Hun İmparatoru Mete Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Devlet ve Siyaset Biyografileri Bölümünden Hun İmparatoru Mete Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Hun İmparatoru Mete Kimdir?

  Reklam  Hun İmparatoru Mete Kimdir?

  Forum Alev
  Mete'nin Liderlik Özellikleri ve Türk Tarihindeki Yeri

  Hun İmparatoru Mete, Türk tarihinin büyük bir başlangıcıdır. O, pek çok üstünlüklere sahip çok yönlü bir liderdi. Mete'nin en büyük başarısı, bütün Orta Asya'daki Türk boylarını bir araya getirmiş olmasıdır. Mete bununla da kalmamış, onlara millet olma bilincim aşılamıştır. O, Türk milletini bir insan vücudu gibi, bir başla duyan ve bir başla hareket eden, bir millet ve ordu haline getirmiştir.

  Mete'nin devlet adamlığını göstermesi bakımından önemli olan bir olay, Moğol asıllı Tunghuların toprak isteğine karşı verdiği tarihî cevaptır. Kurultay'da bu mesele görüşülürken çorak bir toprak parçasının Tung-hulara verilmesini isteyenlere Mete, "Toprak (veya arazi) devletin temeli ve köküdür. Biz burasını onlara nasıl verebiliriz, nasıl hediye edebiliriz?" diyerek sert bir cevap vermiştir. Bu sözler Türklerin vatan toprağını kutsal saydıklarını ve ne pahasına olursa olsun bir başkasına verilemeyeceğini açıkça göstermektedir.

  Türkçe "genişlik ve büyüklük" anlamına gelen "Şanyü" unvanını taşıyan Mete, yalnız Türk tarihinde değil dünya tarihinde de yeni bir çağ açmıştır. Onun yenerek batıya sürdüğü kavimler Hindistan ve batıda yeni imparatorluklar kurarak dünya tarihinin akışını etkilemişlerdir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Hun İmparatoru Mete Kimdir? ( Hun İmparatoru Mete Hakkında )

  Reklam  Türkleri bir araya toplamış hun imparatorudur.Türklük bilinci Mete zamanında başlamıştır.Toprakları çok kıymetliydi.Devlet anlayışını özümsedi. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok teşekürler ödevimi yaptım+ Yorum Gönder
mete kimdir,  hun imparatoru mete,  mete hun,  hun imparatoru mete hanın biyografisi,  imparator mete
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi