Total Club Manager 2003 Demo İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Demo inceleme Bölümünden Total Club Manager 2003 Demo İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Total Club Manager 2003 Demo İnceleme

  Reklam  Total Club Manager 2003 Demo İnceleme

  Forum Alev
  Ancak ortada bir sorun vardı. EA Sports yaptığı menajerlik oyunlarında CM'nin yanından bile geçemiyordu. Bu bile EA yetkililerini çileden çıkartmaya yeterli bir nedendi. Firma her spor dalında olduğu gibi bunda da başarılı olmalıydı.

  İster görüntüler olsun (şu ana kadar hiç süper olmadı gerçi ama TCM 2003'te iş var kesin), isterse de müzik olsun ve EA damgası taşısın, EA bu konuda başarısızdı. Daha doğrusu SiGames çok başarılıydı. Evet, belki CM'de EA gibi görüntü, dinamik müzikler yoktu. Ancak kaçınılmaz bir gerçek vardı ki, o da CM'nin gerçekçiliği ve dünyada var olan her futbol ligini içinde detaylı ve doğru bir biçimde barındırmasıydı. Zaten bu da oyuncuları yeteri kadar (bazen gereğinden de fazla) oyalamasını biliyordu. CM'nin karşısında kolaylıkla büyük bir zevk alarak sabahlayabilirsiniz. Ancak EA'nın menajerlik oyunlarında bu zevke ulaşmak pekte mümkün değil. EA Sport'un 99, 00, 01 ve 2002 yılında çıkarttığı menajerlik oyunları fena olmasa da CM'nin yanında hep solda sıfır kaldı. En azından şimdiye kadar...

  Artık EA SPORTS buna bir dur demeliydi... Bundan önceki oyunlarını bir kenara bırakarak çok çalışmalı ve CM'ye sıkı bir rakip olmalıydı. Zaten diğer oyunlarına bakarsak (menajerlik değil) hakettiği de bu yönde. Sonunda EA kollarını sıvadı ve başladı TCM 2003'ü yapmaya. (Not: Total Club Manager 2003, oyunun kesinleşmiş ismi değil, yani "WORKING TITLE". Ancak bu saatten sonra bir değişiklik olacağını zannetmiyorum.)

  Oyunu açtıktan sonra güzel bir müzikle PM (Premier Manager) 2002'yi andıran bir ana menü çıkıyor. Takım seçme bölümünde sadece Premiership var (oyun demo olduğu için), ki oradan takımımızı seçiyoruz. Bize sunulan seçeneklerde başlama parası olarak -10.000.000 Sterlinden +25.000.000 Sterline kadar para seçme seçeneğimiz var. İsimimizi, yaşımızı vs. doldurduktan sonra oyun başlıyor.

  Öncelikle söyleyeyim ki oyun Fifa 2002'nin grafik motorunun aynısını kullanıyor. Yani artık Premier Manager'daki gibi "Maçı izleme fonkisyonunu yapmasalardı keşke bu ne ya!" dedirtecek berbat bir motor görmeyeceksiniz. Tersine, güzel bir ekran kartınız varsa gayet iyi bir maç izleyebileceksiniz. Ayrıca dikkatimi çeken ve bence çok gerekli olan bir diğer şey ise maç sırasında (text-mode veya 3D Match) oyuncularınıza "Şut", "Pas" veya "Topu Sürükle" gibi emirler verme imkanımız oluşu.

  Oyunda, finans bölümünde istediğimiz işi yapma veya yapmama imkanımız var. Bence bu bölümde herşeyden sorumlu olmayın çünkü idare etmesi hakikaten zor olabiliyor. Sizin yerinize zaten yardımcılarınız o işlere bakıyor.

  Total Club Manager 2003'te yapabileceğiniz toplam 55(!) bina var. Bunları sıralarsak:

  - 6 levela kadar kulüp merkezi
  - 6 levela kadar antrenman yeri
  - 6 levela kadar Genç'ler (Youth) için antrenman yeri
  - 6 levela kadar takımınızın eşyalarını satan bina. (atkı, forma, bardak vs...)
  - 6 levela kadar Sağlık merkezi
  - 6 levela kadar Medya yeri
  - 6 levela kadar stadyum çimi ve bakımı için gerekli şeyler

  Oyundaki bir diğer yenilik ise artık MANAGER LEVEL diye bir kavramın olması. Maçlar kazanarak, çeşitli başarılara imza atarak experience points topluyoruz. 100 Exp olunca bir level atlıyoruz 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Total Club Manager 2003 Demo İnceleme

  Reklam  EA'in bundan önceki oyunlarında eksik kaldığı bir diğer bölüm de ligler ve takımlardı. TCM ile EA bu hatasını düzeltmiş gibi. Oyunda bulunan liglerin sıralaması ise (Not: Sadece 1. ligleri yazıyorum):

  - Premiership (İngiltere)
  - Fransa
  - Avusturya
  - Belçika
  - Almanya
  - İsrail
  - İtalya
  - Norveç
  - İskoçya
  - İsveç
  - İsviçre
  (Uf yine mi Türkiye yok demeyin... Çünkü var :)
  - Danimarka
  - Finlandiya
  - Kuzey İrlanda
  - Yunanistan
  - İzlanda
  - Hollanda
  - Polonya
  - Portekiz
  - İspanya
  - Türkiye Süper Ligi ve 2.ligi :)
  - Ukrayna

  19 Ağustos itibariyle doğrulanan liglerde her an yeni değişiklikler olabileceği söylendi.

  Gelelim en önemli konulardan birine; Taktik Sayfası (Tactics). Taktik sayfası Premier Manager oyunlarında bulunan özelliklerin yanı sıra yeni özellikler de barındırıyor. Yenilerden birkaçı ve önemlileri şu şekilde:

  - Yılın en önemli maçı taktiği... (most important match of the season)
  - Eğer bir sonraki maçı kazanırlarsa oyuncalara özel bonus.

  Ayrıca oyunda oyuncu gelişimi de büyük yer alıyor. Mesela bence güzel olan bir nokta diğer menajer oyunları gibi oyuncunun skillinin sınırı yok. Örnek vermek gerekirse, Ronaldo'nun skill'i geldiğinde 100 üzerinden 89 (atıyorum)... Çok iyi antrenman yaparsa ve siz onu iyi çalıştırırsanız bir anda 100 oluverir. Veya hiç çalıştırmazsanız skill bir anda 70'lere düşebilir. Dolayısıyla çok iyi ve DOĞRU antrenman şart. Oyuncularınız performansını beğenmiyor veya oyuncunuz kötü davranıyor ise hemen bir ceza ile de takımda disiplini kurarsınız.

  Oyundaki text-mode maç türünde ise toplam 12.000 tane ayrı cümle var. Dikkatimi çeken bir (iki) şey ise oyun sırasında kendinizi şekilden şekile (???) sokabiliyorsunuz. Mesela takımınız yeniliyor. Sizin tepedeki yazan isminizin yanında "CHEW FINGERS " seçeneğine (tırnak yeme) basarsanız, stresli olduğunuz gözleniyor. Veya istediğiniz anda seyircileri ayağa kaldırabildiğiniz gibi yerinizde sakince de oturabiliyorsunuz. Daha birçok seçenek mevcut tabi. Devre arasında ise oyuncularınızı eleştirebilir, övebilir veya kızabilirsiniz. Bu onların moralini düşürür veya arttırır ve 2. yarıya öyle çıkarlar.

  Ve geldik belki de oyunun kilit noktası olan TRANSFER'e. Gerçi transferde yaptığınız diğer oyunların yanında EKSTRA yeni bir şey yok gibi. Ancak bu sefer anlaşma noktasına gelindiğinde veya gelinmeden önceki teklifinizi çok iyi yapmanız lazım. Tek bir rakam bile herşeyi değiştirebilir. Ayrıca alacağınız oyuncuya birçok seçenek sunabilirsiniz.

  Son olarak değineceğim nokta ise ANTREMAN. Bu sefer EA antrenman konusunu oldukça ciddiye almış. Günlük, haftalık, bir kişiye özel detaylı antremanlar yaptırmanız mümkün. Antreman bölümüne hem sizin hemde Assistant Manager'ınızın bakması en iyisi. Çünkü sizin başarınızda (veya başarısızlığınızda) çok büyük rol oynuyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi