FIFA 10 (PS3 & 360) demo inceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Demo inceleme Bölümünden FIFA 10 (PS3 & 360) demo inceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sinemacrazy
  Usta Üye
  Reklam

  FIFA 10 (PS3 & 360) demo inceleme

  Reklam  FIFA 10 (PS3 & 360) demo inceleme

  Forum Alev
  Bunu söyleyeceğim için saçma sapan tepkiler alacağımın farkındayım ama ilk defa, evet, yıllar sonra ilk defa FIFA, Pro Evolution Soccer’dan daha iyi olmuş. Bunu kim olarak mı söylüyorum? Her iki serinin de hemen hemen tüm oyunlarını oynamış, uzun yıllardır PES’i yere göğe sığdıramayan, FIFA oynayanların gerçekçi futbol oyununun ne olduğunu bilmediklerini söyleyen biri olarak... Bugüne kadar gözü PES’ten başka bir futbol oyununu görmeyen, FIFA’ya Sensible Soccer’ın yarısı kadar bile değer vermeyen biri olarak... Herkes FIFA oynarken PES oynayan, bu nedenle azınlıktan biri durumunda olan biri olarak... Birçok kişi PES için "O ne ki?" derken PES serisini eskiten biri olarak...

  FIFA 10’a kadar yıllardır FIFA serisinin her oyununu birkaç saat içinde bırakmıştım ve Electronic Arts’a her seferinde kızıp durmuştum. Ne var ki özellikle FIFA 08’de ışık veren seri, FIFA 09’da da tam istediğim gibi olmamıştı ve bu nedenle umutlarım tükenmişti. FIFA 10’un PC demosunu oynadığımdaysa pes etmiştim. Ama ne zaman ki oyunun yeni nesil, yani hem PlayStation 3, hem de Xbox 360 demosunu oynadım, işte o zaman FIFA’nın yeri yerinden oynatacağını anladım.
  Öncelikle FIFA 10, gerçekçilik konusunda tavan yapmış durumda. Oyuncuların hızı, hareketleri, top sürüşleri ve animasyonları mükemmel. Zaten Konami de, PES 2010’u gerçekçi yapmak için ilk olarak oyunun hızını düşürme yolunu seçti. FIFA 10’da ise Slow, Normal ve Fast olarak üç farklı hız seçeneği mevcut ama varsayılan seçenek olan Normal, oyunu maksimum düzeyde gerçekçi kılıyor. Öte yandan yıllardır şikayetçi olduğum “balon top” problemi de minimuma indirilmiş durumda. Öyle ki topun saçma bir şekilde hareket ettiğini görmek için FIFA serisine karşı önyargılı ya da kör olmak gerekiyor. Bu nedenle EA Sports’u tebrik etmek istiyor ve diğer detaylara geçiyorum.


  İlk olarak EA Sports’un ortaya attığı ve daha sonra Konami’nin de PES 2010’da yer alacağını açıkladığı 360° top sürme özelliği FIFA 10'da mükemmel bir şekilde uygulanmış. Artık futbolcuları yön tuşları ile değil, sol stick ile kontrol ediyor ve bu vesileyle stick'in hassasiyetini kullanarak 360°'lik bir serbestlikte oyuncumuzu yönlendirebiliyoruz. Sadece futbolcuları mı? Tabii ki hayır. Artık atacağımız tüm yerden, aradan ve havadan pasları istediğimiz yere atmak mümkün. Üstelik oyuncuya pas konusunda öylesine büyük bir zenginlik sunulmuş ki maç boyunca her an her şeyi yapmak mümkün. Yerden pas atmak var, ara pas atmak var, orta yapmak var, kanat değiştirmek için bir pas opsiyonu var, orta yükseklikte sert uzun paslar atmak var; üstelik tüm pasları tam olarak istediğimiz yere atabiliyoruz. (Tabii ki kontrolümüz altındaki oyuncunun yetenekleri dahilinde.) Sonuç olarak öylesine zengin bir pas yelpazesi var ki oyun da haliyle zenginleşiyor ve maç boyunca birbirinin kopyası paslar atmak ve hücumlar geliştirmek tarih oluyor.  FIFA 10, maç motoru ile futbol oyunları tarihinin en mükemmel işini ortaya koymuş durumda. 360° top sürme özelliği ve pas zenginliğini bir kenara bırakırsam, yapay zekanın oyuncuya eşlik etmesi de inanılmaz boyutlarda. PES serisinin en büyük problemlerinden biri olan kaleciler, FIFA 10'da kusursuza yakın performans sergiliyor. Çalım yememek için büyük çaba sarf eden kaleciler, çapraz pozisyonlarda da açı kapatma konusunda PES kalecilerine ders veriyorlar. Aşırtma vuruşlarda da kolay teslim olmayan kaleciler, kendilerini aşan topların peşinde sonuna kadar koşarak topu çıkarmaya çalışıyorlar. Tabii ki iş kaleciye kalmadan da rakibi durdurmak mümkün. Yapay zeka kontrolündeki defans oyuncuları, pozisyon alma konusunda oldukça başarılılar ve bu sayede rakibe kolay kolay pozisyon vermiyorlar. Aynı durum biz hücum yaparken de geçerli ve bu nedenle pozisyon bulmakta zaman zaman zorlanabiliyoruz.

  Yeni oyunun seriye getirdiği en önemli yeniliklerden biri, gerçek hayatta var olan ve maçların kaderini belirleyen fiziksel mücadelenin oyuna dahil edilmesi. Özellikle PES oynayanlar bilir; Messi gibi cılız bir futbolcuyla bile sonsuza kadar depar atabilir ve karşınıza ne kadar iri yarı bir defans oyuncusu çıksa bile topu kaybetmeden ceza sahasına girebilirsiniz. FIFA 10'da ise bu "fantezi futbol" olayı ortadan kalkıyor; çünkü her futbolcunun fiziki yapısı, mücadelelerin sonucunu direkt olarak etkiliyor. Messi depara mı kalktı, John Terry ile omuzu koyup Messi'yi dağıtabilirsiniz. Üstelik bunu yapmak o kadar kolay ki maç içinde fiziksel mücadele için de oldukça dikkatli olmanız gerekiyor. Bu durumun bir diğer getirisi de takım kurgusunu zenginleştirmesi. Örneğin; rakip takımda fiziksel açıdan güçlü bir forvet var diyelim; bu durumda maça çıkmadan önce defansın göbeğine güçlü bir defans oyuncusu koymanız gerekiyor ki o güçlü forveti omuz omuza da alt edebilin. FIFA 10, işte bu tip gerçekçi yeniliklerle karşımıza çıkmış durumda.


  Oyunun demosunda sadece Barcelona, Bayern Munich, Chelsea, Chicago Fire, Juventus ve Olympique Marseille takımları mevcut. Takımların geneli güçlü olsa da Chicago Fire takımını kontrol ederek, iyi takımlar ile kötü takımlar arasındaki farkı rahatça görebilirsiniz. Barcelona'nın müthiş kadrosu ve yetenekli futbolcuları, istediklerinizi sahaya yansıtmanız konusunda size bir hayli yardımcı oluyor. Chicago Fire gibi bir takımı kontrol ederken ise daha dikkatli olmak ve yaygın tabirle "haddini bilmek" gerekiyor. Sayısız ligin ve takımın yer alacağı tam sürümde ise bu çeşitliliğin maksimum düzeye ulaşacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.


  Şu ana kadar FIFA 10'un PC demosunu ve PES 2010'un hem PC, hem PS3, hem de Xbox 360 demosunu incelemiş biri olarak çok tuhaf yorumlarla karşılaştım. FIFA hayranları FIFA 10'u beğenmiş olmamı yadırgarken, PES hayranları ise tarafımdan FIFA 10'nun başarılı bulunmasını bir türlü kabullenemediler, hatta tuhaf suçlamalarda bulundular. Ancak şunu çok net olarak söylemeliyim ki FIFA 10, şu ana kadar oynadığım en iyi futbol oyunu ve öyle ezbere "PES kraldır!" demekle kimseyi kandıramazsınız. Bu durumda -demolar itibariyle- çıkan oyuncu PES, giren oyuncu FIFA. 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: FIFA 10 (PS3 & 360) demo inceleme

  Reklam  28 Eylül 2009 yılı yayınıdır FIFA 10 Electronic Arts'ın futbol video oyunları serisi olan FIFA 'nın 17. oyunudur. EA Canada tarafından geliştirilip, EA Sports etiketi altında dünya çapında Electronic Arts tarafından satışa sunuldu+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi