Aytekin Kotil Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Devlet ve Siyaset Biyografileri Bölümünden Aytekin Kotil Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Aytekin Kotil Kimdir?

  Reklam  Aytekin Kotil Kimdir?

  Forum Alev
  Aytekin Kotil

  Vikipedi, özgür ansiklopedi  Aytekin Kotil (d. 1934 Çayeli, Rize - ö. 9 Ağustos 1992 İstanbul) Türk politikacısı. İstanbul'un Cumhuriyet dönemindeki 23. belediye başkanıdır. SHP İstanbul milletvekili olan Kotil TBMM Başkan Vekilliği görevinde de bulunmuştur.
  Aytekin Kotil 1934 yılında Rize'de doğdu. 1956 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1960 yılında bitiren Kotil İstanbul Barosu'na bağlı olarak[1] serbest avukatlık yaptı. 1961 yılında eşi Görsev hanımla evlenen Kotil'in üç çocuğu vardır: Dilek, Serhan ve Gökhan.
  1973 yılında Ali Topuz'un milletvekilliğine seçilmesinden sonra CHP İstanbul İl başkanlığına getirildi. CHP içinde "ortanın solu" politikasının temsilcilerinden olan Kotil 1977 yılındaki yerel seçimleri kazanarak 14 Aralık 1977'de İstanbul belediye başkanlığı görevine başladı. Halkçı, toplumcu bir belediyecilik anlayışıyla belediyecilik yapan Kotil 12 Eylül darbesi nedeniyle Milli Güvenlik Konseyi kararıyla 12 Eylül 1980 günü görevinden alındı.
  1987 yılında SHP'den İstanbul milletvekili olarak TBMM'ye girdi. 1989 yılında TBMM Başkan vekilliği görevine seçildi. 1991 yılında erken seçime gidilmesi üzerine tekrar milletvekili olmak isteyen Kotil, parti içindeki önseçimleri kazanamayarak listeye giremedi.
  Karaciğer rahatsızlığından kaynaklanan solunum ve dolaşım yetmezliği nedeniyle 9 Ağustos 1992 günü İstanbul'da ölmüştür.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Aytekin Kotil Kimdir?

  Reklam  ilk kez duydum nedense oldulçada iz bırakmış aslında istanbul belediye başkanlığı daha sonra milletvekilliği derken türkiye büyük millet meclisi başkanvekilliği yapmış sonra rahmetli olmuş+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi