Pekin Olimpiyatları'na Konya damgası

+ Yorum Gönder
Haber Bölümü ve Diğer Spor Dalları Bölümünden Pekin Olimpiyatları'na Konya damgası ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Pekin Olimpiyatları'na Konya damgası

  Reklam  Pekin Olimpiyatları'na Konya damgası

  Forum Alev
  Pekin Olimpiyatları'na Konya damgası
  TÜRKİYE'den çeşitli spor branşlarında toplam 58 sporcunun katılma hakkını elde ettiği Pekin Olimpiyatları'nda, Konya Şekerspor'un üç şampiyon güreşçisi Soner Sucu, Şeref Eroğlu ve Nazmi Avluca Türkiye'ye temsil edecek. Türk spor tarihinde ilk kez 3 güreşçisi olimpiyata katılan Konya, güreş branşında önemli başarılara imza atmaya hazırlanıyor.

  Türkiye'nin ilk defa 12 branşta katılmaya hak kazandığı Pekin 2008 Olimpiyatları'nda, 12 spor dalından toplam 40 sporcu Türkiye'yi temsil edecek. , atletizmde 10, güreşte 9, tekvando ve halterde 4, yelkende 5, boksta 3, yüzmede 4 ve judo, okçuluk, masa tenisi, bisiklet ve atıcılık spor dallarında da 1'er sporcunun ülkemizi temsil edeceği olimpiyatlara 3 güreşçi çıkarmanın gururunu yaşıyor. Daha önce 1984 Los Angeles ve 1988 Seul Olimpiyatları'nın Konyalı milli güreşçisi Sümer Koçak en fazla olimpiyat gören sporcu olarak ön plana çıkarken, 2004 Atina Olimpiyatları'nın halterdeki gümüş madalyalı Konya sporcusu Sibel Özkan, 1988 Seul Olimpiyatları'na tekvando branşında Konyalı Metin Şahin ve Ali Şahin kardeşler, 1968 Meksika Olimpiyatları'nda ülkemizi temsil eden milli boksör Ali Kılıçoğlu, 1976 Montreal Olimpiyatları'nda eski milli bisikletçi Erol Küçükbakırcı da, olimpiyat gören Konyalı sporcular olma özelliği taşıyor.
  Türk spor tarihinde Konya olarak ilk kez 3 güreşçinin olimpiyat kafilesinde yerini almasıyla, yeni bir başarıya daha imza atılırken, Konyalı güreşçilerden madalya bekleniyor. Her üçü de Konya Şekerspor Kulübü'ne bağlı olan güreşçilere olimpiyatlara teknik anlamda Konya Şekerspor Antrenörleri Erdoğan Koçak ve Mehmet Kılınç nezaretinde hazırlandı. Geçtiğimiz günlerde olimpiyatlara uğurlanan güreşçilerden Soner Sucu, Şeref Eroğlu ve Nazmi Avluca'nın son durumları itibariyle herhangi bir sakatlık yada başka bir olumsuzlukları bulunmadığı öğrenildi.
  2008 Pekin Olimpiyatları'nda Güreş branşı'nda Türkiye'yi temsil edecek Konyalı güreşçiler hakkında genel bilgiler de şu şekilde:
  60 Kiloda Soner Sucu: Ülkemizi 2008 Pekin Olimpiyatlarında temsil edecek grekoromen güreş milli takımının en genç sporcusu olan Soner Sucu, 2006 yılı 60 kiloda Gençler Avrupa Şampiyonu, 2006 yılı 60 kiloda gençler dünya ikincisi oldu. 2008 yılının ilk aylarında Antalya'da yapılan Büyükler Türkiye Güreş Şampiyonası'nda, yine aynı siklette 4'üncü olan Sucu, milli takım kamplarındaki azim ve inançla ortaya koyduğu çalışmalar ve bu arada katıldığı uluslararası güreş şampiyonalarında elde ettiği başarılar nedeni ile Pekin Olimpiyatları için vize alan sporculardan oldu. Performansı ile Türkiye'deki şampiyon rakipleri Uğur Tüfenk, Abdulsamet Uğurlu ve Sezai Sipal gibi önemli isimleri de geride bırakan Soner Sucu, Pekin olimpiyatlarında sürpriz bir madalyayı Türkiye'ye kazandıracağını söyledi.
  66 Kiloda Şeref Eroğlu: Hamza Yerlikaya'dan sonra Türk Güreş Tarihinde son 15 yılda en fazla başarı elde eden sporculardan biri olarak ön plana çıkan Güreş Milli Takımı'nın kaptanı Şeref Eroğlu, sporculuk kariyerinde çok sayıda Dünya ve Avrupa Şampiyonluğu ile birlikte, olimpiyat oyunlarının gümüş adamı olarak tarihe geçti. Konya'da evli olduğu için 'Enişte' olarak bilinen başarılı güreşçi ardarda gelen sakatlıkları nedeniyle son yıllarda istenilen performansı gösteremedi ancak, en son yapılan kalifikasyon güreş turnuvasında şampiyon olarak 2008 Pekin Olimpiyatları'na gitmeye hak kazandı. Güreş hayatının jübilesini Pekin Olimpiyatları'nda yapacağını söyleyen milli güreşçi, altın madalya kazanacağını söyledi.
  84 Kiloda Nazmi Avluca: Şimdiye kadar katılmış olduğu Dünya ve Avrupa Şampiyonaları'nda çok sayıda altın, gümüş ve bronz madalya kazanan Nazmi Avluca, çeşitli güreş takımlarında sürdürdüğü spor yaşantısından sonra Konya Şekerspor Kulübü'ne tarafından transfer edilmişti. Aynı başarılarına en üst seviyede devam eden şampiyon güreşçi Avluca, güreş milli takım kamplarında iyi bir hazırlık dönemi geçirerek, Pekin Olimpiyatları öncesinde yapılan bir çok uluslararası güreş turnuvasında yeni şampiyonluklar kazanmasıyla dikkatleri üzerine çekti. Türk Güreş Milli Takımı'nda Pekin Olimpiyatları'nda altın madalyaya en yakın isim olarak görülen Avluca, çok sayıda Dünya ve Avrupa Şampiyonlukları kazandırmıştı. 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Pekin Olimpiyatları'na Konya damgası

  Reklam  gez dünyayı gör konyayı demişler coğrafyamızdaki en büyük illerden olan konya son dönemde futbol ve basketbol önde olmak üzere tüm branşlarda etkili sporcular yetiştirmeye devam ediyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi