Çocuk ve Peygamber sevgisi

+ Yorum Gönder
Çocuklarımız ve Çocuklara Dini Bilgiler Bölümünden Çocuk ve Peygamber sevgisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Çocuk ve Peygamber sevgisi

  Reklam  Çocuk ve Peygamber sevgisi

  Forum Alev
  Çocuk ve Peygamber sevgisi
  SEVGİYE en güzel şekilde ve hemen karşılık verenler, çocuklardır. Sevgi çocukların ortak dilidir. Birkaç aylık bir bebeğe güler yüzle baksanız, o da size gülerek karşılık verir.

  Dili, dini, rengi ve ırkı ne olursa olsun, her çocuk sevgi dilinden anlar.
  Peygamber Efendimiz’in (asm) çocukları ne kadar çok sevdiği, gerek hadis-i şeriflerinde, gerekse sahabelerin şahitlikleri ile sabittir. Şefkat ve merhamet timsâli olan Efendimiz (asm), sadece Müslüman çocuklarına değil, gayrı Müslim çocuklarına da aynı şefkat ve muhabbeti gösterirlerdi.

  Çocuk sevgiye hemen karşılık verir demiştik. Allah’ın Resûlü (asm) çocukları çok sevdiği gibi, çocuklar da onu çok severlerdi. Tertemiz kalplerinin en müstesna köşesinde onun sevgisini taşırlardı.

  Peygamber sevgisi de çocuklara küçük yaşlarda aşılanmalıdır. Zaten dinî hassasiyet taşıyan bir aile içinde yetişen çocuk, farkında olmadan bu sevgiyi kazanır. Zira devamlı ibadet yapılan bir evde, Allah’ın adından sonra en çok anılan ve saygı gösterilen isim, Hz. Muhammed (asm) ismidir. Çocuklar da büyüklerinden böyle gördükleri ve duydukları için, onların küçük kalplerinde Hz. Muhammed (asm) sevgisi yerleşir.

  Küçükken bize “En çok kimi seviyorsun?” diye sorarlar, bizden de “En çok Allahımı seviyorum” cevabını beklerlerdi. “Allah’tan sonra kimi seviyorsun” diye sorduklarında da “Peygamberimi” cevabını verirdik. Ondan sonra anne ve babamızı diye sevgi sırası devam ederdi.

  Sahabeler, “Anam babam sana feda olsun Ya Resulallah” diye ona olan sevgilerini ifade etmeye çalışırlarmış. Bir çocuk önce anne babasını sever, onların başına kötü bir şey gelmesini istemez. Ama bir Müslüman, Peygamber sevgisi söz konusu olduğunda, anne ve babasını da feda etmekten çekinmez.

  Çocuklara Peygamber Sevgisi aşılanırken, Peygamber Efendimizin (asm) çocukları ne kadar çok sevdiği izah edilmelidir. Hayatından örnekler verilerek çocuklarla ilgili kıssalar anlatılmalıdır. Zaten her türlü sevgiye açık olan küçük kalpler, Peygamber sevgisine de büyük bir istekle açılacak, bu sevgi kalplerinin en derin köşelerine ebedî olarak yerleşecektir.
 2. 2
  aygen
  Bayan Üye

  --->: Çocuk ve Peygamber sevgisi

  Reklam  Allah razı olsun ...+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi