Hayvancılık ile ilgili bilgiler

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Hayvancılık ile ilgili bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  HARBİKIZ
  Bayan Üye
  Reklam

  Hayvancılık ile ilgili bilgiler

  Reklam  Hayvancılık ile ilgili bilgiler

  Forum Alev
  Hayvancılık ile ilgili bilgiler
  Hayvan yetiştiriciliği (besicilik) programının amacı, büyük ve küçükbaş hayvanların beslenmesi ve üretilmesi alanında çalışacak teknik insangücünü yetiştirmektir. Hayvan yetiştiriciliği (besicilik) teknikerleri, kamu sektöründe veya özel sektöre ait çiftliklerde ve mandıralarda çalışabilirler veya kendileri özel hayvan çiftliği kurabilirler.

  Programın Amacı: Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı (besicilik)programının amacı, büyük ve küçükbaş hayvanların beslenmesi ve üretilmesi alanında çalışacak teknik insangücünü yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı (besicilik) programında fizyolojiye giriş, özel biyokimya, hayvan besleme ilkeleri ve yemleme, küçük işletmeler, hayvan sağlığı ve hijyen, arıcılık, tavukçuluk, kooperatifçilik, hayvansal ürünler teknolojisi gibi dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

  Gereken Nitelikler: Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı (besicilik) programına girmek isteyenlerin, ortalamanın üzerinde bir genel akademik yeteneğe sahip, biyolojiye ve ekonomiye ilgili, hayvan yetiştirmekten hoşlanan,girişimci kişiler olmaları gerekir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı (besicilik) programını bitirenlere "Hayvan Yetiştiriciliği Teknikeri" ünvanı verilir. Hayvan yetiştiriciliği teknikeri büyük ve küçükbaş hayvanların bakımı, beslenmesi, üretilmesi ile ilgili çalışmaları yapar. Hayvanlar için sağlığa elverişli ahır ve ağılların yapımı, bunların temizliği, hayvanların merada taze otla veya kışın kuru yemle beslenmesi, kesime hazır hale gelen hayvanların pazarlanması ile ilgili işleri, zootekni alanında uzmanlaşmış ziraat mühendisinin gözetim ve denetimi altında yürütür.

  Çalışma Alanları Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı (besicilik) teknikerleri kamu sektöründe veya özel sektöre ait çiftliklerde ve mandıralarda çalışabilirler veya kendileri özel hayvan çiftliği kurabilirler. 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Hayvancılık ile ilgili bilgiler

  Reklam  Hayvanlar insanlar için çok önemlidir.Etinden sütünden derisinden faydalanılmaktadır.İnsanların beslenme için ihtiyaç duyduğu şeyleri hayvanlardan elde etmesi onları değerli kılmaktadır.Onların ticari açıdan değerli olmasını sağlamaktadır.+ Yorum Gönder
hayvancılık ile ilgili bilgiler,  hayvancılıkla ilgili bilgiler,  hayvancılık ile ilgili yazı,  hayvancılık ile ilgili meslekler,  hayvancılık hakkında bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi