Çocukta gece korkusu - gece korkusu nedenleri - çocukta gece korkusunu önlemek

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Çocukta gece korkusu - gece korkusu nedenleri - çocukta gece korkusunu önlemek ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Çocukta gece korkusu - gece korkusu nedenleri - çocukta gece korkusunu önlemek

  Reklam  Çocukta gece korkusu - gece korkusu nedenleri - çocukta gece korkusunu önlemek

  Forum Alev
  çocukta gece korkusu - gece korkusu nedenleri - çocukta gece korkusunu önlemek

  Altı yaşına kadar normal olduğu kabul edilen bir olaydır. Genellikle uykunun ilk 2 saatinde görülür. Çocuk uykuda çığlık atarak ya da ağlayarak uyanır: korkmuştur, sakinleştirilemez ya da iletişim kurulamaz. Gözleri açıktır fakat sizin yanında olduğunuzun farkında değil gibidir. Odasındaki oyuncakların ya da kişilerin korkunç olduğunu düşünmektedir. On ila 30 dakika sürer. Sabah uyandığında genellikle gece olanları hatırlamaz. Gece korkuları zamanla artabilir ve gün içerisindeki uğraşılarını daha fazla etkilemeye başlayabilir.

  Çocuğunuzu kucağınıza alın, tekrar uykusuna dönmesini sağlayın, uyandırmaya çalışmayın. Yumuşak sesle, huzur dolu şeylerden konuşun. Işıkları yakarsanız gölgelerden korkusu azalır.

  Yatağından kalkmışsa yavaşça onu kendi yatağına götürerek uykusuna devam etmesini sağlayın. Gece korkusu sırasında çocuk merdivenden yuvarlanabilir ya da başını çarpabilir. Kendisini incitecek hareketlerden korumaya çalışın.

  Çok yorgun olduğunda gece korkusu riski arttacaktır. Düzenli uyku saatleri olmasına ve dinlenmesine yetecek kadar erken uyumasına özen gösterin.

  Bu korkuların uykuya daldıktan ne kadar sonra başladığını not edin. Bir sonraki gece aynı sıralarda her 15 dakikada bir çocuğunuzu uyandırın. Onu 5 dakika uyanık tutun. Bir hafta boyunca bunu tekrar edin. Eğer bıraktığınızda tekrar gece korkusu yaşarsanız yeniden 7 gece boyunca her 15 dakikada bir uyandırmaya devam edin.

  Gece başka birisi ile kalacaksa o kişiyi bu tür durumlara karşı önceden uyarın, gece korkusunun ne olduğunu ve nasıl müdahale edileceğini anlatın.

  Onun gece gördüğü kötü düşler hakkında konuşmasına izin verin.

  Korku verici filmler seyretmesine, duymasına engel olun.

  Odasının kapısını açık bırakın. Asla korkmuş bir çocuğun kapısını kapatmayın.
  Kendisine güven verecek, sevdiği bir battaniye ya da oyuncakla yatmasına izin verin

  Onun kendi yatağında uyumasını sağlayın.

  Uyku vakti yaklaştığında neşeli ve mutlu olaylardan söz edin. Küçüklük öykülerini dinlemek bütün çocukların hoşuna gider.

  Ona korkulardan kurtulmakla ilgili öyküler okuyun.


  alıntıdır
 2. 2
  yolcu365
  Emekli

  --->: çocukta gece korkusu - gece korkusu nedenleri - çocukta gece korkusunu önlemek

  Reklam  bilgi için teşekürler. 3. 3
  Ziyaretçi
  Ama çok güzel şeyler bunlar+ Yorum Gönder
gece korkusu nedenleri
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi