Ağaç Oymacılık Sanatı Ahşap Dekorasyonu

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Dekorasyon Bölümünden Ağaç Oymacılık Sanatı Ahşap Dekorasyonu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Kemal Bektaş
  Cezalı
  Reklam

  Ağaç Oymacılık Sanatı Ahşap Dekorasyonu

  Reklam  Ağaç Oymacılık Sanatı Ahşap Dekorasyonu

  Forum Alev
  AĞAÇ İŞİ EL OLMACILIĞI-1


  Sizlere yüzyıllardır köklü bir geçmişe sahip el sanatlarından ağaç oymacılığı hakkında bilgi vermeyi uygun gördüm. El sanatları bir milletin milli kültürünü belirleyen en önemli unsurlardan birisidir. Sönmeye yüz tutmuş ağaç oymacılığı sanatını günümüzde makineleşme ile her ne kadar yürütülmeye çalışılsa da gerçek el oyma sanatının yerini alamamaktadır. Oymacının kesimindeki zerafet, oymadaki derinlik ve uç noktalardaki hayali oymaya taşımayı maalesef makineleşmede yapamamaktasınız. Makineye ne yüklerseniz onu alırsınız. Ama el sanatında ise hayallerinizi aktarırsınız Bu nedenle gerçek el oyması günümüzde antika özelliği taşımaktadır. Siz hiç makineden çıkan bir oymanın antika özelliği taşıdığını gördünüz mü?
  Sizlere ağaç oymacılığı ile ilgili resimli anlatımlı olarak geniş bir bilgiyi yıllardır birlikte çalıştığım Atakum Amisos Otelininde oyma işlerinde birlikte çalıştığım sevgili arkadaşım oymacı Ahmet Gürkök’le size anlatmaya çalışacağım. Kendi çalışma alanım altın varakçılıkla sürekli yan yana çalışan oymacılık sanatını şimdi birlikte inceleyelim:

  Önce ne yapacağımıza karar vermeliyiz. Sırası ile daha sonra;
  Model seçimi
  Ağaç seçimi
  Kalıp çıkarılması
  Kesim yapma
  Parçaların birleştirilmesi
  Gibi aşamalardan sonra oyma işlemine geçilir.

  ŞİMDİ SIRASIYLA BU AŞAMALARI İNCELEYELİM:

  Önce bir model seçimi ile ne yapacağımıza karar vermeliyiz. BU karar bir çiçek objesi,


  bir koltuk takımı yaslamalığı

  yada başka bir obje


  ya da bir sehpa ayağı

  olabilir ve yahut da isteğinize göre farklı amaçla bir model olabilir.

  Model seçiminin arkasından yapacağımız modele uygun ağaç seçimini yaparız. Sizlere ağaçlar hakkında geniş bir bilgi vererek bu seçimi amacınıza göre seçtiğiniz modelin dayanıklı olması için sizlere bırakıyoruz.


  İŞTE SİZE MOBİLYA VE OYMACILIKTA KULLANILABİLEN AĞAÇ SEÇİMİYLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ:


  AĞAÇ TÜRLERİ :


  1. IHLAMUR AĞACI


  YAPISI:
  Çok sayıda değişik türü vardır. Yaz ıhlamuru, kış ıhlamuru, gümüş olan ve Kafkasya ıhlamuru yaygın olanlarıdır. Olgun odunlu ağaçlar grubundandır. Dış odunu geniştir. Dağınık gözeneklidir. Yıl halkaları bütün kesitlerde belirsiz görüntüsü verir. Öz ışınları da öyledir. Gözenekleri küçüktür. Genellikle çıplak gözle görünmez. İç odun ili dış odunun rengi birbirine benzer.

  ÖZELLİKLERİ:
  Çok yumuşak bir ağaçtır. Eş yapılıdır. Dokusu ve görünüşü düzgündür. Sıkı ve ince yapılıdır. Esnektir. Kururken çok çeker. Açık havada ve değişen hava şartlarında kısa zamanda bozulur. Fiziki etkilere dayanımı azdır. Çok kolay işlenir. Çivi ve vida ile zayıf, tutkalla iyi bağlantı kurar. Zor verniklenir.. Kontraplaklarda kaplama olarak, kontraplaklarda, kirpit üretiminde ayakkabı kalıplarında, Duralit üretiminde, modelcilikte ve oymacılık sanatlarında kullanılır.

  AĞIRLIĞI:
  Hava kurusu ağırlığı 0.40 gr/cm3 (Özgül ağırlığı) tür.
  2. KAVAK AĞACI

  YAPISI:
  Titrek kavak, Al kavak, Konak kavak, Piramit kavağı ve Kanada kavağı en çok bulunan türleridir. Gövdenin tümü dış odun özelliği gösterir. Al kavak göbek yapmaz. Diğer türleri olgun odunlu ağaçlar gurubuna girer. Bütün kavak türleri dağınık gözeneklidir. Yıl halkaları ve damarları belirli görüntü vermezler. Gözenekleri ve öz ışınları çıplak gözle görünmez.

  RENGİ:
  Türüne göre beyaz, kirli beyaz, sarımsı beyaz olan kavakta bazen kahverengi göbek oduna rastlanır.

  ÖZELLİKLERİ:
  Çok yumuşak, kaba ve gevşek yapılıdır. Uygun koşullarda az çalışır, aç çatlar, Kolay kesilir, ancak aletlerin kesici ağızlarını çabuk köreltir. Tutkalla iyi bağlantı kurar. Fizik etkilerine dayanımı zayıftır. İyi boyanır. Zor verniklenir. Kalın çaplı kavaklar genellikle kaplama ve kontörplak endüstrisinde değerlendirilmektedir. Kibrit yapımında kavak odunu kullanılmaktadır. Ayrıca tersimat masaları, ambalaj sandıkları, kuru maddeler için fıçılar ile sunta ve yonga-lif levhalarının yapımında kavak odunuları geniş ölçüde kullanılmaktadır.

  AĞIRLIĞI:
  Hava kurusu kavağın özgül ağırlığı 0.45gr/cm3 tür.  3. KESTANE AĞACI

  YETİŞTİĞİ YERLER:
  Güney Avrupa’da ve Avrupa’nın orta bölgelerinde, Balkanlarda Yugoslavya, Bulgaristan ve Yunanistan’da, Türkiyede Kafkaslarda, İtalya’da Alptekinlerde ve Alper’in güney yamaçlarında, İspanya’da, Kuzey Afrika’da yerli olarak bulunmaktadır. Yurdumuzda: Karadeniz kıyılarında, İstanbul dolaylarında, Ege bölgesinde, Antalya’nın doğusunda yetişir.

  YAPISI:
  Kereste olarak meşeye çok benzer. Göbek odunludur. Dış odunu dar iç odunu geniştir. Çember gözeneklidir. İlkbahar dokusu gövde görülebilecek gözeneklidir. Sonbahar dokusundaki gözenekleri ile görülmeyecek şekildedir. Öz ışınları gözükmez buda meşeden ayıran en önemli özelliğidir.

  RENGİ:
  Dış odunu kirli sarı, bazen beyaz veya gri olur. İç odunu sarı kahverengidir.

  ÖZELLİKLERİ:
  Sert, sıkı yapılır, Esnektir. Kolay kırılır. Uzun iplikli olduğu için kolay bükülür. Az çalışır. Kolay işlenir. Havanın bozucu etkisine dayanıklıdır. Çok iyi boyanır. İyi verniklenir. Su altında olağanüstü bir dayanma sahiptir. Çivi yada tutkal iyi bağlantı kurar.

  AĞIRLIĞI:
  Hava kurusu özgül ağırlığı 0,56 gr/cm 2 tür.

  KULANIŞLIĞI:
  Yapıların dışında, doğramacılıkta, köprü ve iskele ayaklarında kullanılır. Mobilya üretiminde masif ve kaplama olarak değerlendirilir. Özellikle bükme mobilyalarında aranan bir ağaçtır. El aletlerinde ve makinelerde kolay işlenir.Hafif körleştirme etkisi vardır.Çivilenme, vidalanma, cilalanma ve yapıştırılması iyidir. Suya dayanıklı olduğu için deniz araçları ve iskele yapımında , doğal ve sağlam yapısı nedeniyle her türlü dekorasyon işlerinde öncelikli tercih konusu olan bir malzemedir.Özellikle ahşap ev yapımında, pencere doğramalarında,dış cephe kaplamalarında,parke,deck,pergola ve çardak uygulamalarında , bahçe masaları , sandalyeleri ve oyun parkları yapımında, dekoratif olması ve meşe ağacına benzerliği nedeniyle, mobilya yapımında oldukça fazla kullanılmaktadır. Yine kestane kerestesinden elde edilen masif paneller, ahşabın kullanıldığı her alanda ; mobilya imalatında , merdiven basamağı yapımında ,okul sıraları yapımında ,duvar bölücü panel yapımında, ev ve ofis dekorasyonunda , yat güvertesi ve kamara yapımında; dekoratif görünüşü sebebiyle masifin tercih edildiği birçok alanda kullanılabilmektedir.  4. ARMUT AĞACI
  YETİŞTİĞİ YERLER:
  Türkiye’nin bütün bölgelerinde dağınık halde bulunur.

  YAPISI:
  Olgun odunlu ağaçlar gurubundandır. Dağınık gözeneklidir. Yılhalkaları belirlidir. Gözenekleri çıplak gözle görülmeyecek kadar küçüktür. Bazı türleri parıltılı olur.

  RENGİ:
  Açıktan kırmızı kahverengidir.

  ÖZELLİKLERİ:
  Orta sert sıkı dokuludur. Kururken çok çeker ve şekil değiştirir. İyi kurutulduktan sonra aç çeker. Az esnektir. Kırılgandır. kolay işlenir. Nemli havaya pek dayanıklı değildir. Eş yapılıdır. Çok iyi boyanır ve verniklenir.

  AĞIRLIĞI:
  Hava kurusunun ağırlığı 0.70 gr/cm 3 tür.

  KULLANIŞLIĞI:
  İyi bir mobilya ağacıdır. Oturma mobilyalarında, oymalı işlerde, müzik aletlerinde, kızak ve kayak, kontrplâk üretiminde, fıçı, makara mekik, ayakkabı kalıbı yapımında kullanılır. Masif ve özellikle kaplama olarak mobilya üretiminde, tornalı, asmalı işlerde, heykel yapımında, gönye, cetvel gibi aletlerin yapımında kakma işlerinde kullanılır.  5. HUŞ AĞACI

  YETİŞTİĞİ YERLER:
  Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde yetişir. Yetiştiği bölgede kayın veya süpürge ağıcı olarak isimlendirilir.

  YAPISI:
  Adi huş ve beyaz huş olarak bilinir. Olgun ağaçlar grubuna girer. Dağınık gözeneklidir. İlkbahar ve sonbahar dokularında belirli ve yapısal farklar bulunmaz. Ancak sonbaharda daha koyu renklidir. Uzsun iplikli ve düzgün yapılıdır.

  RENGİ:
  İç odunu ile dış odun aynı renktedir. Huş tarımsı beyaz bir ağaçtır. Bazen göbeğe yakın dar bir bölümü çok açık kahverengidir.

  ÖZELLİKLERİ:
  Sıkı ve ince yapılıdır. Orta sert bir ağaçtır. Bükülgendir. Fizik etkilerine dayanımı iyidir. Zor yarılır. Kolay ilenir. Kururken çok çalışır ve çatlar. Torna işlerinde güçlük çıkarır. Açık havaya dayanıksızdır hemen çürür. Çivi ve vida ile bağlantı zayıf olur. Tutkalla iyi yapışır. Çok yi boya ve vernik tutar.

  AĞIRLIĞI:
  Hava kurusu özgül ağırlığı 0.62 gr/cm 3 tür.

  KULLANIŞLIĞI:
  İyi bir mobilya ağacıdır. Oturma mobilyalarında, oymalı işlerde, müzik aletlerinde, kızak ve kayak, kontrplâk üretiminde, fıçı, makara mekik, ayakkabı kalıbı yapımında kullanılır.  6. ZEYTİN AĞACI

  YETİŞTİĞİ YERLER:
  Vatanı Türkiye’dir. Özellikle Ege ve Marmara da yetişir.

  YAPISI:
  Gözenekleri çıplak gözle görünmeyecek şekilde dağınıktır. Is ışınları belirsizdir. Göbek ağaçlı odunlu ağaçlar gurubuna girer.

  RENGİ:
  Dış odun açık sarı, iç odunu açık veya koy kahverengidir.

  ÖZELLİKLERİ:
  Sıkı yapılı ve sert bir ağaçtır. Genellikle kolay işlenir. Düzgün yüzey verir. Hava değişimine dayanımı sınırlıdır. Fizik dayanımı ortadır. Kuru zeytinin çalışma oranı azalır.

  AĞIRLIĞI:
  Özgül ağırlığı ortalama 0.94 gr/cm3 tür.

  KULLANILIŞI:
  Mobilya üretiminde en çok kaplama olarak kullanılır. Zeytin damar deseni yüzünden kendine özgü bir görüntü sağlar. Fırça sapı ve biblo yapımında kullanılır.  7. MEŞE AĞACI

  YERLETİĞİ YERLER:
  Türkiye’deki bütün ormanlarda karışık halde, bazen de ayrı orman halinde bulunur. Özellikle Trakya’da, Marmara ve olu dolaylarında bol meşeye rastlanır. Yetiştiği bölgelerde bazen pelit, bazen de palamut ağıcı diye isimlendirilir.

  YAPISI:
  Göbek odunlu ağaçlar grubundandır. Dışı odunu dardır. Çember gözeneklidir. Özkesitte parlak pulcuklar veya şeritler halinde özışınları vardır. Öz ışınların en belirgin göründüğü ağaç türü meşedir. Öz ışınlarında mat kesitteki görünüşü koyu renkli çizgiler halindedir. İlkbahar dokusunda gözenekler küçülür ve sıklaşır. Yıl halkaları belirgindir. Damar kesitte, gözeneklerin oluşturduğu damar desenleri görünür. Meşenin çok sayıda değişik türü vardır. Bu nedenle yapısal nitelikleri farklı meşe ağaçları ile karşılaşmak doğaldır. Genellikle kaba dokulu ve iri gözeneklidir.

  RENGİ:
  Meşenin rengi genellikle kirli sarıdır. Dış odunu kirli sarımsı beyazdır. Göbek odunu koyu sarıdır. Bazı türlerin dış odunu açık pembe, göbek odunu açık kahverengidir.

  ÖZELLİKLERİ:
  Meşe ağacının yaklaşık 400 türü vardır. Bu türleri kesinlikle birbirinden ayırmak çok güçtür. Ağaç işleri ve mobilya endüstrisinde sertliğine ve yumuşaklığına göre değerlendirilir. Meşenin sert ve yumuşak olmasa çoğunlukla yetiştiği yer bağlıdır. Dar ve sık halkalı meşe kerestesi eş yapılı özellik gösterir ve genellikle yumuşak olur. Kalın ve seyrek halkalı meşenin kerestesi sert olur. Zor işlenir. Meşe genellikle az çalışır. Kola yarılır. Bazı türleri orta sert, bazıları serttir. Meşenin türleri arasında az esnek ve çok esnek olanları vardır. Yumuşak kereste veren türleri kolay işlenir. Havanın ve nemin bozucu etkilerine arşı en büyük dayanımı gösteren ağaçtır. Dış odunu, iç odunu kadar dayanıklı değildir. Bünyesindeki bol toner yüzünden, en iyi boyanabilen ağaç meşedir. Özellikle kimyasal boyalarda ve bu durum açıkça görünür. Kolay verniklenir. Ancak iri gözenekli olduğu için mat verniklenecek işlerde kullanılması daha uygundur.

  AĞIRLIĞI:
  Meşenin hava kurusunun özgül ağırlığı ortalama 0.86 gr/cm3 tür.

  KULLANILIŞI:
  Kalın ve seyrek halkalı sert meşe kereste yapıların dış ve iç bölümlerinde, kapı, pencere, merdiven, döşeme kaplamasında, parke yapımında kullanılır. Takım sapları, fıçı, vagon, araba, gemi, kayık, köprü ve iskele ayaklarında sert meşe kereste olumlu sonuç verir. Yumuşak tür meşenin masif ve kaplaması mobilya üretiminde, yapıların iç bölümlerinde, dekorasyon uygulamalarında aranan bir gereçtir.

 2. 2
  ZİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Ağaç Oymacılık Sanatı Ahşap Dekorasyonu

  Reklam  Her ağacın kendine özgü bir özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklere bağlı olarak dayanıklı ve az dayanıklı olmalarına bağlı olarak insanların ihtiyacına göre farklı malzemelerde kullanılmaktadır.+ Yorum Gönder
ahşap oyma desenleri,  ahşap oyma modelleri,  ayous ağacı,  ahşap oymacılığı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi