Ormanların Kralı Aslan

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Ormanların Kralı Aslan ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  |¨MaD qİrL¨|
  Usta Üye
  Reklam

  Ormanların Kralı Aslan

  Reklam  Ormanların Kralı Aslan

  Forum Alev
  Aslan

  Aslan (Panthera leo), kedigiller
  (Felidae) familyasından etçil memeli bir hayvan türü. Africa, Arabistan, İran ve Hindistan bölgelerinde yaşar. 2 m uzunlukta, 1 m yüksekliktedir; erkeği 250 kg, dişisi ise 150 kg ağırlığındadır. Ömrü 25-30 senedir.

  Aslanlarının dağılım haritası


  Geniş alınlı, güçlü çeneli, uzayıp çekilebilen tırnaklı, sarımtrak kısa ve yatık tüylüdür. Kuyruğunun ucu püsküllüdür. Erkek aslanın başının etrafı uzun ve güzel bir yele ile süslüdür. Omuzlarının üzerine kadar dağılan bu perçem, kızdığı zaman kabarır.
  Aslanın dili büyük ve diken gibi sert kıllarla örtülü olduğundan, yalarken avının derisini ve iri kemiklerin etini sıyırır. Bu dehşetli hayvan, pençesi ile avladığı canlı hayvanlarla geçinir. Kendi avından karnını doyurunca geriye kalanı terk edip, bir daha o leşi yemez.
  Çiftleşme mevsimleri değişiktir. Dişi aslan çiftleşmeden 108 gün sonra 3-4 (bazan altı) yavru doğurur. Yavrular gözleri açık doğarlar. Yavrularını üç ay emzirir. Önceleri baş ve ayakları benekli sırt ve kuyrukları enine çizgilidir. Zamanla bu lekeler kaybolur. Anne ve babaları tarafından üç yaşına kadar korunarak yetiştirilirler. Üç yaşını dolduran erkek yavruların yeleleri çıkmaya başlar, yedi yaşında olgunlaşırlar.

  Darıca Hayvanat bahçesinde Erkek Arslan


  Erkek aslanlar yeni bir dişi ile beraber olunca,eğer dişinin o erkek aslandan baska yavrusu varsa,yeni beraber olduğu erkek aslan o yavruları öldürür,nedeni ise yavrunun sorumluluğunu almak istememesi,ayrıca erkek aslanlar yalnız ve aç olmadıkları sürece asla avlanmazlar,avı dişi aslanlar gerçekleştiri buna rağmen avı önce erkek aslanlar yer. Ayrıca bir günde 52 birleşme yaşarlar.


 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Ormanların Kralı Aslan

  Reklam  Afrika'da yaşayan aslanların ormanların kralı oldukları kesindir.Güçlü ve atletik yapıları onları kusursuz avcılar haline getirmektedir. Aslanların et ile beslenmeleri kendilerin avlanmalarını gereksinim haline getirmektedir.Bazen de sürü halinde avlanırlar.+ Yorum Gönder
aslan leo ormanlar kralı izle
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi