Çocuklarda okul korkusu (fobisi)

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Çocuklarda okul korkusu (fobisi) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Çocuklarda okul korkusu (fobisi)

  Reklam  Çocuklarda okul korkusu (fobisi)

  Forum Alev
  Okul fobisi çocukta baş ağrısına, karın ağrısına ve baygınlık durumuna kadar gidebilir. Çocuğa korkusunun nedeni sorulduğunda, pek mantıklı sebepler sunamaz size. Aslında, okul fobisinin alt nedeni araştırılmalı.

  Gözlem yaptığınız zaman okul fobisi, hafta içi sabah saatlerinde şiddetlenir. Hafta sonu, kısmen azalmıştır. Eğer evinizde huzursuzluklar varsa, okuldada yaşayacağını düşünebilir. Ve bu nedenle okula gitmekten kaçınabilir. Öz güven eksikliği yaşayan çocuklarda, arkadaş cevresi olmayan çocuklarda bu fobi görülebilir. Evde kendini güvende hissediceğinden okula gitmek istemez.
  Asla çocuğunuzun korku ve endişesini hafife almayınız. Okul fobisi ile ortaya çıkan, bu durumun altında duygusal çalkantılar yatıyor olabilir. Şayet durum sık tekrarlanmaya başladı ise, çocuğunuzla daha çok vakit geçirmeye çalışınız. Onunla konuşmaya çalışıp korku ve endişelerini anlamaya çalışınız. Kendinizden örnekler verebirsiniz, çocuklğunuzdaki korku ve endişelerinizden ona bahsedin. Bu çocukta yaşadığının normal olduğu ve zamanı gelince gecebileceğini hissettirir.

  Gerekiyorsa okula gidip, çocuğunuzun öğretmeni ve arkadaşları ile konuşabilirsiniz. Arkadaşlarını eve davet edip, çocuğunuzun arkadaşları ile diyoloğunu takip edebilirsiniz. Okulda çoçuğunuzla dalga geçiyor olabilirler. Eğer böyle bir şey var ise bunu bir şekilde halletmelisiniz. 2. 2
  boritta
  Emekli

  Cevap: Çocuklarda okul korkusu (fobisi)

  Reklam  Çocuklarda görülen Okul Korkusu belirtileri ve doğru yaklaşımlar hakkında Çocuk Psikiyatr Dr. Gökçe Küçükyazıcı'nın bir makalesini buldum:

  Okul Fobisi en sık okulların yeni açıldığı Eylül-Ekim aylarında ve 6-8 yaş gibi ilkokula başlangıç döneminde görülür. Yine okula başladıktan sonraki yıllarda, örneğin 11-12 yaşlarda okul değişikliğinin gündeme geldiği dönemlerde de ortaya çıkabilmektedir. Ani veya sinsi başlangıçlı olabilir. Sinsi başlangıç daha çok ergenlik döneminde görülür ve depresyon gibi durumlarla beraberliği sıktır.

  Okul fobisi-Okul korkusu durumunda çocukta özellikle okul saatleri yaklaştığında ortaya çıkan şikayetler şunlardır:

  -
  Sıkıntı artışı,[COLOR=Black]
  - Ağlama,
  - Sinirlilik,
  - Uykusuzluk,
  - Saldırganlık,
  - Baş ağrısı,
  - Mide bulantısı,
  - İştahsızlık

  Kızlarda ve erkeklerde birbirine yakın sıklıkta görülen bu durum kaza, hastalık, ameliyat, okul arkadaşının gidişi, bağlı olduğu akrabanın hastalığı veya ölümü, ebeveyn boşanması, maddi sorunlar, aile içi şiddet ve kardeş doğumu gibi durumların arkasından başlayabilir. Bu çocuklar genellikle evde rahat ve huzurluyken okulda aşırı kaygılı ve huzursuzdur. Özellikle okulun kapalı olduğu zamanlarda veya okula gitmemesine karar verildiğinde yakınmalar kaybolur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi