Gaziantep Savunmasında Destanlaşan Karayılan

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Gaziantep Savunmasında Destanlaşan Karayılan ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Gaziantep Savunmasında Destanlaşan Karayılan

  Reklam  Gaziantep Savunmasında Destanlaşan Karayılan

  Forum Alev
  Molla Mehmet KARAYILAN 1888 yılında Pazarcık’a bağlı Höcüklü Köyü’nde doğmuş olup, Besni nüfusuna kayıtlıdır.

  Asıl adı Mehmet’tir. Malatya-Akçadağ ilçesi Söğütlü köyü imamından Kur’an dersleri almıştır. Köyde ara sıra namaz kıldırdığı için Molla denildi.

  Babası Memo bir köy kavgasında elindeki kılıçla köy halkının tamamını mağlup ettiğinden, iyi dövüştüğü ve esmer olduğu için ona Karayılan gibi kayıp gidiyor demişti.

  Babası 1904 yılında Ermeni Eşkiyaları tarafından obasına yapılan baskın sırasında Şehit edilmiştir. Bu tarihte Karayılan 16 yaşındadır. Bu nedenle Karayılan ünvanı ona babasından kalmıştır.

  Molla Karayılan Malatya, Elbistan, Adıyaman, Besni, Gölbaşı, Pazarcık, İslâhiye’ye kadar uzanana bölgede yaşayan Atmalı Boyu’nun Kabalar Oymağı’ndandır.

  Karayılan Kabalar Oymağı’nın Beyi olarak seçilmiştir. Malatya ve Pazarcık civarlarında ortalığı kasıp kavuran eşkıya Bozo’yu yakalayıp ağaca asmış, bu davranmışından dolayı ekibiyle birlikte, Askeri Komutandan mükâfat almıştır.

  Antep henüz Karayılan'ın adını duymamıştı. Atmalı aşiretinden 82 gönüllü akrabasını çete olarak topladı. 1600 baş hayvanını satarak kimseden yardım ve destek almadan çetelerini donattı.

  Kardeşi Şüro (kılıço) Mamo’yu Maraş’a gönderdi, üç katır yükü silah satın aldı. Kimseye bilgi vermeden kendi köyünden çeteleriyle birlikte geceden Karabıyıklı köyünde pusu kurdu. Maraş’a giden Fransız kuvvetlerini perişan etti.

  50 kadar Fransız askerini esir aldı, esirleri kendi köyüne götürerek her gün onları koyun eti ile besliyordu. Karayılan Antep’e gidince esirleri Pazarcık kaymakamına teslim etti.

  Adını Karabıyıklı cephesi ile Antep ve TÜRKİYE’ye duyuran Karayılan’a Gaziantep Heyet-i Merkeziye tarafından görev verilmek üzere davetiye çıkarıldı. Dülük Köyüne gelen Karayılan, eşkıya Samlı Kel Ahmet’i bu köyde ağaca astı. Kılıç Ali ile bu köyde tanıştı.

  Antep’e giren Karayılan, 82 çetesi ile Karagöz Camii’ne yerleşti. Daha sonra çetesi 150 yi buldu. Bu arada Karayılan, Antep Cezaevini kapılarını açmıştır, hükümlülerin ellerine silah vermiş, çetesine yeni gönüller katmıştı.

  Elmalı Cephesi’nde 1. ve 2. Ağcakoyunlu Cepheleri, İkizkuyu Cephesi, Nizip yolu savaşları, Mağarabaşı savaşları ve Kurbanbaba savaşına katılan Karayılan; İkizkuyu Cephesi’nde Fransız Katar Kolunu perişan etmiş. Fransız Kumandan Norman kolundan yaralanarak Halep’e kaçmıştır.

  Norman’ın hanımı ise Karayılan’ın çetesine esir düşmüştür. Hanım iki ay çetelerle birlikte kalmış, mütarekeden sonra Başkarakolun orada hanımı Normana teslim edilmiştir.

  Antep’in teslim alınmasından sonra, Fransızlar yardım dağıtırken bu çeteler yardım almaya gelmezler. Norman’ın hanımı bizzat ismen onları çağırtarak kocası Norman’a: “ne istiyorlarsa onlara fazlasıyla ver. Onlar bana dokunmadılar, iki ay boyunca ban bir hanımefendi gibi baktılar” deyince, Norman çetelere ne istediklerini sorar.

  Çetelerde “silah ve mermi istiyoruz” dediler. Bunun üzerine; “silah ve mermiyi ne yapacaksınız?” diye sorulunca; “size sıkacağız!” dediler.

  Karayılan 24 Mayıs 1920 sabahı kalkar, her zaman olduğu gibi beyaz kefenini giyer, sabah namazını kıldıktan sonra, kamçı ve gümüş saplı kamasını Karagöz Camii İmamı Mehmet Ömer’e teslim eder ve ; “Hocam ben cepheden dönersem emanetimi geri verirsin, Şehit olursam bunları köydeki kızım Selvi’ye veririsin” demişti.

  İşte o gün bugündür; 24 Mayıs 1920’de, Sarımsaktepe’de zorlu bir savaştan sonra düşman kaçmaya başlayınca, sevinerek mevzi değiştirmek için ayağa kalkan Karayılan, Hayri Efendinin bağının çitinin üzerinden geçerken talihsiz bir kurşun göğsünü parçalamıştı.

  O gün kendisi ile birlikte 19 arkadaşı daha şehit olmuştur. Sarımsaktepe, Karayılan’ın son cephesi olmuştu. Antep iki ay içerisinde kader arkadaşı olan iki kahramanını kaybetmiş olup, Şahin Bey ve Karayılan’ın şahadetinden sonra Antep, pek fazla açlığa dayanamadan teslim olmuştur. Antep’li bu savaşta 6317 şehit vermiştir.


  Antep halkı Karayılan’ın ölümünden sonra Karayılan’ın ardından şu ağıtı yakmıştır:

  Karayılan der ki gelin oturak,
  Kilis yolarında kelle getirek,
  Fransız adını bütün batırak,
  Vurun Antep’liler namus günüdür!!!
  Vurun çetelerim namus günüdür!!!


  Atına binmişte elinde dizgin,
  Girdiği cephede hiç olmaz bozgun,
  Çeteler içinde yılanım azgın,
  Vurun Antep’liler namus günüdür!!!
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Gaziantep Savunmasında Destanlaşan Karayılan

  Reklam  Gaziantep yöresinde yaşamış olan halk kahramanıdır.Kendisi Fransızlara karşı büyük mücadeleler vermiş ve şehit olmuştur.Halkı için savaşmış ve şehit olmuştur.Karayılan bir dönem dizisi de yapılmıştır.+ Yorum Gönder
antep savunmasında karayılan
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi