Uzun kulaklı çöl tilkisi

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Uzun kulaklı çöl tilkisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  BuzdanYILDIZ
  Üye
  Reklam

  Uzun kulaklı çöl tilkisi

  Reklam  Uzun kulaklı çöl tilkisi

  Forum Alev
  Uzun kulaklı çöl tilkisi (Vulpes zerda), Fenek olarak da bilinir, köpekgiller (Canidae) familyasının en küçük mensubudur. Çöl yaşamına çok iyi uyum sağlamış ve Türkiye'de de rastlanılabilen bir tilki türüdür.

  Özellikleri
  Ancak 40 cm'ye varan vücut uzunluğuna orantılı olarak 15 cm'ye varan kulakları çok uzundur. Kuyruğu 25 cm uzunluğunda ve kendisi 1,5 kg ağırlığa kadar varır. Kürkü krem rengidir; ancak karın kısmı ve yüzü beyazdır.


  Yaşam alanı
  Uzun kulaklı çöl tilkisi, Sahel çölünde, Sinai Yarımadası'nda, Arap Yarımadası'nda ve Türkiye'nin güneyinde bulunur.


  Yaşam şekli
  Çölün öldürücü sıcaklığından dolayı, sadece gece aktif olan bir hayvandır. 5-10 hayvandan meydana gelen gruplar oluşturup, inşa ettikleri bir mağara sisteminde yaşarlar. Tehlikeyi sezdikleri durumlarda, kendilerini derhal kumun içine saklayabilirler.

  Fare, kertenkele ve çekirgeler ile beslenırler. Nadir olarak kuş da avlayabilirler. Uzun kulaklı çöl tilkisi yaşam alanında pek bitkisel gıda bulamaz, ama hayvanat bahçelerinde tutulan hayvanlar severek meyve de yerler. Su ihtiyacının çoğunluğunu yediği hayvanlardan giderdiği tahmin edilir. Ama bir su kaynağı bulursa direk su içebilir.

  Gebelikleri yaklaşık 50 gün sürer, ve sonunda 2-4 yavru doğururlar. Yavrular doğduktan sonra erkek hayvan çok agresif olur ve ailesini her türlü tehlikeye karşı cesurca savunur. Yavrular bir sene ailenin koruması altında kalıp, sonra ayrılır.


  Ayrıca
  Çoğu diğer dillerde kullanılan ve Arapçadan kaynaklanan "Fenek" isimi, Araplarda aynı şekilde "Tavşan" anlamınada gelir. Bu isimin Araplardaki ortak kullanımı iki türünde uzun kulaklara sahip olmasından kaynaklanır. 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Uzun kulaklı çöl tilkisi

  Reklam  Çöllerde yaşayan tilkilerin beslenmek için bazı böcekleri yedikleri ve gece avlanmaları gerekmektedir.Bu hayvanların sıcaklarda da gezdiği bilinmektedir.Fakat akrepleri bile yiyebilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi