Altın Kurbağa (Bufo periglenes)

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Altın Kurbağa (Bufo periglenes) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Altın Kurbağa (Bufo periglenes)

  Reklam  Altın Kurbağa (Bufo periglenes)

  Forum Alev
  Altin Kurbaga.jpg"

  Altın kurbağa (Bufo periglenes), küçük ve parlak sarı-turuncu renkli, tropikal ormanlarda bulunan ve günümüzde soyu tükendiği sanılan bir kurbağa türüdür.

  1989'dan beri dünyanın hiç biyerinde görülmemiş ve rapor edilmemiştir ve IUCN tarafından soyu tükenmiş olarak sınıflandırmıştır.Soyunun tükenmesinin küresel ısınmanın getirdiği iklim değişimine ve ikiyaşayışlı nüfusunun azalmasının kanıtıdır.

  Karıncalardan Zehir Üreten Altın KurbağalarOrta ve Güney Amerika’da yaşayan altın kurbağanın görüntüsü çok güzel olmasına rağmen salgıladığı zehir sebebiyle son derece tehlikeli bir hayvandır. Bu zehirin kaynağı ise derisinden salgıladığı alkaloid adlı bir kimyasaldır. Tek bir altın kurbağanın salgıladığı zehir, 10 kişiyi öldürecek kuvvettedir.

  Geçtiğimiz günlerde araştırmacılar altın kurbağanın bu toksinleri “özenli besin seçimi” sayesinde elde ettiğini keşfettiler. Araştırmalar kurbağaların bol miktarda “karınca” ihtiva eden beslenme şekillleri sayesinde alkoloid ürettiklerini belirledi. Kolombiya Üniversitesi’nden Valerie Clark ve New York Doğa Tarihi müzesi çalışanları Madagaskar’da yaşayan kurbağa türlerinden aldıkları 3 zehri analiz ettiler ve kurbağaların “yedikleri karıncalar” sayesinde, toksik salgılar ihtiva eden kimyasallar salgıladıklarını belirlediler. Bu kurbağalar karıncaları hem besin hem de savunma faktörü olarak kullanmaktaydılar.
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Altın Kurbağa (Bufo periglenes)

  Reklam  Altın renginde olan bu kurbağaların nemli yerlerde yaşaması ve ağaçlardaki böcekler ile beslenmeleri onları daha korumacı yapmaktadır.Onların da düşmenlerı fazladır.Özellikle yılanların onları yemek için ağaca çıktıkları olmaktadır.+ Yorum Gönder
altın kurbağa hakkında bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi