Oranguta ( Pongo ) Nasıl Bir Hayvandır ?

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Oranguta ( Pongo ) Nasıl Bir Hayvandır ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  |¨MaD qİrL¨|
  Usta Üye
  Reklam

  Oranguta ( Pongo ) Nasıl Bir Hayvandır ?

  Reklam  Oranguta ( Pongo ) Nasıl Bir Hayvandır ?

  Forum Alev  Orangutan (Pongo), Pritmates(pritmalar)
  takımının Homidæ (büyük insansı maymunlar) familyasına dahil olan bir cinstir ve şu iki türü içerir:
  • Pongo Abeli (Smatga Orangutanı) ; Endonezya'nın Sumatra adasına özgü, daha ufak yapılı ve doğadaki sayısı çok daha az (doğada 7,000-7,500 birey) olan tür.
  • Pongo Pygmænes (Borneo Orangutanı); Borneo adasına özgü, daha iri yapılı ve doğadaki sayısı daha çok (doğada yaklaşık 50,000 birey) olan tür.
  Pongo (orangutan) cinsi, Hominidae familyasının Homininnæ ile birlikte iki alt familyasından biri olan Ponginæ alt familyasını soyu tükenmiş iki cins olan Gigantopithecus ve Svapithecus ile paylaşır. Günümüzde Borneo ve Sumatra'ya özgü olsalar da Java, Vietnamve Çin'de Fosillerine rastlanmıştır.
  "Orangutan" adının kökeni, Malezya
  ve Endonezya dillerine özgü olan ve "orman adamı" anlamına gelen "orang hutan" ifadesidir. Orangutan, Malezya'nın Sabah Eyaletinin resmi simgesidir.
  Uzun kolları ve kırmızımsı kahverengi kılları ile dikkat çeken orangutanlar, büyük insansı maymunların ağaçta en çok yaşayanıdır. Bu canlılar, zamanlarının neredeyse tamamını Borneo ve Sumatra'nın yağmur ormanlarındaki
  ağaçların üstünde geçirirler ve her gece ağaçlarda yeni yuvalar yaparlar. Erişkin erkeklerin boyu ortalama 1.4 metredir ve ağırlıkları ise 82 kilograma kadar çıkabilir.
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Oranguta ( Pongo ) Nasıl Bir Hayvandır ?

  Reklam  Muzu çok seven bu hayvanlar Afrika ve Hindistan gibi yerlerde yaşamaktadır.Hırsızlık yapan bir gurup bile vardır.Bazı şehirlerde kutsal sayılan bu hayvan şehirdeki malları bile talan etmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi