Pire Nedir - Pirelerin zararları - Pirelerle Mücadele

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Pire Nedir - Pirelerin zararları - Pirelerle Mücadele ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  Pire Nedir - Pirelerin zararları - Pirelerle Mücadele

  Reklam  Pire Nedir - Pirelerin zararları - Pirelerle Mücadele

  Forum Alev
  Pire'ler
  (Pire- Centocephalides Felis Cat Flea)
  Özellikleri
  Boy: 2-4 mm.
  Renk: Kızılımsı kahverengi
  Yassı yapıları sayesinde hayvanların tüyleri arasında kolayca hareket ederler. Evlerde rastlanan pireler en çok kedi ve köpeklerle taşınanlardır. Bir kez iç alana girdiklerinde hızla çoğalırlar.

  Siyah kahverenkli, 2 - 4 mm boyunda katlı yapılı altı bacaklı olup vücudunda ve bacaklarında kılları bulunur. Sıçrayan yapıdadır, dikey 20 cm, yatay 40 cm zıplarlar. Hayvan, insan, toz ve kuş piresi şeklinde türleri vardır. Çok çabuk popülasyon yaratır, haftada 2,000 yavruya ulaşabilir.yumurtalarını toz, toprak içine ve zeminlere dağınık vaziyette bırakır. Uygun ısıda 8 –10 günde evrimleşerek pire olur, ısı yeterli değilse 80–90 güne kadar uzar. Yumurtlamak için kan emerler bu sebeple canlıya ve insana hemen anında hücum ederler canlı üstüne çıktığı için evlere kolay taşınır, geceleri uyutmaz ısırır, ciltte noktacıklar halinde ısırık izleri çamaşırda kahverengi pisliğinin lekeleri gözlemlenebilir. En çok hayvanların dinlenme alanlarında görülür ve ürerler. Tifüs ve Veba hastalığı bulaştırırlar.
  Davranışları
  Dişi pire günde 18 yumurta bırakabilir. Bir köpek üzerindeki 20 pire, günde 360 yani haftada 2000 yumurta bırakabilirler. Uygulama yapıldıktan sonra hiç görülmemeleri iki hafta alır. Bunu nedeni, pupa pirelerin kimyasallardan etkilenmemeleri ve ancak kozalarından çıktıktan sonra ölmeleridir. Uygulama sonrası vakum yapılması, yetişkin pireleri kozalarından çıkmaya zorladığından dolayı bu süreci hızlandırmaktadır.
  Yaşam Alanları
  Pireler hayvanların üzerinde yaşayan parazitlerdir. Yumurta üretebilmek için de bu hayvanların kanlarını emmeleri gerekmektedir. Yumurtlama ve kan emme eylemlerini genelde hayvan uyurken gerçekleştirirler. Pirelerin evcil hayvanlara bulaşması bunların dış alanda bulunmalarıyla olabilmektedir.
  Mücadele İpuçları
  Ürediği ortamı tespit edip ilaçlamak, kedi ve köpek gibi hayvanları da ilaçlayıp temizlemek gerekir. İlaçlar pupa döneminde etkili olmadığı için ilaçlamadan sonra 15 gün kadar ara sıra pire görülmesi doğaldır. Daha sonra onlarda kaybolur, bazen tekrar ilaçlama gerekebilir.kısmi ve ferdi mücadele başarılı olmaz .
  Dört basamaklı ve her biri Otaş gibi profesyonel bir firma tarafından gerçekleştirilmesi daha doğru olacak bir uygulama yöntemi ile mücadele edilir:
  - Uygulamaya hazırlık
  - Hayvanlara uygulama yapılması
  - İç alanlara uygulama yapılması
  - Dış alanlara uygulama yapılması Pire istilasına sebep olan ev hayvanlarını pirelerden koruyan ürünlerin kullanılması ana önlem olacaktır.

  Bu tür böceklerle mücadeledeprofesyonel firmaya müracaat etmek ,hem zaman kaybını, hemde daha ekonomik olarak sorundan kurtulmanızı sağlar.
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Pire Nedir - Pirelerin zararları - Pirelerle Mücadele

  Reklam  Genellikle hayvanlarda görülmektedir.Çok eski zamanlarda insanların evlerinde de olmaktaydı.Fakat zaman içinde insanların gelişim göstermeleri ve yaşam şekilleri dolayı ile artık görülmemektedir.+ Yorum Gönder
pire nedir,  pirenin zararları,  pirenin zararı nedir ,  Pire nedır,  pire
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi