Cadı Maki Maymunu (Tarsium spectrum)

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Cadı Maki Maymunu (Tarsium spectrum) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Cadı Maki Maymunu (Tarsium spectrum)

  Reklam  Cadı Maki Maymunu (Tarsium spectrum)

  Forum Alev

  CADI MAKİ MAYMUNU


  Endonezya ve Filipinler'deki ormanlarda yaşayan ve Cadı Maki olarak adlandırılan maymun türü ağaçlarda çok hızlı hareket etmesiyle bilinen bir canlıdır. Bu küçük maymunlar dik ağaçlara hızla tırmanabilen ve büyük bir sıçrayışla ağaçtan ağaca atlayan çok çevik hayvanlardır. Parmak uçlarındaki vantuz gibi emici yastıkçıklar dallara sıkıca tutunmalarını, uzun ve püsküllü kuyrukları ise daldan dala sıçrarken dengelerini yitirmemelerini sağlar. CadıMaki ağaçlarda yaşamasını kolaylaştıran bu özelliklerinden başka, iyi bir avcı olmasını sağlayan başka özelliklerle de donatılmıştır. Örneğin top gibi yusyuvarlak olan başını 180 derece döndürebilir, Cadı Makiler gece hayvanlarıdır. Bu yüzden son derece büyük gözlere sahiptirler. Başlarının geniş dönme açısı ve keskin görüşlü gözleri sayesinde karanlıkta kolaylıkla avlanırlar. Allah her canlıyı bulunduğu ortama uygun özelliklerle donatmıştır. Cadı Makiler de gece karanlığında ormanda rahat hareket edecek özellikler ile birlikte Allah tarafından yaratılmışlardır.


  BAZI ENTERESAN MAKİ'LER

  Her biri evcil kedi büyüklüğünde, tilki yüzlü ve maymun vücutlu bazı enteresan adi makiler vardır. Çokluk gececi hayvanlar gibi bunların vücudu da ipek yumuşaklığında bir kürkle kaplıdır. İçlerinde yalnız bir çeşit "halkalı kuyruklu maki" bir orman hayvanı değildir. Hemen tamamiyle ağaçsız olan Batı Madagaskar'ın kurak ve kayalık bölgelerinde yaşar. Bu hayvan çevresine çok güzel uymuştur. Derimsi avuçları ve tabanları kaygan kayaların üzerinde tutunmasına yardımcı olur.
  "Halkalı kuyruklu maki", esaret hayatına en iyi uyabilen hayvandandır. Genellikle hayvanat bahçelerinde bundan bir örnek bulunur. Vücudu açık gri renktedir. Uzun kuyruğunda peş peşe siyah ve beyaz halkalar göze çarpar. Diğer maki'lerin kuyrukları tek renktir.
  "Yakalı maki,"yukarıda bahsettiğimiz hayvanlardan daha güzel ve daha iridir. Boynunun yanlarında bariz bir yakası, vücudunun üzerinde ise siyah ve beyaz lekeler vardır. Kalın siyah kuyrağu, hayvanın 60 santimlik vücudu kadar uzundur.
  Yakalı maki, güneşe taptığını sanan bazı yerliler tarafından kutsal addedilir. Yerlilerin bu inançlarında biraz hakikat payı da vardır galiba. Güneşin ilk ışınları ufukta belirince, yakalı maki art ayaklarının üzerinde dimdik oturur ve kollarını yalvarırmış gibi ileri uzatır. Bu arada gözlerini de güneşten ayırmaz. Güneş batarken ise maki grupları bir ağızdan ağlamaklı sesler çıkarırlar. Kuzey Madagaskar'ın kızılımsı gri sevimli bir yaratığı olan olan «meyva yiyen maki nin huyları da oldukça gariptir. Bir ağac kovuğunu kendine yuva yapan bu hayvan, aynı inin bir arı sürüsü tarafından paylaşılmasını umursamaz. Arılar gündüzleri, maki ise geceleri hareket halinde olduğuna göre, zaten fazla karşılaşmazlar.
 2. 2
  c4rt3lcSS
  Üye

  --->: Cadı Maki Maymunu (Tarsium spectrum)

  Reklam  ne şeker şey öyle o :D agzında ne var ne yiyor?+ Yorum Gönder
cadı maki satılık,  satılık cadı maki ,  satılık maki maymunu,  madagaskar maymunu,  satılık cadımaki
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi