Tahta kurusu - yapısı - nerelerde bulunur - ne ile beslenir - kullanılan ilaçlar - resmi

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Tahta kurusu - yapısı - nerelerde bulunur - ne ile beslenir - kullanılan ilaçlar - resmi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Tahta kurusu - yapısı - nerelerde bulunur - ne ile beslenir - kullanılan ilaçlar - resmi

  Reklam  Tahta kurusu - yapısı - nerelerde bulunur - ne ile beslenir - kullanılan ilaçlar - resmi

  Forum Alev
  Tahta kurusu - yapısı - nerelerde bulunur - ne ile beslenir - kullanılan ilaçlar - resmi

  Tahta kurusu
  Tahta kurusu her yumurtlama döneminde 200 yumurta bırakır. Tahta kurusunun en çok görüldüğü yer yatak odalarıdır. Tahta kurusu kan emerek beslenir. Tahta kurusu kendi ağırlığının 5 katı kan emebilir. Tahta kurusu geceleri kan emmek için çıkar. Tahta kurusunun ısırdığı yerde kaşıntı, kabarma, alerjik reaksiyon görülür. Tahtakurusunun oval ve yassı bir vücudu vardır. Tahta kurusunun rengi pas rengine benzer. Tahta kurusu 2-2.5mm büyüklüğündedir. Tahtakurusunun başında bulunan 1 çift anten, algılama işlemi yapar. Tahta kurusu ezildiğinde kan çıkar ve pis bir koku etrafa yayar. Tahta kurusu ağzındaki hortumu derinin en hassas yerinden sokar, kanın pıhtılaşmasını önler. Tahtakurusunun 75 tane türü vardır. İnsanların en fazla karşılaştığı tahta kurusu türü cimex Lectularius adı verilen tahta kurusudur. Günde 4-5 kez kan emebilen tahta kurusunun karın yapısı geniştir.
  Tahta kurusu hakkında merak edilenler
  Tahta kurusu nasıl çoğalır?
  Tahta kurusu yumurtlama yöntemi ile çoğalır. Erkek tahta kurusu dişiyi ayırt edemez. Bu yüzden tahtakurusunda çift cinsiyet görülebilir. Tahta kurusu yumurtalarını yatak, kanepe altlarına, kanepe, koltuk dikişlerine bırakır. Tahta kurusunun bıraktığı yumurtalar uygun ortam ve sıcaklıkta açılır, yavrular çıkar.
  Tahta kurusunun kaç türü bulunur?
  Tahtakurusunun bilinen 75 türü bulunur. En çok rastlanan tahtakurusu (cimex Lectularius) Orta Afrika'da görülen Cimex rotundadus türü tahtakurusudur.
  Tahta kurusu evlerimize nereden gelir?
  Tahta kurusu evler ve iç alanlara alınan eşyalardan, alışveriş poşetlerinden, ziyarete gelen insanlardan gelebilir. İç alanlarda uygun ortam bulan tahta kurusu yerleşir ve yuva yapar. İlaçlama yaptırmadan tahta kurusundan kurtulmak mümkün olmaz.
  Tahta kurusu nasıl beslenir?
  Tahta kurusu kan emerek yaşar. Gece olduğunda ortaya çıkar ve insanların kanını emer. Ağzından çıkardığı hortumu ile derinin hassas yerinden girer, ağzından salgıladığı sıvı kanın pıhtılaşmasını önler. Bu sıvı dokuları da uyuşturduğundan insanlar tahtakurusunun ısırdığını anlamaz. Kendi ağırlığını 4-5 katı kan emen tahta kurusu emdiği kanı zor hazmeder.
  Tahta kurusunun bulaştırdığı hastalıklar hangileridir?
  Tahta kurusunun bulaştırdığı hastalıklar; pasteurella pestis-alerjik reaksiyonlar-M.Leprae, Bacillus anthracis-B.Recurrentin adı verilen hastalıklardır. Bir kısım bilim adamı tahta kurusunun hastalık bulaştırmadığını iddia eder, bir kısım bilim adamı ise bulaştırdığı iddia eder.
  Bir böceğin tahta kurusu olup olmadığını nasıl anlarız?
  Yeryüzündeki pek çok haşere birbirleri ile benzerlik gösterir. Bu haşereler bazı özellikleri ile birbirlerinden ayrılır. Tahta kurusu yassı, oval vücutlu, 6 ayağa sahip, gece olunca kan emmek için ortaya çıkan bir böcektir. Tahta kurusu ezildiğinde kan çıkar ve ortaya pis koku yayar. Kan emerek beslenen tahta kurusu kan emdikten sonra deride kabarıklık, kabarık kırmızı lekeler, kaşıntı gibi belirtiler görülür.
  Tahta kurusunun büyüklüğü ne kadardır?
  Tahta kurusunun yaşadığı alana ve beslenmeye bağlı olarak değişik boylarda olabilir. Tahta kurusu 2-2-5mm civarında büyüklüğe sahiptir. Tahta kurusu ağırlığının 4-5 katı kadar kan emebilir.
  Tahta kurusu ne kadar yumurta yapar, nerelere yumurta bırakır?
  Tahta kurusu sıcak, ılık ve nemli yerlerde yuva yapar ve hızlı çoğalır. Tahta kurusu her yumurtlama sırasında 200 tane yumurta yapabilir. Tahta kurusu yumurta bırakmak için koltuk dikiş kenarları, kanepe altı, yastık yorgan arası gibi yerleri seçer.
  Tahta kurusu zehirlimidir?
  Tahta kurusu zehirli bir haşere değildir. Tahta kurusu insandan insana hastalık taşır. Tahtakurusu tarafından sık ısırıklar görülürse alerjik reaksiyona sebep olabilir. Tahta kurusu çocukları ısırdığında daha fazla reaksiyon görülür.
  Tahtakurusu mücadelesi nasıl olur?
  Tahtakurusu kurtulmak istiyorsanız duygu ilaçlama size ilaçlama hizmetini en üstün kalitede sunar. Tahta kurusu ilaçlamada kokulu-kokusuz, sıvı püskürtme ilaçlar uygulanmalıdır. İlaçlamada Çin'den gelen ucuz ilaçlar uygulamanız yanlış olur, bu ilaçlar kanserojen etki bırakır sizin ve ailenizin sağlığını riske sokar.
  Tahta kurusunun ömrü ne kadardır?
  Tahta kurusu hiç beslenmeden 550 gün yaşayabilir. Tahta kurusu günde 4-5 defa kan emebilir. Tahta kurusunun emdiği kanı hazmetmesi uzun zaman alır. Tahta kurusu uzun yaşayan bir haşeredir. Haşerenin ömrünü kısaltmak sizin elinizde arayın bizi tahta kurusu ve daha birçok haşere ve böcekten sizi kurtaralım.
  Tahta kurusu ilaçlamasında hizmet verilen alanlar nerelerdir?
  Tahta kurusu ilaçlama servisleri, lojmanlar, atölye, tramvay, camii, tren, hipermarket, liman, ev, piknik alanları, bahçe, havalimanı alış veriş merkezi, tatil köyleri, sinema salonları, toplu konutlar, okul, otogar, üniversite, apartman, metro, fabrika, tiyatro salonları, alışveriş merkezi, park, otel, bina, ticaret merkezi, hastane, süper market, restorantlar, hamam, dershane, otel, daire, mağaza ve pek çok yerde hizmet verir.
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------


  TAHTA KURUSU - TAHTA KURUSU İLAÇLAMA - TAHTA KURUSU NASIL İLAÇLANIR GENEL BİLGİ İÇERİR

  1. TAHTA KURUSU NEDİR?

  Tahta kurusu ve takımının cimiciade ailesindendirler. Tahta kurusu oval yassı çok ayaklı ve pas kırmızısı bir renktedir.

  2. TAHTA KURUSU ZARARLARI NELERDİR?

  Tahta kurusu ısırdıkları yerde kızarıklık kabartı ve kaşıntıya neden olarak rahatsız edicidirler. Tahtakurusu çok itici bir koku salgılar. Tahta kurusu emdiği kanı sindirebilmesi günlerce sürebilir.

  3. TAHTA KURUSU NE TÜR HASTALIK BULAŞTIRIR?

  Tahta kurusu vücutta kızarıklık kabartı kaşıntı pasteurella pestis bacillus alerjik reaksiyonlar gibi bir çok hastalık bulaştırır.

  4. TAHTA KURUSU NEREDE YAŞAR?

  Tahta kurusu evlerde mobilyaların ağaç döşemenin karyolaların yarık ve çatlaklarına çekyat dolap içleri duvar deliklerinde yatakhaneler gibi yerlerde yuvalanırlar.

  5. TAHTA KURUSU NE İLE BESLENİR?

  Tahta kurusu insanları ısırıp ağırlığının 5-6 katı kan emer. Tahta kurusu insanda emdiği yer şişer ve çıban gibi kızarır. Tahta kurusu özellikle geceleri aktiftir. Tahta kurusu insana uykuda hücum eder ve evden eşya ile ayrılır.

  6. TAHTA KURUSU ÖMRÜ NE KADARDIR?

  Erişkin bir tahtakurusu 550 gün yaşar. Tahta kurusu ezilince kan akar ve pis bir koku salgılar.

  7. TAHTA KURUSU BOYUTU NEDİR?

  Tahta kurusu erişkini 4-5 mm uzunluğundadır. Tahta kurusu pas kırmızısı rengindedir.

  8. TAHTA KURUSU ZEHİRLİ MİDİR?

  Tahta kurusu genelde bulaşıcı hastalık faktörü değildir. Tahta kurusu kendi ağırlığının 5-6 kat kan emer emdiği yer kızarır ve çıban gibi şişer. Tahta kurusu pasteurella pestis bacillus alerjik reaksiyonlar gibi birçok hastalığı bulaştırır.

  9. TAHTA KURUSU VÜCUT YAPISI NASILDIR?

  Tahta kurusu oval yassı çok ayaklı 2-5 mm boyundadır. Tahta kurusu kırmızımsı renktedir ezilince pis kokar ve kan çıkar erişkin bir tahtakurusu beslenmeden 550 gün yaşar.


  10. TAHTA KURUSU İLE NASIL MÜCADELE EDİLMELİDİR?

  Tahta kurusu ilaçlamasında yasal ilaç kullanılmazsa sağlık tehlikeye atılır. Tahta kurusu sabit bir yerde kalmadığı için ferdi mücadele sonuç vermez profesyonel destek alınmalı ve profesyonel eğitim almış ilaçlamacılar tarafından alan ilaçlanmalıdır.

  11. TAHTA KURUSU İLAÇLAMASINDA HİZMET VERİLEN ALANLAR NERELERDİR?

  Tahta kurusu ilaçlama servisleri, lojmanlar, camii, mağaza, atölye, tramway, tren, hiper market, liman, ev, piknik alanları, bahçe, alış veriş merkezi, tatil köyleri, sinema salonları, toplu konutlar, okul, üniversite, apartman, metro, restaurantlar, fabrika, otogar, tiyatro salonları, alışveriş merkezi, park, otel, bina, ticaret merkezi, hastane, süper market, restorantlar, hamam, havalimanı, dershane, otel, dairevs.alıntı
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Tahta kurusu - yapısı - nerelerde bulunur - ne ile beslenir - kullanılan ilaçlar - resmi

  Reklam  Eskiden hemen her evde olan ve insanların kaşınmasına neden olan bir hayvandır.Ahşap ve tahta malzemelerin aralarında olur ve ağacı kemirirler.Tahta kuruları ile mücadele için tarımsal ilaçlar kullanılmaktadır.+ Yorum Gönder
tahta kurusu resmi,  tahta kurusu neden olur,  tahta kurusu yavrusu,  tahta kurusu nerede yaşar,  tahta kurusu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi