Ülkemizde Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hakkında Bilgi

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Ülkemizde Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  klav
  Özel Üye
  Reklam

  Ülkemizde Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hakkında Bilgi

  Reklam  Ülkemizde Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar Hakkında Bilgi

  Forum Alev
  Ülkemizde nesli tükenmekte olan hayvanlar nelerdir

  Hayvanlara ait doğal yaşama alanlarının tahrip edilmesi ve yasakların çiğnenmesi nedeniyle hayvanların tükendiği ve tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kaldıkları,
  bu durumun insan yaşantısını tehdit edecek boyutta olduğu artık bilinen bir gerçek. Ege üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet SIKI, bütün canlılar yaşamlarını insansız sürdürebilirken, insanın yaşamını sürdürebilmesi için en küçük hücreliden yırtıcılara kadar ihtiyacı olduğunu söylemiştir.

  Türkiye'de NEsli Tükenmekte Olan Hayvanlar

  Telli Turna (Anthropoides virgo)
  Ceylan (Gazella gazella )
  Yırtıcı kuşlar
  İç su balıkları
  Dağ horozu
  Van kedisi
  Akdeniz foku (Monachus monachus)
  Deniz kamlumbağaları
  Kelaynak
  Çita(Acinonyx jubatus raddei)
  Kafkas öküzü (Bison bonasus caucasicus)
  Asya aslanı (Panthera leo persica)

  Forumalev.net için yazılmıştır 2. 2
  Ziyaretçi
  Reklam  Anadolu Leoparı
  Dünya Doğayı Koruma Birliği'nin (IUCN) 2006 raporu, insan kaynaklı suistimaller sonucu 784 türün dünya üzerinden tamamen yok olduğunu ve 16.119 hayvan türünün tükenmekte olduğunu göstermekte. Sadece 2006'da listeye 530 türün eklenmiş olması canlı türlerinin ne büyük bir tehdit altında olduğunu gösterir.

  Bir türün soyunun tükenmesi doğal yaşamın bir parçasıdır aslında, hatta şu anda dünyada bulunan canlıların sayısı, dünyada yaşamış tüm canlıların %5'i kadar olduğu tahmin edilmektedir.

  Kelaynak
  Deniz ürünlerine ve suya duyduğumuz açlığın giderek yoğunlaşması gezegenimizde yaşayan su canlıları için giderek ciddi bir tehlike oluşturuyor. Sığ suda yaşayan balık türleri azaldıkça, balıkçılar da gözlerini derin sulara dikiyorlar ve böylece oralarda yaşayan canlıların geleceğini tehlikeye sokuyorlar.

  Hayvanların neslinin tükenmekte olmasının ana sebebi insanlardır. Diğer sebepler ise insanın ortaya çıkardığı türevlerdir.

  Goril
  Bütün canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için kesinlikle insana ihtiyacı bulunmaz, ama insanın yaşamını sürdürebilmesi için en küçük hücreliden yırtıcılara kadar bu canlılara ihtiyacı var. Eğer habitat (hayvanların yaşam ortamı) tahribatı, plansız nüfus artışı, yapılaşma, ormanların yakılması, sulak alan tahribi sürerse, birçok tür tükenme tehlikesine girer. Bir türün, dünya üzerinde ya da lokal olarak bulunduğu bölgede yok olmasının kötü sonuçlarını kimse kestiremez. Bu, yakın zamanda da ortaya çıkmaz. Örneğin bizi rahatsız eden karasinek birden ortadan kalksa, her tarafı hayvan leşleri götürür. Ya da baykuşların yok olduğunu düşünelim; o zaman tarla fareleri üzerindeki baskı kalkar.

  Bilim adamları, kıtalardaki doğal yaşam alanlarının insanlar tarafından çitler, asfalt yollar, çiftlikler ve şehirlerle bölünerek, bazı biologların “sanal adalar” olarak adlandırdığı kopuk yaşam alanlarına dönüştüğünü söylüyorlar. Doğal yaşam alanlarının yokedilmesi, aşırı avlanma, iklim değişikliği ve kirlenme pek çok canlının neslinin tükenmesinde etken olan diğer faktörler.

  Akdeniz Foku

  "Bilinçli bir koruma olmazsa, doğal hayat bir gün bitecek. Sivrisineğin bile korunmaya ihtiyacı var. Ama yasaklar dinlenmiyor. Bu gidişle doğa diye bir şey kalmayacak"

  İnsanlar, hayvanların yaşam alanlarını kendi çıkarları için yok etmektedirler ama bunu yaparken asıl kendi yaşamlarını tehdit altına soktuklarının farkında değiller. 3. 3
  Ziyaretçi
  Yırıtıcı kuşları örnek vermemiz lazım 4. 4
  Ziyaretçi
  Yırtıcı Kuşlara ör:ŞAHİN,KARTAL,AKBABA,ATMACA,KARGA

 5. 5
  Ziyaretçi
  ŞAHİN,KARTAL,AKBABA,ATMACA,KARGA ,kerkenes

+ Yorum Gönder
nesli tükenmekte olan hayvanlar hakkında bilgi,  nesli tükenen hayvanlar hakkında bilgi,  soyu tükenmekte olan hayvanlar hakkında bilgi,  Nesli t,  nesli tükenmekte olan hayvanlar ile ilgili bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi