Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Olur?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Olur? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Olur?

  Reklam  Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Olur?

  Forum Alev
  Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Olur?  Uzmanlar, 2 ile 2,5 yaşlarında başlaması gereken tuvalet eğitiminin, hazır bezler yüzünden geciktiğini söylüyor.
  Uzmanlara göre, çocuklarda tuvalet eğitimi genellikle 2 ila 2,5 yaşlarında başlaması gerekiyor. Tuvalet eğitimine başlanabilmesi için çocukların hem fizyolojik olarak (boşaltım sistemindeki kas yapısını kontrol) hem de psikolojik olarak hazır olması gerekiyor. Uzman Pedagog Adem Güneş, emici özelliği yüksek, konforlu bezler sebebiyle çocukların tuvalet eğitiminin geciktiğini söyledi. Güneş, “Çocuk altını ıslattığının farkına varmıyor. Çişini yapan çocuk bu rahatsızlığı hissetmiyor. Çocuk ‘bez pahalıymış, anne zorlanıyormuş’ bunu anlamaz.” diye konuştu.
  Ateş ve benzeri şeylerle korkutma veya birtakım zorlama ve baskılarla yapılan tuvalet alışkanlığı eğitiminin asla yerinde bir davranış olmadığını belirten Güneş, “Bu ve benzeri yanlış davranışlar çocuğun ileriye dönük birtakım problemler yaşamasına sebep olur.” uyarısında bulundu. NPİSTANBUL Etiler Polikliniği’nden Uzman Psikolog Aynur Sayım ise çocuğun tuvalet eğitimine hazır olmasını beklemek ve sabırla izlemek gerektiğini belirtti. Tuvalet eğitimine hazır olduğunda çocuğun sinyaller vereceğini anlatan Sayım, “Gizli köşelerde çişini yapmaya başlar. Eğer çocuk hazır olduğunu hissettiriyorsa, o zaman tuvalete götürmek ve ‘aferin’ diyerek, ödüllendirerek olumlu pekiştiriciler kullanmak gerekir.” tavsiyesinde bulunuyor.


  Kaynak: mucizeixirler.com 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Olur?

  Reklam  Bebeklerin tuvalet alışkanlıklarını kazanmaları oldukça zor olmaktadır.Fakat genellikle yaz aylarında bu alışkanlığı kazandırmak daha kolay ve sağlıklı olmaktadır.2 yaşından itibaren bu eğitimlere başlamak gerekmektedir.+ Yorum Gönder
çoçuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilmeli adem güneş,  adem güneş tuvalet eğitimi
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi