Spider-Man 2 Demo İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Demo inceleme Bölümünden Spider-Man 2 Demo İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Spider-Man 2 Demo İnceleme

  Reklam  Spider-Man 2 Demo İnceleme

  Forum Alev
  İsterseniz öncelikle ilk filmin oyunundan bu yana neler değişmiş, onlara bir göz atalım. Oyunlarda genellikle ilk daldığım kısım, oyunun Options kısmıdır. Bu nedenle ana menüye girdiğim gibi Options menüsünü aradım, fakat demoda Options kısmının olmadığını gördüm. Yani çözünürlük, grafik ayarları, ses ayarları vb ayarları demoda yapmanız mümkün değil. Sadece Controls kısmı var, buradan da oyunun kontrollerini görmeniz oyuna başlamadan önce sizin yararınıza olur. Controls kısmından tuşları incelerken farkedeceğiniz üzere, Spider-Man The Movie'de kullanılmayan mouse, bu oyunda en büyük yardımcılarınızdan biri olacak. Eskiden numpad klavyedeki tuşlarla gerçekleştirdiğimiz hareketler mouse'un sağ ve sol tuşlarına atanmış. Ki, bence iyi de olmuş, ama buna zaten oyunun oynanışını anlatırken değineceğim.

  Contols kısmını da geçip New Game dediğimizde ve oyuna girdiğimizde ise diğer bir yeniliği farkediyoruz. Benim Playstation çevirisi olan o birkaç sene önceki Spider-Man oyundan beri "neden yok" dediğim şeyi yani. Artık sadece bina tepelerinde dolaşmak zorunda değiliz, yere inerek sivillerin arasında da gezebiliyoruz. Tabi bu sefer de çok yüksek binaların en tepesine çıkmamız engellenmiş ki, buna da ayrıca sinir olmadım değil...

  Oyuna ilk defa binaların tepesi hariç bir yerden, yani yerden başladıktan sonra, özellikle Spider-Man The Movie'yi oynamış olanlar üzerinde etkili olacak olan hayal kırıklığıyla karşılaşıyoruz. Oyunun grafikleri Spider-Man The Movie'den daha kötü! Açıkçası tamamen anlaşılamaz bir durum bu. Spider-Man The Movie, 2 sene önce çıkmış olmasına rağmen, şu an için bile gayet iyi sayılabilecek grafiklere sahipti. Ama Spider-Man 2'nin grafikleri birkaç yıl geri gitmiş! Hatta sırf grafikler değil, animasyonlarda da belli bir geriye gidiş var! Belki de düşük sistemlerde de rahat bir şekilde oynanabilmesi için yapılmış bir hareket, fakat insanın içinden ilk oyunu yaparken aklınız neredeydi demek geliyor açıkçası. Yine de oyunun tam versiyonunda daha iyi grafikler ve animasyonlar görmeyi umut edebiliriz sanırım.

  Grafik kısmını kafamıza fazla takmamaya çalışıp oyuna geçiyoruz ve değişikliklerin devam ettiğini de görüyoruz böylece. Bir önceki oyunu oynamış olanların hatırlayacağı gibi, ağ atma işlemi bizim numpad 5 tuşuna basmamızla otomatik olarak gerçekleşir, Spider-Man biz durdurana ya da bir binaya yapışıncaya kadar ağ atmaya devam ederdi. Yeni oyunun açıkçası en takdir ettiğim özelliği yeni ağ atma sistemi oldu. Bu sefer ağ atabileceğiniz belirli noktalar var ve ancak bu noktalara ağ atabiliyorsunuz. Şimdi birçok kişi bunu duyunca suratını buruşturacak, biliyorum ama inanın, eski sistemden daha iyi ve çok daha zevkli olmuş bu sistem. Siz ekrandaki göstergeyi ağ atmanız gereken yerin üzerine getirip mouse'un sol tuşuna bastığınızda, Spider-Man ağı atıyor, sonra diğer yeri hedefleyip, oraya ağ atıyorsunuz, sonra diğerine... Bu şekilde devam ediyorsunuz. Bunun zor olabileceğini düşünebilirsiniz, ama oynadığınızda ne kadar kolay olduğuna şaşıracaksınız. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Spider-Man 2 Demo İnceleme

  Reklam  İlk olarak tutorial yani hazırlık tadındaki bölümde biraz ağ atarak dolaşıp binalara tırmandıktan ve kırmızı checkpoint'lere vardıktan sonra, bir hapishane isyanını bastırmak üzere yola koyuluyoruz. Hapishanenin içinde birkaç adam pataklarken, malesef ki biraz sıkılıyoruz, çünkü yapabileceğimiz sadece 2 adet kombo hareket bulunmakta. Ama eminim ki bir önceki oyunda bulunduğu gibi birçok kombo hareket, oyunun tam versiyonunda kullanımımıza hazır olacaktır. Bu 2 kombo hareket dışında bir de surata ağ atma hareketiniz var, bunda da ağı suratına attığınız kişi bir süre savunmasız kalıyor.

  Hapishanede geçirdiğimiz birkaç dövüşün ardından demodaki tek boss'la karşılaşıyoruz. Zaten Spider-Man'in çizgiroman ya da çizgi filmlerini yakından takip edenler kendisini hemen bilecektir, burdaki düşmanımız Rhino! Rhino'dan bahsetmişken, Rhino'nun tasarımının da çok iyi olmadığını üzülerek söylemek istiyorum. Daha önceki oyunlarda da Spider-Man'in düşmanları alıştığımız hallerinden biraz farklı tasarlanmışlardı ama, hiçbiri Rhino kadar kötü değildi hatırladığım kadarıyla. Hepsinin kendine has bir karizması vardı hiç olmazsa. Gerçi biliyorum, Rhino'dan karizma beklemek baştan hata ama, daha iyi olabilirdi bence.

  Burda Rhino'yu her zamanki klasik taktiğimizle haklıyoruz tabi ki. Üzerimize doğru koşarken son anda atlayıp zıplayarak duvara, çevredeki arabalara ve bilimum katı nesneye çarpmasını sağlayıp sersemlettikten sonra yanına gidip saldırıyoruz ve kendine geldiği anda kaçıp yine aynı şeyleri uyguluyoruz. Ve sonunda Rhino'yu kolayca hakladığımızda kendimizi bir yangınla başbaşa buluyoruz. Yangını nasıl söndüreceğimizi düşünürken, etraftaki yangın musluklarına ağ atarak yangını da söndürüyoruz. Ve demoda geriye sadece, bulmamız gereken 50 adet Coin kalıyor. Bunlar genellikle binaların tepelerinde bulunuyor ve hepsini bulduğunuzda da demo bitiyor.

  Sıkı bir Spider-Man fanı olarak söylemem gerekir ki, demo bana beklediğimden daha azını verdi açıkçası. Grafik ve animasyonlardaki birkaç yıl geriye gidiş, tam anlamıyla bir hayalkırıklığı oldu benim için. Ve demo olduğu için sadece 2 tane komboyla yetinmek, benim gibi bir önceki oyundaki tüm komboları ezberlemiş, dövüşe girdiği zaman hepsini kullanmaya alışmış kişilere zor gelecektir. Ama yine de eğlenmedim mi? Ne yalan söyleyeyim, oynarken yine de eğlendim. Özellikle yeni ağ atma sistemi oldukça keyifli olmuş, ağı atanın sahiden siz olduğunuzu hissettiriyor.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi