Mayan Gölü Efsanesi (Tataristan)

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Mayan Gölü Efsanesi (Tataristan) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Mayan Gölü Efsanesi (Tataristan)

  Reklam  Mayan Gölü Efsanesi (Tataristan)

  Forum Alev
  Mayan Gölü Efsanesi  Ülke: Tataristan


  Şimdiki Mayan kenarında eskiden Başkırtlar yaşıyormuş. Zengin ve malları çokmuş. Bir zenginin de çok güzel kızı varmış. Mayan isimli.

  Göçmen Kazaklar da yakında yaşamışlar. Kız beşikteyken babası onu bir kazak zenginin oğluyla nişanlamış. Fakat oğlan, beş yaşındayken çiçek hastalığına yakalanmış ve çirkin yüzlü olmuş. Kıza, yiğiti biraz yetiştikten sonra göstermişler. Kız delikanlının çirkinliğini görüp bayılmış. O bir yerli genç çobanı sevmiş ve babasının bu çobana vermeyeceğini anlayınca, nişanlısından kurtulma yolunu aramaya başlamış.

  Günün birinde çok güzel giyinip, dost kızlarıyla çiçek toplamaya gitmişler. Bütün kıymetli eşyalarını ve çok para almış. Kızlar şarkılar söyleyip oyunlar oynayıp dalmışlar. Mayan ise belli etmeden çilekler arasına paralar atmış. Kızlar ise: "Para bulduk! Para bulduk!" deyip sevinerek, zıplayarak, hevese kapılıp Mayan'ı tamamıyla unutmuşlar.

  Mayan ağaçlar arasına gidip de kendiyle getirilen hancerle intihar etmiş. Kızlar bunu kaybedip aramaya başlamışlar ve sadece ölü gövdesini bulmuşlar. Onu birisi öldürdü diye düşünmüşler. Gece de onu seven delikanlı onun kabrine gelip de Mayan'ın kabri üstünde bıçağıyla intihar etmiş. Bu iki sevgilinin gözyaşından göl hasıl olmuş ve onu aşıkların hürmetine Mayan Gölü diye adlandırmışlar.

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Mayan Gölü Efsanesi (Tataristan)

  Reklam  Tataristan aşk efsanelerinden olan Mayan gölü efsanesi birbirini seven iki gencin aşk hikayesini anlatmaktadır. Zengin kızı olan Mayan'nın Çobanı seveserek kavuşamayacaklarından dolayı intihar etmesini anlatır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi