Ağırsiklette Undisputed (YENİLMEZ) Dünya şampiyonları

+ Yorum Gönder
Haber Bölümü ve Diğer Spor Dalları Bölümünden Ağırsiklette Undisputed (YENİLMEZ) Dünya şampiyonları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Osmanlı Torunu
  Özel Üye
  Reklam

  Ağırsiklette Undisputed (YENİLMEZ) Dünya şampiyonları

  Reklam  Ağırsiklette Undisputed (YENİLMEZ) Dünya şampiyonları

  Forum Alev


  (Undisputed champion of the world) Tartışmasız dünya şampiyonu olmak için günümüzde WBC, WBA, WBO ve IBF gibi 4 büyük federasyonun kemerlerinin en az 3 tanesini kazanmak gerekiyor. Eskiden IBF ve WBO federasyonları kurulmadan önce WBC ve WBA kemerlerini bir arada kazanmak tartışmasız dünya şampiyonu olmak için yeterliydi.

  Bu ünvanı ağırsiklette geçmişten günümüze hangi efsane isimlerin kazandığına bakalım.

  Muhammed Ali:

  1964 yılında 20. maçında henüz 22 yaşında iken Sony Linston’u 6. raundda nakavtla mağlup ederek dünya şampiyonu oldu.1967 yılında ise Ernie Terrell’i yenerek WBA şampiyonluğunun yeni yüzü olmayı başaran Ali.1974 yılında ise o zamana kadar kariyerindeki 40 maçının tamamını kazanan George Foreman ile (‘The Rumble In the Jungle’) isminin verildiği dövüşte Zaire’nin başkenti Kinshasa’da karşı karşıya gelirler. Ali müsabakadan müthiş bir zafer ile ayrılıp Foreman’ı 8. raunda nakavt ile yendi ve unutulmazlar arasındaki yerini aldı.


  Müsabakayı izlemek için tıklayınız….


  Joe Frazier:


  Kendine has dövüş stili ile bir ikon haline gelen ve 70 lerde Muhammed Ali’nin ezeli rakibi olan unutulmaz isimlerden Joe Frazier ise 1971 yılında Jimmy Ellis karşısında WBC,WBA ünvanlarını kazanarak boks tarihine başka bir başarısıyla giriyor.

  Müsabakayı izlemek için tıklayınız….


  George Foreman:

  Kendisi gibi unutulmazlar arasında yer alan Ali ve Frazier gibi Foreman’da bu ünvana sahip olan isimlerden. Foreman bu ünvanı 1973 yılında Joe Frazier karşısında kazanıyor. Aynı zamanda Ali‘ye mağlup olduğu maçtan tam 20 yıl sonra, 1994 Kasım ayında zamanın en büyük boksörlerinden namağlup Michael Moorer karşısına kemer maçı için ringe çıkar.Foreman, kendisinden 19 yaş küçük olan Moorer‘ı 10. rauntta nakavt ederek, bir anda 20 sene önce Muhammed Ali’ye yenilerek kaptırdığı dünya ağırsıklet boks şampiyonu ünvanını geri kazanır;. Bu tarihi başarıyla beraber Foreman iki rekor kırmış olur: birincisi, 45 yaşında dünyanın gelmiş geçmiş en yaşlı ağırsıklet boks şampiyonu olarak tarihe geçti. İkincisi ise kaybettiği ünvanını tam 20 sene sonra ele geçirmesiyle birlikte, kaybettiği ünvanı en uzun zaman sonra tekrar kazanan boksör oldup unutulmazlar arasındaki yerini alır.

  Müsabakayı izlemek için tıklayınız….
 2. 2
  Osmanlı Torunu
  Özel Üye

  Cevap: Ağırsiklette Undisputed (YENİLMEZ) Dünya şampiyonları

  Reklam


  Leon Spinks:

  Bu başarısına kariyerinin henüz başında çıktığı 8 nci karşılaşmasında efsane Muhammed Ali karşısında çıkartmış olduğu harika mücadelen sonra ulaşıyordu..1978 yılında yapılan bu unutulmaz mücadelede Spinks Muhammed Ali’yi sayı ile yenmeyi başarıp WBC,WBA ünvanlarının sahibi olmuştu.

  Müsabakayı izlemek için tıklayınız….

  Mike Tyson:

  Ringlerde fırtınalar estirdi ve arka arkaya 27 maç kazandı .1986 yılında Henüz 20 yaşından gün alırken çıktığı unvan karşılaşmasında Trevor Berbick’e 2 raundda yaşattığı nakavtlı mağlubiyet ile WBC kemerinin sahibi oldu.Bu aynı zamanda ringlerin gördüğü en genç ağırsiklet şampiyonu olma başarısınıda beraberinde getirdi.1987 yılında Tony Tucker‘i yenerek WBC,WBA,IBF kemerlerinin sahibi oldu Tyson’da unutulmazlar arasındaki yerini aldı.

  Müsabakayı izlemek için tıklayınız….


  James Buster Douglas:

  Tüm zamanların en büyük boks süprizlerinden birisi olarak bilinen ve basih şirketlerinin bile 1 e 20 verdiği ve Tyson’u büyük favori olarak gördüğü maçta 1990 yılında yıllarca unutulmayacak karşılaşmada çok tartışılan bir müsabaka sonrası ünvanı Mike Tyson‘dan alan Douglas, bu ünvanı sadece 8 ay koruyabildi. Nitekim Tyson karşılaşmasından sonraki ilk rakibi Evander Holyfield‘a karşı bu ünvanını koruyamadı.

  Müsabakayı izlemek için tıklayınız…. Part2 Part3
 3. 3
  Osmanlı Torunu
  Özel Üye


  Evander Holyfield:

  Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ve çalışma azmiyle günümüzde bile yeni jenerasyona adeta taş çıkartan Holyfield 1984 senesinde profesyonel boksa yarı ağırsikletle adım attı bu siklette uzun süre şampyonluklar yaşayan Holyfield 1990 yılında WBC,WBA,IBF ağırsiklet üvanlarının ortada olduğu maçta James Buster Douglas’ı 3 cü raunda nakavtla yenerek bu 3 kemerin birden sahibi oldu ve Tartışmasız dünya ağırsiklet şampiyonları arasınaki yerini altın harflerle aldı.

  Müsabakayı izlemek için tıklayınız… Part2 Part3


  Riddick Bowe:

  90 lı yılların başından ortalarına kadar Evander Holyfield ilekıyasıya bir mücadele içine girip unutulmaz karşılaşmalara imza atan ve ezeli rakibi olarak bilinen Bowe bu ünvanı muhteşem üçlemenin ilk ayağında Holyfield‘dan 1992 yılında almayı başarır ve WBC,WBA,IBF kemerlerini sahibi olur.

  Müsabakayı izlemek için tıklayınız….


  Lennox Lewis:

  Kariyerinde dönemin zorlu isimlerini bir bir dize getiren unutulmaz şampiyon 1999 senesinde Evander Holyfield’ı 12 raund sonunda sayı ile mağlup ederek WBC,WBA,IBF kemerlerinin sahibi olup ” Undisputed champion of the world”tartışmasız dünya şampiyonları arasındaki yerini aldı.

  Müsabakayı izlemek için tıklayınız….
 4. 4
  Osmanlı Torunu
  Özel Üye


  Wladimir Klitschko:

  Ağırsikltete son 10 yıla damagasına vuran ve 11 unvan karşılaşmasından kayıpsız ayrılarak WBA,IBF,WBO,IBO the ring magazin (prestij) kemerlerinin sahibi olan Dr. demir döven,2 temmuz 2011 gecesi David Haye’yi sayı ile mağlup ederek hem sahip olduğu ünvanları savunmuş hemde yeni adıyla WBA süper ağırsiklet kemerini hanesine kazandırarak 4 kemerin birden sahibi olmuş ve unutulmaz bir başarıya imza atmıştı.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi