Tahta Kurdu (Ağaç Kurdu) - kaç çeşittir - zararları - ilaçlanması - resmi

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Tahta Kurdu (Ağaç Kurdu) - kaç çeşittir - zararları - ilaçlanması - resmi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Tahta Kurdu (Ağaç Kurdu) - kaç çeşittir - zararları - ilaçlanması - resmi

  Reklam  Tahta Kurdu (Ağaç Kurdu) - kaç çeşittir - zararları - ilaçlanması - resmi

  Forum Alev
  Tahta Kurdu (Ağaç Kurdu) - kaç çeşittir - zararları - ilaçlanması - resmi
  Tahta kurdu böceğinin kafa rengi siyah gövde rengi kahverengidir. Kafası keratin maddesinden oluşmuştur. Bu madde tahta kurdunu dış etkilerden korur. Tahta kurdu (ağaç kurdu) çift kanatlıdır. Ağaç kurdunun başında 1 çift anten vardır. Tahta kurdunun boyu 1-3 cm arasında değişir. Tahta kurdunun 6 ayağı bulunur, ayaklarının üzerinde tırtıllar vardır. Tahta kurdu sarımsı, siyah ve gri renklerde görülür. Tahta kurdu ahşap olan her nesnenin içerisine yerleşebilir. Ahşap eşyaların içlerinde ilerleyebilen tahta kurdu eşyaların çürümesine, kurumasına neden olur. Ağaç kurdu zedelenmiş olan tahtaların arasında daha hızlı ve kolay ilerler. Tahta kurdu yumurtlama yöntemi ile çoğalır. Tahta kurdu yumurtaları yeterli ısıya ve sıcaklığa ulaştığında açılır ve yavru ağaç kurtları çıkar. Tahta kurdu her yumurtlama döneminde 80 tane yumurta bırakabilir. Tahta kurdu uygun ortamda dört mevsim üreyebilir. Tahta kurdu sürekli olarak tahtaları kemirir. Tahta kurdunun, tahta kemirme sesleri sessizlikte çok net duyulur.Tahta kurdu ilaçlamasında sıvı, kokulu ilaçlar püskürtme yöntemi ile ilaçlama yapılmalıdır.Tahta kurdu ilaçlaması yapanların bu işin eğitimini almış,insanlar olması gerekir.Herkes ilaçlama yapma yetkisine sahip değildir.Sağlık bakanlığı onayı olmadan ilaçlama yapmak ve yaptırmak suçtur. Tahta kurtlarına ev dışında parke kereste fabrikalarında, gemi güvertesinde, araç kaportasındaki ağaçlar içinde bulunurlar. Günümüzde kullandığımız birçok eşya ve ürünler tahta ve ahşaptan olduğu için tahta kurdu bulunduğumuz ortamda çok bulunabilir. Tahta kurdu halk arasında değişik isimlerle anılır, tahta kurtları; ağaç kurdu, mobilya böceği gibi isimler tahta kurdunun diğer isimleridir.


  Tahta kurdunun zararları nelerdir?
  Tahta kurdu insan ve hayvan kanı emerek beslenmez. Tahta kurdu evdeki tahta ve ağaçtan yapılmış eşyalar arasına yerleşerek sürekli kemirme yapar. Eşyalarınızın çürümesine, dökülmesine, zarar görmesine neden olur. Ağaçların ve bitkilerin köklerini kemiren tahtakurusu kuruyup yok olmasına sebep olur.

  Tahta kurdu ile mücadele nasıl olur?
  Tahta kurdu tahtaların çok derinlerine kadar inerek yuva yapar. Tahta kurdu ilaçlaması yapıldığında yuvalara zor ulaşır. Kişisel olarak ilaçlamadan sonuç almanız mümkün olmaz. İlaçlama için çağıracağınız insanlar eğitimli ve izin belgeleri ile çalışan insanlar olmalı. Tahta kurdu ile mücadele için arayın bizi en doğru ve en kesin çözümü biz size sunalım.

  Tahta kurdu nasıl bir böcektir?
  Tahta kurdu böceğinin kafa rengi siyah gövde rengi kahverengidir. Kafası keratin maddesinden oluşmuştur. Bu madde tahta kurdunu dış etkilerden korur. Tahta kurdu (ağaç kurdu) çift kanatlıdır. Ağaç kurdunun başında 1 çift anten vardır. Tahta kurdunun boyu 1-3cm arasında değişir. Tahta kurdunun 6 ayağı bulunur, ayaklarının üzerinde tırtıllar vardır. Tahta kurdu sarımsı, siyah ve gri renklerde görülür. Tahta kurdu ahşap olan her nesnenin içerisine yerleşerek kemirir ve yuva yapar.

  Tahta kurdu (Ağaç kurdu) nasıl çoğalır?
  Tahta kurdu erkek ve dişinin çiftleşmesi ile çoğalır. Tahta kurdu çiftleşmeden sonra yumurtalarını kemirerek oyduğu yuvalarına bırakır. Dişi bir tahta kurdu 70-80 arasında yumurta bırakabilir. Uygun sıcaklıkta tahta kurdu yumurtaları açılır ve yavrular çıkar.

  Tahta kurdu insan ısırır mı?
  Tahta kurdu insan ısırmaz. Tahta kurdu (ağaç kurdu) kan emerek beslenen bir böcek değildir. Tahta kurdu insanlardan kaçar. Tahta kurdu bitkisel beslenen bir böcektir.

  Tahta kurdu ilaçlamasında nelere dikkat edilmeli?
  Tahta kurdu ilaçlaması periyodik olarak yapılmalıdır. Ahşap olan eşyaların çok olduğu yerlere ayda 1 defa ilaçlama yapılması gerekir.
  Tahta kurdu ilaçlamasında kokulu sıvı ilaç uygulaması yapılmalıdır. Kokulu sıvı ilaç püskürtme ve buharlama yöntemi ile uygulanmalıdır. Tahta kurdu için jel tarzı ilaçlar etkili olamaz. Tahta kurdu ahşabın derinliklerinde yuvalandığından kokulu ve sıvı ilaç daha etkili bir yöntem olacaktır.
  Tahta kurdu ilaçlamasında kullanılan ilaçlar sağlık bakanlığından onaylı ilaçlar olmalıdır. Kullanılan ilaçlar insan sağlığına zararlı etkisi olmayan ilaçlar olmalı.
  Tahta kurdu(ağaç kurdu) ilaçlamasında ilaçlama yapan insanları eğitim almış kişiler olması gerekir. İzinsiz ilaçlama yapmak ve yaptırmak suç teşkil eder.

  Tahta kurdu iç alanlara nasıl gelir?
  Tahta kurdu böceği evler ve iç alanlara dışarıdan eve veya işyerine alınan eşyalar arasında gelir. Tahta kurdu eşyaların ezik, çatlak bölgelerinde daha hızlı ve çabuk çoğalma yapar. İç alanlarda uygun sıcaklık ve ortam bulan tahta kurdu daha hızlı üreme sağlar.

  Tahta kurdunun düşmanı nelerdir?
  Tahta kurdu böceği dışarıda ağaçlar üzerinde oyuk, çatlak, ezik yerlerde yuva yapar. Tahta kurdu ağaçları sürekli kemirerek yok alır. Nemli olan ahşaplarda daha rahat ilerler. Tahta kurdunun düşmanı uzun gagası olan kuş türleridir. Ağaçkakan ve gök kargası sürekli ağaç üzerinde yaşar ve ağaç böcekleri ile beslenir. Tahta kurdu bu kuşlar için bulunması en kolay besindir.Alıntı....
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Tahta Kurdu (Ağaç Kurdu) - kaç çeşittir - zararları - ilaçlanması - resmi

  Reklam  Bazı böcekler sadece ahşapları sever.Bunlardan biri de tahta kurdudur.Bu böceklerin ağaç dallarını yemeleri sonucu ses çıkartmaları onların varlığını belli etmektedir.+ Yorum Gönder
tahta kurdu,  tahta kurdu nasıl yok edilir,  ağaç kurdu nasıl yok edilir,  ağaç kurdu,  tahta kurdu nasıl yok edilir forum
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi