Hani (Serranidae)

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Hani (Serranidae) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Hani (Serranidae)

  Reklam  Hani (Serranidae)

  Forum Alev
  Lahoz ve orfoz türleriyle birlikte hanigiller (Serranidae) familyasını oluşturan bu balıklar sıcak ve ılık denizlerin genellikle kayalık ya da taşlık yerlerinde yaşarlar. Tıkız ve ağır gövdeleri yanlardan basık bir elips biçimindedir. Bazı türlerin, özellikle Atlas. Okyanusu'nda yaşayan iskorpit hanisinin {Polyprion americanus) uzunluğu 2 metreyi bulursa da sularımızda yaşayan türler en çok 30 cm kadar boylanır. Renkleri genellikle kahverengimsi kırmızı, kirli sarı ve koyu kahverengi olan hanilerin başları ve ağızları büyük, altçeneleri üstçenelerinden biraz daha çıkıktır. Yırtıcı ve etçil olan bu balıklar öbür deniz canlılarını, özellikle karides ve balıkları avlayarak beslenirler. Yüzgeçleri gelişmiş ol­duğu için suda hızla yön değiştirebilen hare­ketli balıklardır. Bu yüzden hanileri zıpkınla avlamak amatör balıkçılar arasında sevilen bir spordur. Eti beyaz ve lezzetli olan bu balıklar oltaya yakalandıklarında, korku ve heyecan nedeniyle şişen yüzme keselerinin basıncıyla mideleri ters dönerek ağızlarından dışarı çıka­bilir.

  Türkiye çevresindeki bütün denizlerde ya­şayan türlerin en yaygını bayağı hanidir (ser-ranus cabrilla). Bu balığın sırt yüzgeçlerinin dibinden yanlara doğru kalın kahverengi şe­ritler iner. Öbür türlerden benekli hani (Ser-ranus hepatus) ile yazılı hani (Serranus scrip-ta) de bütün denizlerimizde, iskorpit hanisi ise yalnızca Akdeniz'de bulunur. Ayrıca, bu balıkların yakın akrabaları olan orfoz türleri­ne çoğu kez "sarı hani", lahoza da "kaya hanisi" denir.
  Ege ve Akdeniz'deki en yaygın orfoz türü (Epinephelus guaza), uzunluğu 120 santimet­reyi, ağırlığı 50 kilogramı bulabilen iri bir balıktır. Koyu boz ya da kahverengi tonların-daki kalın ve sert derisi sarımsı lekelerle örtülü olan bu balık da taşlık ve kayalık derin sularda yaşar. Son derece güçlü olan ve tehlike karşısında kayaların arasındaki oyuk­lara saklanan orfoz, sualtı avcılarını en çok uğraştıran balıklardan biridir.


  Bir Akdeniz balığı olduğu halde Ege veMarmara'ya da giren lahoz (Epinephelus ae-neus) hanilere ve orfozlara benzer. Sırtı ve yanları koyu boz ya da kahverengi, karnı daha açık renktedir. Başında ve solungaç kapaklarında zehirsiz dikenleri olan bu balı­ğın ağırlığı en çok 5 kilogramı bulur. Öbür akrabaları gibi lahoz da dibi taşlık ve kayalık yerlerde yaşar.
 2. 2
  HÖRÜ
  Bayan Üye

  Cevap: Hani (Serranidae)

  Reklam  Hareketli yapısı ve aniden dönebilme kabiliyeti olduğundan balıkçıların spor niyetine avladıkları balık türüdür. Türkiye'de daha çok Akdeniz bölgesinde ve sık bulunan bir balıktır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi