Çatı Katı Dekorasyonu

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Dekorasyon Bölümünden Çatı Katı Dekorasyonu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gönülce
  Özel Üye
  Reklam

  Çatı Katı Dekorasyonu

  Reklam  Çatı Katı Dekorasyonu

  Forum Alev

  Çatı katları dekore edilmesi zor mekânlar olarak bilinir. Oysa iyi bir yalıtım ve doğru mobilya seçimiyle çatı katları keyifli yaşam alanlarına dönüşebilir.

  Eğimli tavanları ve kullanışsız köşeleriyle çatı katları hep evin genelinden kopuk düzenlenen, depo alanı olarak kullanılan mekânlardır. Oysa çatı katları tarzınızı uygulamanız için bulunmaz bir fırsat olabilir.

  Uzmanların görüşlerine kulak verin ve kullanılması zor sanılan alanları maksimum şekilde değerlendirerek, çatıda kendinize mükemmel bir yaşam alanı yaratın.


  Eğim avantaj olabilir Çatı katında yaşamın önemli dezavantajlarından biri olarak görülen ve yerleşimi zorlaştıran bir unsur olarak kabul edilen eğim, aslında sıradışı bir dekorasyon uygulamak konusunda bir avantaja dönüştürülebilir.

  Mimar Fahrettin Aykut, çatı katlarındaki eğimi bir sorun olarak görmek yerine onu kullanmayı tercih edenlerden. Çatı katında olmanın insana çocuksu heyecanlar veren bir yönü olduğunu düşünen mimar, akla gelebilecek ilk sorun olan baş çarpmalarını çözmek için tavan boyasında yapılacak belirgin renk farkını tam sınıra denk getirmeyi öneriyor.

  Açık dolaplar yaratın çatı katlarının keyifli birer 'depolama alanı' olması gerektiğini söyleyen Aykut, depolama alanının mutlaka açık olması gerektiğini vurguluyor.

  Aykut, "Kapatırsanız çatının bütün esprisi gider. İnsanın kendisini çatı katında hissetme duygusunun önüne geçerseniz bu sefer çekilmez ve gereksiz bir mekânla baş başa kalırsınız. Açık depolama fikri depolanacak ürün her ne olursa olsun korunmalıdır." diyor.


  İzolasyon çok güçlü olmalı
  Çatı katları iyi izole edilmedikleri için kışın sıcak, yazın da soğuk havanın yüzde 35'i kaybedilir. Çatı katlarını bir yaşam alanına dönüştürmek için izolasyonu güçlendirmelisiniz.

  Mekânda alçak sırtlı kanepeler, yatak ve sandalyeler kullanarak tavanın daha yüksek algılanmasını sağlayabilirsiniz.


  Kitaplığınız gömme olsun
  Eğer çatı katı yeterli yüksekliğe sahipse, o zaman duvarda gömme kitaplıklar yapabilirsiniz.

  Duvarda çeşitli nişler yaratarak kitaplık yapmak ya da bir duvara çeşitli uzunluk ve derinliklerde raflar yerleştirmek, herhangi bir kitaplığı mevcut eğime uydurmaya çalışmaktan çok daha kolay olacaktır.
 2. 2
  ZİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Çatı Katı Dekorasyonu

  Reklam  Çatı katları şirin görünümlü küçük odalardan oluşmaktadır. Yatak odası olarak ya da oturma odası olarak tasarlanan bu odalarda kullanışlı olması için mobilyaların alanı kaplamayacak şekilde seçilmesi gerekmektedir.+ Yorum Gönder
kitaplik catı katı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi