Darius Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Devlet ve Siyaset Biyografileri Bölümünden Darius Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Darius Kimdir?

  Reklam  Darius Kimdir?

  Forum Alev
  Darius (M.Ö. 550–486)

  Aynı adı taşıyan üç Pers kralı içinde en ünlüsüdür. M.Ö. 522–486 arasında hüküm sürdü. Tarihte Büyük Darius olarak anılır. Darius bir eyalet valisi olan Hystaspes'in oğluydu. Pers soylularının yardı­mıyla tahta geçti. Başarılarının tarihçesine ilişkin temel kaynak, Bisütun kayasındaki yazıttır.
  Darius ülke çapında egemenliğini kurmak için çok sayıda ayaklanmayı bastırmak zorun­da kaldı. Krallığı sırasında ülke içinde düzeni sağlayan Darius yeni yerler alarak gücünü artırdı. Ticareti geliştirmek amacıyla yeni yollar yaptırdı; bir posta örgütü kurdu; vergi sistemini yeniden düzenledi. 521'de Sus'u başkent yaparak kentin surlarını sağlamlaştır­dı. Burada yeni binalar ve bir saray yaptırdık­tan başka, Persepolis'te de kendine büyük bir saray yaptırdı. Ülke sınırlarını güvence altına almak amacıyla Trakya ve Makedonya'yı ülkesine kattı. Limni ve İmroz adalarını aldı. Darius Tuna Irmağı'nı aşarak Avrupa'daki İskit topraklarına girdiyse de başarılı olama­dı. M.Ö. 499'da, Atina ve Eretria'nın Pers yönetimine karşı gelişen İyon ayaklanmasını desteklemesi üzerine, Atina ve Eretria'ya bir sefer düzenledi. Ama Pers donanması fırtına­ya yakalanarak batınca seferden vazgeçildi. Darius M.Ö. 490'da Atina'yla yaptığı Mara­ton Savaşı'nda yenilgiye uğradı; üçüncü sefe­rin hazırlıkları tamamlanamadan öldü.

 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Darius Kimdir?

  Reklam  Darius adında üç kral vardır bizdeki ahmet ve mehmet padişahlar gibi ruslardaki 1.2.3. çarlar gibi sanki dünyada isim yok gibi zincirleme hükümdarlar mö 50 ylında yaşamış pers hükümdarıdır+ Yorum Gönder
darius kimdir,  kral darius kimdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi