Çocuğu Namaza Alıştırmak

+ Yorum Gönder
Çocuklarımız ve Çocuklara Dini Bilgiler Bölümünden Çocuğu Namaza Alıştırmak ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Çocuğu Namaza Alıştırmak

  Reklam  Çocuğu Namaza Alıştırmak

  Forum Alev
  ÇOCUĞU NAMAZA ALIŞTIRMAK


  Ve çocuğumuz 7 yaşında. Hadis-i şerifin ışığında çocuğumuzu namaza başlatmalıyız. Zorlamadan sevdirerek namaz kılmasını nasıl sağlayabiliriz. Ya da 7 yaşını çoktan geçti, ama biz hâlâ namaza alıştıramamışız çocuğumuzu. Israrlarımız, uyarılarımız sert çıkışlarımız hatta kızıp bağırmamız netice vermiyor mu?. Bir vaktini kılsa diğerlerini unutuyor mu? Peki bu durumda ne yapmalıyız?

  Öncelikle birinci problemimizi ele alalım:


  Peygamber Efendimiz (asm) 7 yaşına geldiğinde çocuklara namaz kıldırılmaya başlanmasını öğütlemiştir. 10 yaşına geldiğinde hâlâ namaz kılmıyorsa biraz daha sıkı disiplin altına alınmaları gerektiğini bildirmiştir.

  Gelelim çocukların 7 yaşında namaza başlaması konusuna…


  Bu yaş bazıları için erken gelebilir. Her sözü vahiy kaynaklı olan ve “Benim ağzımdan Rabbimin istediğinden başkası çıkmaz” buyuran Efendimiz (asm) elbette Rabbimizin emri dâhilinde konuşmuştur.


  Demek ki Rabbimiz, günahsız, sâfî, masum ruh ve bedenleri kıyamda rükûda secdede istiyor. Minik elleri temiz ağızları duâda istiyor. Bu duâlar belki çocukça oluyor, kaybolan bir oyuncak, çok sevdiği bir çikolata ama tertemiz ellerin divanına açılmasını yalansız gıybetsiz dillerin “Allahım! Allahım!” demelerini istiyor ki o çocuklar ilerleyen yaşlarda da yine Allah’ın huzurunda olabilsin. Yine ellerini yüce divana açabilsin, yine duâlar edebilisin. Yani en önemli kulluk vazifesi olan namaza çocukluktan itibaren alışsın.

  Bilindiği üzere buluğ çağına gelmiş bir genç namazla mükelleftir.


  Evvelki yaşlarda hiç namaz kılmamış bir çocuk gençliğe geçtiği ve namaz kılmakla mükellef olduğunda nasıl düzenli olarak 5 vakit namaz kılabilir? İşte, alışkanlık kazanması için 7 yaşında namaza başlatılmalıdır. Eğer çocuk namaz kılınan bir evde büyüyorsa namaza başlaması hiç zor olmaz. Çünki 0-6 yaş arası öğrenmenin altın çağı olarak tanımlanır. Kişinin davranışlarıyla ilgili öğrenimlerinin % 70’i bu yaşta gerçekleşir. Çocuklar bu dönemde işitme, görme, dokunma, tat almayla dış dünyadan uyarılar alır. Ve bu uyarılar şuuraltını beslediği için çocuğun davranışlarını olumlu ya da olumsuz olarak etkiler.

  İşitme ve görme ile dışarıdan alınan uyarılar çocuğun gelişimi, ahlâkî, dinî, ruhsal eğitimi için çok ehemmiyetlidir. Çocukların görerek öğrendikleri anlatım yoluyla öğrendiklerinden çok fazladır. Gelişimleri sırasında gördükleri her şeyi model olarak alırlar. Gördükleri, şuuraltında yer eder. İşte anne ve baba bu açıdan çok dikkatli davranmalı, güzel örnek olmaya çalışmalıdır.

  Anne babasını şahsî ya da cemaatle namaz kılarken, tesbihat yaparken gören 0-6 yaş arası çocuk 7 yaşına geldiğinde namaz konusunda hiç zorlanmayacaktır. Zira 7-11 yaş arası gördükleri ve öğrendikleri işleri yapabildikleri ve yapmaya meyilli oldukları çağdır. Namaz kılmaları da bu açıdan kolay olacaktır.  NAMAZA ALIŞTIRIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
  1- Çocuk 7 yaşında dahi olsa anlayacağı dilde neden namaz kılması gerektiğini anlatmak gereklidir. Eğer anlatılmazsa ilk etapta anne babayı taklit için kıldığı namazı ileriki yaşlarda terk edebilir.

  2- Allah’ın namaz kılan çocukları seveceği anlatılmalı asla korkutulmamalıdır. Kılmazsa Allahın yakacağı cehenneme atacağı gibi şeyler söylenmemelidir.

  3- Önce namaz kılmaya farzlarından başlatılmalıdır. Mesela 10 rekâtlık öğle namazı, 13 rekâtlık yatsı namazı uzun gelebilir. İlk etapta sadece farzları kıldırılabilir.

  4- Çocuğunuza karşı sürekli tenkit diliyle, suçlayarak yaklaşmayın! Kılmadığı namazları nazara verip nefret ettirmeyin. Negatifleri söylemek yerine pozitifleri takdir etmeyi bilin! Yani çocuğunuz 5 vakit namazın 3 vaktini kıldıysa geçirdiği 2 vakit namazın üzerinde yoğunlaşıp, eleştiri yağmuruna tutmayın! Kıldığı 3 vakit namazı takdir ve tebrik edin! Böylece takdirinizin neticesinde çocuğunuz daha iştiyaklı namaz kılacaktır.

  5- Çocuğunuzun odasına onunla birlikte bir duvar gazetesi hazırlayın. Ve bu duvar gazetesine çocuğunuzun edinmesini istediğiniz güzel ahlâkla ilgili yazılar hikâyeler ibretli sözler hadisler, âyetler, resimler, sahabe hayatlarından örneklik asın. Çocuğunuza da bu tarz dökümanlar bulmasını isteyin ve yardımcı olun. Belki de artık sürekli namaz kıl ya da namazını kıldın mı gibi uyarılar yapmak zorunda kalmazsınız.

  6- Çocuğunuza namazla ilgili hadis, âyet, hikâyeler okutun. Meselâ bir yazı bulduğunuzda o yazıyı çocuğunuzdan dinlemek istediğinizi söyleyerek okutun yoksa namazlarını düzenli kılmadığı için “oku da ibret al, namazını geçirme” tarzında bir tavırla çocuğunuzu okumaya zorlamayın.

  7-Yine bu duvar gazetesine veya tablonuza değişik cami resimleri ve camilerde cemaatle namaz kılan insanların resimlerini Kâbe-i Muazzama’nın resmini asın! Böylece çocuğunuzun bilinç altına namazı yerleştirmiş olursunuz.

  8- Çocuğunuzun kendisine ait seccadesi, tesbihi, takkesi ya da başörtüsü olmasını sağlayın. Gerekirse birlikte namaz için alışveriş yapın! Çocuğunuza küçük seccadelerden alabilirsiniz. Evinizde seccade, takke, örtü olabilir. Ama onlar evde müşterek kullanıldıkları için çocuklar benimsemeyebilirler. Şahsına âit namaz malzemelerinin olması çocuğunuzun daha iştiyaklı namaz kılmasını sağlayacaktır.

  9- Belli aralıklarla çocuğunuzu camiye götürün ki oralardaki manevî atmosferi hissetsin

  10- Ve çocuklarınıza namaz hususunda duâ edin. Hz. İbrahim’in duâsını sık sık okuyun. (İbrahim Sûresi 40-41)

  11- Son olarak, namazı çocuklarınıza sevdirin! Baskı uygulayarak namazdan soğutmayın! Efendimiz (asm)’ın, “Kolaylaştırın, zorlaştırmayın! Müjdeleyin, nefret ettirmeyin!” meâlindeki hadis-i şerifini göz önünde bulundurarak namazdan çocuklarınızı uzaklaştırmayın


  Zaten fıtratları ibadet etmeye müsait olan çocuklarımıza karşı biraz sabırlı olup doğru davranırsak, evlatlarımız kendi arzularıyla ibadeti kabulleneceklerdir.


  “Yâ Rab! Bizi ve neslimizi namazda mukîm kıl!” Amîn.


  Allah’ın namaz kılan çocukları seveceği anlatılmalı, asla korkutulmamalıdır.


 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Çocuğu Namaza Alıştırmak

  Reklam  Çocuklarımızı küçük yaşlarda namaza alıştırmak biraz zor gelebilir. Öncelikle çocuğumuza namazı niçin kılması gerektiğini anlatarak sevdirmeli ve bunu alışkanlık haline getirmeliyiz. 3. 3
  Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim. Güzel bir yazıydı. Biz de cemaatle namaz kılarken kameti ve tesbihatı oğlumuza yaptırıyoruz. Hadi sen oku derken gözündeki heyecanı görmelisiniz. Rabb'im hepimizin evladına 5 vakit namaz kılmayı nasip etsin.+ Yorum Gönder
çocuğu namaza alıştırmak,  çocuklar namaza nasıl alıştırılır,  çocuğumu namaza nasıl alıştırırım,  çocuğumu namaza nasıl alıştırabilirim,  çocukları namaza alıştırmak
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi