Joomla Forum Bileşeni Fireboard

+ Yorum Gönder
Webmaster ve Diğer Kodlama Dilleri Bölümünden Joomla Forum Bileşeni Fireboard ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Joomla Forum Bileşeni Fireboard

  Reklam  Joomla Forum Bileşeni Fireboard

  Forum Alev
  Joomla Forum Bileşeni Fireboard
  mumsema.net


  İnternette Joomla için forum konusunda kafanız oldukça karışmıştır. Çoğu yerde SMF veya vBulletin ile uyum konusu ele alınmış. Ama şöyle bir durum var, SMF bunun desteğini kaldırdı. Bir süre buna destek verdi geliştirdi ama şimdi -nedenini bilmiyorum- bunu yasakladı. Eğer yaparsanız yasal bir suç oluyor. vBulletin ise malum lisanslı bir forum scripti. Uyum konusunda bir kaç yazı okumuştum ama hiç sevmediğim bir sistem olduğu için üzerine gitmedim. Fireboard Joomla ile %100 uyumlu olan ve Joomla tarafından geliştirilen SMF’den bozma bir forum sistemidir.

  Fireboard’u uzun bir süre kullandım. Oldukça hızlı olduğunu hemen söyleyeyim. Benim forumum oldukça kısıtlı bir konu üzerineydi ve o kısıtlı konuya rağmen, içinde azımsanmayacak kadar konu, mesaj ve üye vardı. Sürekli 30-40 üyenin aktif olduğu forumumda hiç bir kasma veya yavaşlama olmuyordu bu konuda içiniz rahat olsun.

  Çoğu kişi bilmez ama Fireboard, SMF’nin Joomla ile uyumunu sona erdirmesinden sonra çıkan ve SMF’nin editlenmesi ile elde edilen bir forum sistemidir. Geçtiğimiz aylara kadar 1.5 sürümü ile %100 uyum söz konusu değildi. Türkçe karakterlerde bazı sorunlar yaşanıyordu bu yüzden uzun bir süre RC sürümünde çakılı kaldı. Ama şimdi full uyumlu sürümünü yayınlamışlar.

  Google aramalarında oldukça başarılı bir forum sistemi Fireboard. Görünürde bir SEO fark edilmiyor. Linklerin biçimi oldukça anlamsız ve karışık. Buna müdahale edemiyorsunuz ama aramalarda üst sıralarda çıkmanızı sağlıyor. Bunu nasıl yaptığını açıkcası çözmüş değilim. Belki de root’la yani portalla bir alakası vardır. Başıma oldukça ilginç bir olay gelmişti. Forumumda “Güncel haberler” kategorisi vardı. Üyemin birisi Muş E Tipi cezaevi’nde çıkan bir yangının haberini bir haber sitesinden alıp koymuş. Refeer’lara bakarken bir de ne göreyim. “Muş E Tipi Kapalı Cezaevi Telefonları” aramasında 1. sıraya çıkmışım ve oradan ziyaretçi gelmiş. :)

  Fireboard’un önünü kesen oldukça önemli bir engel var. Umarım geliştiriciler bunun farkına kısa sürede varır. Eğer bu bir an önce gerçekleşirse Fireboard forum dünyasının ilk 3′ü arasına kesinlikle girecektir. Bu eksik şudur ki : vBulletin’de mesaj yazarken gördüğümüz o kapsamlı javascript’ler Fireboard’da yok. Doğru düzgün bir HTML tanımlayıcısı yok. Benim en büyük sorunum buydu. HTML kodları entegre edemiyordum, video entegre edemiyordum, resimlerin boyutu ile oynayamıyordum. Bunun dışında bir sorunu yok.
  Fireboard’un şuan %100 sorunsuz çalışan sürümü : Fireboard 1.0.4 İndirmek için tıklayın
 2. Alev
  Özel Üye

  Joomla Forum Bileşeni Fireboard Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi