Boynuzlu Engerek (Vipera ammodytes)

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Boynuzlu Engerek (Vipera ammodytes) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Boynuzlu Engerek (Vipera ammodytes)

  Reklam  Boynuzlu Engerek (Vipera ammodytes)

  Forum Alev  Boynuzlu engerek (Vipera ammodytes), Viperidae (engerekgiller) familyasından sırt bölgesinin rengi genel olarak gri, sarı ve kahverengi renkli engerek türü.

  "Boynuzlu" denmesinin nedeni burun ucunun gergedan boynuzu gibi küçük ve yukarıya doğru olmasından. Sırtta ayrıca koyu kahverengi, baklava deseni benzeri zikzak desenler bulunur. beneklerin ortası kenarlara göre daha açık olur. Kuyruğun uç kısımları genç bireylerde sarımsı pembe renkli olur. Başın üst kısmında küçük ve belirgin benekler bulunur.

  Karın bölgesi sarımsı beyaz ve küçük benekli olur. Genel olarak küçük kemiriciler, avlayabildikleri kuşlar, diğer yılan türleri ve kertenkeleler başlıca besinlerini oluşturur. Kemiricileri ve kuşları zehirleyip öldürerek, diğerlerini canlı olarak yerler. Kemiricilerle beslendikleri için yararlıdırlar. Hareketleri oldukça yavaştır. Eylül-Ekim'den Mart-Nisan'a kadar kış uykusuna yatarlar. İlkbaharda çiftleşen dişiler, Ağustos ayında 5-14 kadar yavru doğururlar. Boyları genel olarak 50-60 cm (erkekler en fazla 90 cm) kadar olur.

  Türkiye'de kumlu yerlerden daha çok küçük boylu bitkilerin altlarında, orman açıklıklarında, çalılık ve taşlık yerlerde yaşarlar. Yüksekliği 2000 metreye kadar olan yerlerde bulunabilirler.

  Trakya, Batı, Kuzeydoğu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde habitatın uygun olduğu alanlarda dağılım gösterirler.
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Boynuzlu Engerek (Vipera ammodytes)

  Reklam  Boynuzlu engerek yılanın kafasının üzerinde boynuzlar bulunmaktadır.Engerek yılanlarının bir çok çeşidi bulunmaktadır.Boynuzlu engerek yılanlarının çok zehirli olduğunu bilmek gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi