Firavunfaresi - Mangust (Herpestinae)

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Firavunfaresi - Mangust (Herpestinae) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Firavunfaresi - Mangust (Herpestinae)

  Reklam  Firavunfaresi - Mangust (Herpestinae)

  Forum Alev
  firavunfaresi.jpg

  Firavunfaresi olarak da bilinen mangust, kuyruğu ile birlikte 1 metre boyundadır. Çok hareketlidir ve korkunç bir hasımdır. İnatçıdır ve avını asla elinden bırakmaz. Kobranın yaman ve çekindiği en bilinen düşmanı olan mangust kobra ile karşılaşmaktan hiç korkmaz. Mücadeleden de genel olarak galip çıkar. Yılanın ,saldırılarından hızla kaçıp ataklarını savuşturur ve sonunda yılanın üstüne atlayarak ensesinden yakalar.

  Derisi de, kalın postu da, zehre dayanıklılığı da mangustu korur. Firavunlar döneminde mangust (firavunfaresi) Mısırlılar için kutsaldı. Piramitlerde bu hayvanın bazı mumyalarına rastlanmaktadır. Mangust timsah yumurtalarını yemeyi çok sevdiği için timsahların çoğalmasını ve Nil nehri'ni istila etmesini önlüyordu.
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Firavunfaresi - Mangust (Herpestinae)

  Reklam  Çok atik ve kurnaz olan aynı zamanda da inatçı olan bir hayvandır.Yılanların korkulu rüyasıdır.Çok eski zamanlardan beri var olan bir hayvan türüdür.Özellikle Mısır devletinde firavunların zamanında bile olması onların bu adı almasındaki en büyük etkendir.+ Yorum Gönder
belgesel
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi