, sebze sevmiyorsa bu da kabul edilebilir. Hatta öğün atlaması bile normal kabul edilmelidir. Anne ve babaya istahsız gibi gelen çocuklar aslında yanlış beslenme alıskanlığı olan çocuklardır.

  Çocuğun Psikolojik Durumu Önemli
  Çocukların iç dünyalarında yaşadıkları duygularda iştahlarını etkileyen önemli faktörlerden biridir. Bilinç altına yerleşmiş herhangi bir endişe, üzüntü, nefret veya kıskançlığın baskısı onun iştahını kesebilir. Bu nedenle iştahsız çocukta organik nedenler araştırılırken mutlaka çocuğun ruhsal durumu da değerlendirilmelidir.


  Çocuklarda iştahsızlığı gidermenin yolları

  Öncelikle çocuk sofraya aile ile birlikte oturmalıdır.

  Çocuğunuz yemek yerken yedirdiğiniz herşeyin yararını bir bir anlatın.

  Aile çocuğun yemek alışkanlıklarının geliştirilmesinde en etkili ortamdır. Çocuklarda ilk öğrenme yakın çevresindeki bireyleri taklit etme biçimindedir. Anne, baba ve kardeşler onlar için en iyi modellerdir. Yemek yeme alışkanlıkları aile sofrasında edinilir. Anne ve babanın sevdiği yiyeceklere karşı istek oluşurken; onların sevmediği yiyeceklere tepki gelişebilir. Besinler mevsimine göre, çeşitlerine özen gösterilerek hazırlanmalı ve çocuğa her besinin yararları anlatılarak onunla birlikte tüketilmelidir.

  Yemek yedirmek için sürekli çocuğunuzun peşinde dolaşmayın

  Düzenli saatlerde öğüne alışması sağlanmalıdır. Öğün aralarında ve yemek öncesinde düzensiz olarak gıdaların alınması, “ne yerse kar” düşüncesi ile çocuğun arkasında gezerek kaşık kaşık bir şeyler yedirme ve midede sürekli besin bulunması acıkma duygusunun gelişmesini engeller. Sofrada yemediğinde ikinci öğüne kadar aç kalacağını bilen çocukta beslenme düzeni daha çabuk yerleşecektir.

  Annelere Öneriler:

  • Yemeğin sofrada yenmesini alışkanlık haline getirin.

  • Besin değeri yüksek, çocuğun severek yediği gıdalar tercih edilmeli, kesinlikle miktar yönünde zorlama yapılmamalıdır.

  • “Kardeşin bitirdi, sen hala yemedin” gibi kıyaslamalar yapılmamalıdır.

  • Yemesi karşılığında takdir edilmeli, fakat ödüle alıştırılmamalıdır.

  • Fazla miktarda inek sütü veya meyve suyu alan çocuklar tok olduklarından diğer gıdalara
  direnç gösterirler. Ayrıca aşırı süt tüketiminin sonunda oluşabilen anemide yine iştahsızlık nedeni olabilir.

  • Tabağına yiyebileceği kadar yemek koyulmalı, hatta azar azar yemek koyarak tabaktaki yemeğini bitirdikçe takdir edilmelidir.

  • Çocuğun bireysel gelişimi desteklenmeli, sofrada özgür bırakarak kendi kaşığı ile beslenmesine fırsat verilmelidir.

  • Açık havada gezinti yapılmalı ve yemeklerini buralarda yemeleri sağlanmalıdır.

  ASLA “İŞTAH ŞURUBU” ADI ALTINDA SATILAN İLAÇLARDAN KULLANMAYIN

  İŞTAH AÇAN FAKAT HİÇBİR YAN ETKİSİ OLMAYAN İLAÇ HENÜZ KEŞFEDİLMEDİ.  Çocuklarda görülen iştahsızlık sorununa karşı verilen iştah açıcı ilaçların da yan etkilerinin göz ardı edilmemesi gerekiyor.

  İştah açmak için verilen tüm antihistaminik grubu ilaçların iştah açması, bu grup ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabiliyor.

  Tabii ki bu ilaçların yan etkileri sadece iştah açmakla sınırlı değil; ilacı alanların bir kısmında uyku uyuşukluk, bazılarında tam tersi huzursuzluk, aşırı sinirlilik, alerjik reaksiyonlar, anemi, karaciğer fonksiyonlarında bozulma, kusma, ishal, kabızlık, sık ve ağrılı idrar yapma gibi yan etkiler ortaya çıkıyor.

  Bu ilaçların iştah açıcı etkileri yan etki olarak ortaya çıktığından ilaçları kullananların hepsinde görülmüyor. Görülse de sadece kullanıldığı sürece etkili olduğundan ilacın kesilmesi ile bu etki ortadan kalkacağından -zaten ilacın 15 günden fazla kullanılması hiç önerilmediğinden -bu gibi yollara başvurmanın ne kadar anlamsız olduğunu anlamak çok zor değil gibi görünüyor.

  Birçok anne çocuğunun iştahsız olduğundan şikâyet eder. Bu yüzden anneler bebeğini sürekli besleme eğiliminde olurlar. Sevgili veliler; kesinlikle çocuğunuza zorla yedirmeyin, çünkü iştahsızlık çeşitli hastalıların sinyalini verir” .

  İştahsızlık, çocuğun ihtiyacı olan gıdayı alamaması olarak tanımlanıyor. İştahsızlık, idrar yolu enfeksiyonları, kulak, burun, boğaz ağrıları, anemiler, bazı hormonal ve alerjik hastalıklarda sıklıkla ortaya çıkıyor. Ayrıca psikolojik faktörler de çocukların iştahında önemli rol oynuyor.

  İştahsızlığa sebep olan organik bir neden varsa, öncelikle bu sorun ortadan kaldırılmalı ve kesinlikle bunun için ayrıntılı muayene ve tetkikler şart.

  Huzursuz aile ortamı iştahsızlığı ekliyor

  Aile ortamının huzursuz olması da, çocukta görülen iştahsızlığın önemli bir sebebi. Beslenme şekli, hangi tür yiyeceklerin tercih edildiği, yiyeceklerin nasıl hazırlandığı, beslenme saatleri çocuğun iştahını belirleyen en önemli faktörler arasında yer alıyor.

  Annelere Tavsiyeler

  Uzman arastiricilara göre,çocuklarda sıklıkla ortaya çıkan iştahsızlığa karşı alınabilecek önlemleri şöyle sıralıyor;

  Özellikle ülkemizde demir eksikliği ile fazla karşılaşıldığı için çocuklara 4. veya 5. aylarda demir profilaksin başlanmalıdır.

  İnek sütü tüketimine de imkan varsa bir yıl, yoksa dokuzuncu ayda başlanmalıdır. Daha erken dönemde inek sütü kullanımı demir eksikliğine yol açabilir.


  İdrar yolu enfeksiyonları ihmale gelemeyecek durumlardan biridir. Çocuğunuz iştahsızsa mutlaka idrar yolu enfeksiyonunu da göz önünde bulundurun.

  Ek gıdalara 6. aydan daha geç başlamayın. Bebeğinizi 9. ayda sofraya oturtun. El becerilerinin, ısırma ve çiğneme becerilerinin gelişmesine yardımcı olun.

  Çocuğun sevmediği gıdalarda ısrar etmeyin. Ancak zaman zaman deneyin ya da daha cazip hale getirerek sunun.

  Çocukların mide kapasiteleri küçük olduğu için 7–8 kaşıktan sonra yemek istemeyebilirler. Bu durumda çocukları zorlamayın. Bazı anneler çocuklarını zorlayarak yemek yedirmektedirler. Eğer ki 4–6 ayda beslenmede bir problem varsa, bu organik bir nedenden kaynaklanma ihtimali yüksektir ve bu yüzden mutlaka bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

  Çocuğunuzu başka çocuklara kıyaslamayın. Küçük kalacaksın diye sözlerle tehdit etmeyin.

  Yemek sırasında çocuğu üzecek veya korkutacak şeyler söylemeyin. Evde kavga eden ebeveynlerin varlığı çocuklarda yemek yemeyerek tepki vermelerine sebep olabilir.

  Yemekten önce çocuğa abur cubur gıdalar yedirmeyin. Çocuğun iştahının kesebilir.

  Uyku düzenlerini değiştirmemek veya düzen oluşturmak, temiz havaya çıkarmak, yürütmek, oyun oynamalarını sağlayarak çocukların rahatça yemek yemelerini kolaylaştırabilir.
  Çocuğun bilinçaltına yerleşmiş endişe, üzüntü, nefret veya kıskançlık gibi duygular iştah azalmasına sebep olabilir ve bu durumun tedavisi gereklidir.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Cocuklardaki Istahsizlik - Istah Acan Öneriler - Ahmet Maranki istahsizlik icin Öneriler - İştahsız Cocuklar Hakkinda

  Reklam  oglum iki yasinda zor yemek yiyor sabah kahvaltisini bile zor yaptiriyorum birde yemek yedirirken 3kasiktan sonra midesi bulaniyo ve cikartiyo kayin babam surekli yemeklerden once cikolata yediriyor 3tane bazen daha fazla veriyor dile getirmeme ragmen veriyor bu konuda sikintiliyim istahsizligini gidermem icin ne yapmaliyim yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler 3. 3
  Ziyaretçi
  iyi günler kolay gelsin kizima havuç tohumunu aldım yemeklere karistirsam bi sıkıntı olur mu 4. 4
  Ziyaretçi
  iyi günler kolay gelsin kizima havuç tohumunu aldım yemeklere karistirsam bi sıkıntı olur mu

 5. 5
  Ziyaretçi
  Havuç tohumu nerde satiliyo bayanlar

 6. 6
  Ziyaretçi
  Bebegim 7 aylik sutum yetmiyo 3 aydan beri mama veriyorum ek gidalra basladim domates elma rendeleyp veriyorum cici bebe buskivisi verdim bi iki defa ama ne kadar saglikli bilmyorum yardimci olursaniz sevinirim

 7. 7
  Ziyaretçi
  Benin kizim 2 yasinda cok istahsiz baski yapmiyorum ama bu durum beni cok uzuyo. Bazen 2 3 gun bisey yemedigi oluyo ne yapmaliyim ne yedirmeliyim bu arada kizim 10 kilo

 8. 8
  Ziyaretçi
  Oglum henuz bir yasinda ve cok istahsiz bir kasik versem direk tukuruyor yutmuyor agliyor cok uzuluyorum ne yapmaliyim havuc tohumu iyi geliyormus istaha dogrumuki acaba lutfen cevap yazin

 9. 9
  Ziyaretçi
  Havuç tohumunu nerden aldınız

 10. 10
  Ziyaretçi
  Hayırlı akşamlar hocam benim oglum 6 bucuk yaşında aşırı iştahsılık sorunumuz var okulda bile koydugum beslenmesini bile yemiyor ben cok üzülüyorum ne yapmam gerekiyor

 11. 11
  Hakan
  Administratör

  Cevap: Cocuklardaki Istahsizlik - Istah Acan Öneriler - Ahmet Maranki istahsizlik icin Öneriler - İştahsız Cocuklar Hakkinda

  Reklam  Oglum henuz bir yasinda ve cok istahsiz bir kasik versem direk tukuruyor yutmuyor agliyor cok uzuluyorum ne yapmaliyim havuc tohumu iyi geliyormus istaha dogrumuki acaba lutfen cevap yazin
  Değerli ziyaretçimiz eğer çocuğunuz yutkunma sorunu yaşıyorsa tıbbı yardım almalısınız.
  Havuç tohumunu nerden aldınız
  Şifalı bitkiler satan yerlerden temin edebilirsiniz.
  Hayırlı akşamlar hocam benim oglum 6 bucuk yaşında aşırı iştahsılık sorunumuz var okulda bile koydugum beslenmesini bile yemiyor ben cok üzülüyorum ne yapmam gerekiyor
  Tıbbı yardım aldıktan sonra doktor kontrolünde ilaç ve bitkisel ilaçlar almalısınız .

+ Yorum Gönder
çocuklarda iştahsızlık,  cocuklarda istahsizlik,  iştahsızlık,  havuç tohumu,  çoçukların iştahını ne açar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi