Nikolay Çavuşesku Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Devlet ve Siyaset Biyografileri Bölümünden Nikolay Çavuşesku Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Nikolay Çavuşesku Kimdir?

  Reklam  Nikolay Çavuşesku Kimdir?

  Forum Alev
  Nikolay Çavuşesku

  Nikolay Çavuşesku, (Rumence; Nicolae Ceauşescu) (26 Ocak, 1918 - 25 Aralık, 1989), Komünist Romanya'nın devlet başkanıdır. 24 yıllık başkanlığı, eşi Elena birlikte idam edildiği kanlı bir devrimle son buldu.
  1918'de Scorniceşti'de doğdu. 1930'da komünist gençlik hareketlerine karıştı. Defalarca hapse atıldı. İkinci Dünya Savaşı'ndan ve komünist ihtilalin gerçekleşmesinden sonra, orduyla irtibatı temin etti. 1948'de Komünist Parti merkez komite üyeliğine seçildi. 1945'ten beri ülkeyi diktatörce yöneten Gheorghe Gheorghiu Dej'in korumasına girdi. 1955'te Polit Büro üyeliğine getirildi. 1965'te parti genel sekreteri, 1967'de Devlet Konseyi Başkanı oldu. 1974'te devlet başkanı olarak seçildi.
  Yalnızca devlet başkanından emir alan gizli bir güvenlik teşkilatı kurdu. Akrabalarını önemli mevkilere yerleştirdi. Milyarlarca dolar servet sahibi oldu. En küçük bir muhalefete bile izin vermedi. Geniş bir muhbir ve ajan teşkilatı kurdu. Bütçe açığını kapatmak için tarım ürünlerini ve sanayi mallarını dışarı sattı. Ülkede büyük bir sıkıntı başgösterdi. Halk ayaklandı. Askerlerin 17 Aralık'ta göstericilerin üzerine ateş açması üzerine Çavuşesku rejimi çöktü. Yargılamadan sonra eşiyle birlikte kurşuna dizilerek idam edildi.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Nikolay Çavuşesku Kimdir?

  Reklam  bögelerimiz yakın olduğu için Nikolay Çavuşesku yu hepimiz tanıyoruz yada adınız duyduk en azından kominist lidere her türlü yolsuzluk vardı sonrasında devrimle idam edildi karısyla beraber+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi