Deve Kuşları , Özellikleri

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Deve Kuşları , Özellikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  |¨MaD qİrL¨|
  Usta Üye
  Reklam

  Deve Kuşları , Özellikleri

  Reklam  Deve Kuşları , Özellikleri

  Forum Alev

  Devekuşu (Struthio camelus), Struthionidae familyasından Afrika
  'ya özgü uçamayan bir kuş türü. Struthionidae familyası ve Struthia cinsinin tek üyesidir. Devekuşları, kuşlar içerisindeki en büyük canlı olduğu düşünülür, ve dünyanın her yerinde yetiştirilir. Uzun bir boyun ve bacaklar ile 65 km civarındaki koşularıyla bilinir. Kuşun bilimsel ismi Yunanca'da "serçe devesi" anlamına gelmektedir.
  Devekuşları genellikle, 90 ila 130 kg ağırlığındadır, bazı erkek devekuşlarının ağırlıkları 155 kg'ye kadar çıkar. Erişkin erkeklerin tüyleri, çoğunlukla siyahtır, kanatlar ve kuyrukta bazı yerler beyazdır. Dişiler ve genç erkekler, grimsi-kahverengidir. Kanatlar, erkekler tarafından çiftleşme gösterilerinde kullanılır. Aynı zamanda civcivler için gölge sağlar.
  Tüyler yumuşaktır ve yalıtım görevine hizmet eder. Parmakların her ikisinde pençeler vardır. Devekuşunun kuvvetli bacakları tüysüzdür. Kuş, bir toynağa benzeyen daha büyük olanıyla iki ayak parmağında durur. Bu koşmaya yardım ettiği düşünülen devekuşlarına özgü bir adaptasyondur. Kalın siyah kirpikleriyle gözleri vardır. Bütün kara hayvanları içerisinde en büyük gözlere sahiptir.
  Erkek devekuşları cinsel olgunluğa (2 ila 4 yaşları) 1.8-2.7 m, dişi devekuşları ise 1.7 -2 m yüksekliğe ulaşınca girer. Yaşamın ilk yıllarında civcivler her ay 25 cm kadar büyür. Bir yıl sonunda devekuşları 45 kg ağırlığa ulaşır
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Deve Kuşları , Özellikleri

  Reklam  Bilinen en büyük kuş türüdür.Karada yaşayan bu kuşlar uçamazlar ve tavuklar gibi düşünmek gerekir.Yumurtaları kocaman olur ve insanlar için çok sağlıklıdır.Özellikle gelişme çağındaki çocuklara yedirmek gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi