Çocuğunuza teşekkür eder misiniz?

+ Yorum Gönder
Çocuklarımız ve Diğer Çocuk Konuları Bölümünden Çocuğunuza teşekkür eder misiniz? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aygen
  Bayan Üye
  Reklam

  Çocuğunuza teşekkür eder misiniz?

  Reklam  Çocuğunuza teşekkür eder misiniz?

  Forum Alev
  Teşekkür etmek niçin önemlidir?Sadece çocuğumuzu mutlu etmek için mi? Tabii ki hayır. Ebeveynlerin çocukları ile ilgili en büyük yanılgılarından biri çocuklarını kendi tasarruflarında görmeleri ve bu sebeple çocuklarının kendileri için yapmış olduğu birtakım davranışları görmemeleridir. Mesela ,çocugunuz siz seslendiğiniz için oyunu bırakıp size cevap verdiyse veya ondan istediğiz şeyi yerine getirdiyse bu, ciddi anlamda teşekkürü gerektirir. Çünkü oyun oynamak çocuğun işidir.Ve ebeveynin isteği üzerineişine ara vermiştir. Bu sebeble bunun fark edilmesi ve duyulan memnuniyetin teşekkür ile dile getirilmesi gerekir. Burda önemli olan çocuğunuzun sizin için fedakarlıkta bulunmasıdır.  ÇOCUGA NİÇİN TEŞEKKÜR ETMEK GEREKİR?


  Kendisine teşekkür edilmesi öncelikle çocuğunuzun birey olarak hakkıdır.Bu çocuğun kendisine sayğı duymasını sağlar.
  Ona teşekkür edildikçe ,çocuğunuzda teşekkür etmeyi öğrenir.Mutlu olur.Ondan istediklerinizi daha bir heyecan ve zevkle yerine getirir.
  Özgüveni gelişir. Yaptıklarının küçümsenmeyip fark edilmiş olması çocuğun kendisine güvenmesini saglar.  NEZAKETİ ÖĞRENMESİNE VESİLE OLUR  Teşekkür ederken dikkat edilmesi gereken nokta ebeveynin abartıya girmemesi gerektigidir. Küçük bir işten dolayı sade bir teşekkür yeterlidir. Bundan dolayı tekrar tekrar teşekkür etmek veya çocuğu gereksiz yere pohpohlamak çoğu zaman yarardan çok zarar verebilir.Çocuk bu şekilde yaptıklarının ekstra olduğunu düşünüp tamamen kendini geri çekebilir.Ya da çocuğa zaten yapması gerken bazı davranışlardan dolayı teşekkür edilmez. Mesela yemek yemek zaten olması gerekendir. Yemek yedigi için çocuğa teşekkür edilmez. Sadece duyulan memnuniyet abartmadan dile getirilebilir.


  ALINTI( Ailem dergisi)

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: çocuğunuza teşekkür eder misiniz?

  Reklam  Çocuğumuza bize yardımcı olduğunda veya güzel bir şeyler yaptığında ona teşekkür edelim. Çocuğumuza teşekkür ettiğimizde saygı duyulduğunu anlar ve oda bize daha saygılı davranır. Teşekkür edilen çocuğun kendine öz güveni de olur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi