Sibirya Kaplanı (Panthera Tigris Altaica)

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Sibirya Kaplanı (Panthera Tigris Altaica) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Sibirya Kaplanı (Panthera Tigris Altaica)

  Reklam  Sibirya Kaplanı (Panthera Tigris Altaica)

  Forum Alev
  Sibirya Kaplanı (Panthera Tigris Altaica)


  Sibirya kaplanı (Panthera tigris altaica), Amur kaplanı olarak da bilinir, kedigiller (Felidae) familyasından dünyanın en büyük ve en güçlü kaplanı aynı zamanda kedisi.

  Fiziksel Özellikler
  İri bir erkeğin boyu 90 santimi kuyruk olmak üzere 3 metreye yakındır. Ağırlığı ise 300 kiloyu aşabilir. Dişinin boyu 30 cm kısa, ağırlığı 45 kg azdır. Şu ana kadar kaydedilmiş en ağır kaplan 484 kg ağırlığındadır.Ten rengi kahverengimsi sarıdan paslı kırmızıya kadar değişir. Bali kaplanı en koyu renge sahip kaplan türüdür. Sibirya ve Mançurya gibi soğuk iklime sahip bölgelerde bulunan kaplanların tüyleri soğuktan korunmaları için daha uzundur.  Dağılım
  Sibirya kaplanı Sibirya'nın seyrek ormanlarında yaşar. Dev patileri ve uzun tüyleri 1 metreyi geçen karda bile rahatça yol alabilmesini sağlar. Kar ona her açıdan avantaj sağlar. 1900'lü yıllarda sibirya kaplanı Kore'de, Çin'de ve Moğolistan'da da yaygınlık gösteriyordu. Fakat bugün maalesef Yalnızca Rusya'nın güneydoğusunda ve Kuzey Kore'de yaşamını sürdürüyor.

  Beslenme
  Sibirya kaplanı, yaban domuzu, mus, karaca, benekli geyik gibi hayvanlarla birlikte tavşan gibi kemirgenleri de avlar. Balıkla beslendiği de olur. Hatta bazen siyah ayı ve boz ayıların yavru veya yaşlı olanlarını avlayabilirler. Ayrıca kurtlar ve timsahlar da bu kedilere yem olabilir.


 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Sibirya Kaplanı (Panthera Tigris Altaica)

  Reklam  Kedigillerden olan Sibirya kaplanı adından da anlaşılacağı gibi o bölgede yaşamaktadır.En iri kedigillerdir.Daha çok ormanlık alanda yaşamakta ve ormanda avlanmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi