Need For Speed: Most Wanted Demo İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Demo inceleme Bölümünden Need For Speed: Most Wanted Demo İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Need For Speed: Most Wanted Demo İnceleme

  Reklam  Need For Speed: Most Wanted Demo İnceleme

  Forum Alev
  Duyurulduğu ilk günden beri merakla beklenen Need For Speed: Most Wanted, hakkındaki düşüncelerimizi pekiştirmek için çıkış tarihine yaklaşık 6 gün kala demo versiyonu ile karşımıza çıktı. Daha önce yayınlanan ekran görüntüleri ve videoları ile dumur olmamıza sebebiyet veren NFS: MW, yayınlanan demosu ile ne kadar haklı olduğumuzu tekrar gözler önüne serdi açıkçası. NFS:Underground ve Underground 2 ile oyun piyasasında bomba etkisi yaratan EA bu yıl da piyasayı fazlasıyla sallayacağa benziyor. Zira şimdiden NFS: MW ön siparişlerine olan yoğun talep oyun dağıtımcılarını zor durumda bırakacak konuma geldi. Underground misyonunu başarıyla tamamlayan EA, şimdide NFS Underground'dan bir önceki versiyon olan Hot Pursuit 2 ile Underground serilerini birleştiriyor. Hot Pursuit 2 ile beklenilen başarı çok fazla yakalanamasa da modifiye unsurları ile birleşen amansız takip öğeleri Most Wanted'ı başarıya taşıyacağa benziyor. 570 MB'lık haddinden fazla büyük bir demo boyutu akıllarımıza soru işareti olarak takılsa da, oyunu oynamaya başladığımızda gördüğümüz grafik detaylar ve gerçekçilik bu boyutun bile aslında az kaldığı konusunda hem fikir olmamıza sebebiyet veriyor.

  Oyunu indirip kurduktan ve masaüstündeki kısayol simgesine çift olarak tıkladıktan sonra karşımıza birkaç uyarı geliyor. Hemen ardından oyunda bulunan araçlar ve müzikler hakkında bilgiler ekrana geliyor. Daha sonra ise bir hanım abla Demir Bükey edası ile hızı oyunda yapıp şehirde hız yapmamamız gerektiğini, güvenli ve sorumluluk bilerek araba kullanmamız gerektiğini bizlere hatırlatıyor. Kısacası, bize vermek istediği mesaj "Bu oynadığınız oyun kardeşim, burada saatte 190 mil hızına ulaşıp kazada yapsanız bir şey olmaz ama bunu sakın gerçek hayatta denemeyin ben karışmam"dan öte olmuyor. Hanım ablanın bu ikazını da geride bıraktıktan sonra izlerken ağzımızın sularını yerlere akıtacak cinsten harika ötesi bir intro ile karşılaşıyoruz. Introdaki modifiyeli BMW'yi görmek dahi bizlere yetmişken bir de amansız kovalamaca ile soluklarımızın kesildiğine şahit oluyoruz.

  Bu arada introdaki polis arabalarına değinmeden geçemeyeceğim. Hangi ülkenin hangi emniyet teşkilatı o tarz bir polis aracı kullanır bilemiyorum ama, öyle araca polis olmaya can kurban demekten de kendimi de alamıyorum. Sadece izlediğimiz intro bile yeteri derecede gaz olmamıza yetmişken bir de ana menüde arkada yatan kırmızı Ford Mustang'i görünce Quick Race menüsünün ne kadar yararlı olduğuna tanık oluyoruz. Zira çoğumuz oyun içi ayarları yapmak için gereken sabrı gösteremeyip "vın,vınnnn" nidalarıyla yükleme ekranını geçiyor hiç şüphesiz. O furyaya katılanlardan biri olarak ilk söyleyemem gereken şu ki bu oyun kesinlikle bugüne kadar yapılmış en iyi NFS oyunu. Her hali ile bu tadı bize veriyor zaten.

  Oyun bugüne kadar yapılan en iyi NFS oyunu olmakla kalmayıp, en zor ve en gerçekçi oynanışa sahip NFS özelliğini de taşıyor. Zorluktan kastettiğim oyunun işkence haline gelecek düzeyde çekilmez ve sıkıcı bir oyun olduğu değil tabii. Zor olarak tanımladığım, rakiplerimizin yapay zekası ve sürüş kabiliyetlerinin yanı sıra oynanabilirliğin iyiden iyi gerçeğe yaklaşması. Bu kesinlikle ve kesinlikle oyuna mükemmellik olarak geri dönüyor. Daha amansız rakipler ve daha gerçekçi bir araç sürüş keyfinin sizleri beklediğinden hiç şüpheniz olmasın. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Need For Speed: Most Wanted Demo İnceleme

  Reklam  Intro'dan aldığımız gazı yaptığımız ilk yarışla giderdikten sonra gerekli ayarlamalar kısmına dönüyoruz. Options kısmında göz atacağımız ilk ayar kısmı şüphesiz video ayarları kısmı olacaktır. Buradan çözünürlüğü ve görüntü kalitesini ayarlayabileceğimiz gibi, daha ince ayarlar yapıp performansı maksimuma çıkarmak mümkün. Hemen şu ayrıntıyı hatırlatmak isterim, grafik kartlarınızı en çok yoran detaylar ışıklandırma ve gölgelendirme detaylarıdır. Eğer özel ayarlar sekmesinden bunları minimum düzeye getirir ya da tamamen kısarsanız performansınızın çok arttığını göreceksiniz. Tabi bu işlemler ile grafik kalitesinden ödün vermiş olacaksınız ama oyunu rahat bir şekilde oynamak için bunları yapmak şart. Aslında oyun, sağlamış olduğu grafik detaylara göre çok da fazla bir sistem istemiyor. EA firması diğer oyunlarında olduğu gibi bu oyunda da iyi bir optimasyon süreci geçirmiş ve kullanıcıların PC'lerini çok fazla yormamak için gayret etmiş. Ortalama bir işlemi, ortalama bir ram ve ortalama bir ekran kartı ile bu oyunda rahatlıkla 30 fpslere varan bir akışkanlık sağlanabilir. Konumuzun demoyu yorumlamak olduğunu hatırlayıp tekrar oyunumuza geri dönüyoruz. Ayarlar kısmında video seçeneğinin yanında ses, oynanabilirlik, oyuncu ve kontrol ayarları mevcut. Bu bölümlere daha fazla değinmeden demoda oynayabileceğimiz yarış modlarından biraz bahsetmek istiyorum.  Demoda ilk gazla girdiğimiz Quick Race modu dışında açık olan Challange Series kısmı var. Bu bölümde karşımıza birbirinden farklı 3 seçenek çıkıyor. Bunlardan ilki olan Pursuit Lenght modunda peşimize takılan polis araçlarından bir şekilde kurtulduktan sonra bizden haritada gösterilen saklanma noktalarına gitmemiz isteniyor. Eğer saklanma noktalarına giderken aşırı hız ve kurallara uymamazlık yaparsak yeniden polis peşimize düşeceğinden yeniden aynı şeyleri başa almamız gerekiyor. Bu bölümde başarı sağlamak için polislerden kurtulmalı ardından da kısa bir süre içersinde bize gösterilen saklanma noktalarına gidip aracımızı polislerin gözü önünden kaldırmalıyız.

  İkinci olarak Toolbooth Time Trial modu bulunmakta. Bu modda 3 dakika 30 saniye içersinde 3 gişeden geçmek durumundayız. Bunu yaparken de peşimize takılan polislerle cebelleşeceğimizi hatırlatmama lüzum yok sanırım. Belirtilen sürede 3 gişeden de geçersek yarışı kazanmış oluyoruz. Bu bölümdeki son modumuz ise Roadblock adını taşıyor. Bu modda yapmamız gereken ise polisler tarafından şahsımıza kurulmuş 6 yol barikatını ortadan kaldırıp peşimizdeki polisleri devre dışı bırakmak. Bu barikatı nasıl ortadan kaldıracağız diye soranlar için hemen söyleyeyim, yolda dizili bulan polis araçlarının arasından geçmeyi başarabilirseniz barikatı geçmiş sayılıyorsunuz, ama bu o kadar da kolay olmuyor. Zira eğer barikata çarpıp da yavaşlarsanız kısa bir süre içersinde kullandığımız aracın şoförünün, yani bizi oyunda temsil eden amcanın apar topar polis arabasına bindirildiğine tanık oluyorsunuz ki bunun Türkçe karşılığı "yakalanmak" oluyor.

 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Birbirinden zevkli bu 3 mod dahi bizi PC'lerimizin başına yeterince bağlamayı başarıyor. Ayrıca Quick Race modu içinde bulunan üç haritanın ikisin de Sprint moduyla diğer bir tanesinde ise Speedtrap adı verilen mod ile yarışmak durumundayız. Sprint moduna aşina olduğunuzu varsayıp Speedtrap modundan birkaç cümle ile bahsetmek istiyorum. Bu modda belirtilen chechpoint noktalarından geçerkenki hızınız ile yarışı kazanabiliyorsunuz. Örneğin, ilk geçiş noktasından 150 mil ile geçtiniz, sonraki noktadan 175 mil ile bunlar sürekli toplanarak sıralama oluşuyor. Yarış sonunda checkpoint diye tabir edilen kontrol noktalarından toplamda en hızlı geçen sürücü yarışı kazanmış oluyor. Bu, daha önceki NFS oyunlarında olmayan yeni bir özellik olarak göze çarpıyor. Ayrıca oyunda polislere tuzak kurabildiğimiz mekanlar bulunmakta. Polislerden kurtulmak için haritada belli edilen bölgelere aracınızı sürüp turuncu renkli sembollerin içinden geçmek yetiyor. Tabii bir de peşinizde polis aracının bulunması. Bu sayede arkanızda gelen polis aracının üstüne ya bir mekan yıkılıyor ya da bir mekan onun geçtiği sırada patlıyor. Bu sayede artık takip edilmekten kurtuluyorsunuz.  Yazının içeriği boyunca oyunun grafiklerinin ne denli harika olduğundan bahsetmiş olsak da ayrı bir parantez yapmadan edemiyorum. Araç çizimleri ve detayları, çevre detayları, gölgelendirmeler, ışıklandırmalar, çevre ile etkileşimimiz gerçekten mükemmel olmuş. Bir yarış oyunun sahip olması gereken grafik detaylardan çok daha fazlası Most Wanted'da bir araya gelmiş. Kısacası, oyun tam anlamıyla bir grafiksel şölen vaat ediyor. Tabi ki bu şölenden tam anlamıyla yararlanmak isteyenlerde performansı yüksek bir sisteme sahip olmak durumundalar.

  EA firması bu güne kadar yapmış olduğu hemen hemen çoğu oyunlarda ses konusunda mükemmel çalışmalar yapıyor. Underground serisi ile bizleri sokaklara götürüp bol bol hip-hop tarzı müziklere maruz bırakan firma bu oyunda birazda Rock ve Metal türüne ağırlık vermiş. Hip-hop tarzı ile NFS Underground serilerine alışanları birazcık üzse de oyunun atmosferi içersinde eşsiz bir uyuma sebebiyet veriyor. Kısacası müzik seçimleri gerçekten çok kaliteli ve başarılı olmuş. Demo olması sebebiyle grafik ve ses anlamında çok fazla detaya inmemek gerekir. Tam sürüm çıktığında bu konuda yeterince derinlemesine bir irdeleme yapacağız. Ama demo versiyon olmasına karşın oyunun grafik performansı gerçekten bizleri hayrete düşürmeye yetti.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi