Dövüş Stilleri ( BOKS )

+ Yorum Gönder
Haber Bölümü ve Diğer Spor Dalları Bölümünden Dövüş Stilleri ( BOKS ) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Osmanlı Torunu
  Özel Üye
  Reklam

  Dövüş Stilleri ( BOKS )

  Reklam  Dövüş Stilleri ( BOKS )

  Forum Alev
  DÖVÜŞ STİLLERİ  Boks’ta yer alan ve temel taşı oluşturan stiller nelerdir? Bu makale’de stiller hakkında önemli bilgileri göreceksiniz.

  Defansif

  Bir boksörün rakibine baskı yaparak rakibine ulaşmasına “kontra” denir. Eğer boksör maçta bu şekilde dövüşüyorsa o zaman “kontra boksör” denir. Kontra boks’da üç farklı kısım vardır.


  a.) ”Stick and Move” Kontraboksör, rakibine saldırmadan önce şaşırtmaca hareketlerle yumuşatır ve daha sonra saldırır. Örneğin rakibi etrafında hareketli durması ve dans etmesi gibi. Buna en güzel örnek, Gene Tunney, Billy Conn, Muhammed Ali, Larry Holmes ve Virgil Hill. Rakibi şaşırtmanın çok yöntemi var. Sol direklerle ağır ve temposuz yumruk sallayarak arkasından sağ –sol kroşe çıkararak kombine yumruk atmakda bu kategoriye girer. Bu tip dövüşen sporculara almanlar “Stilci” veya “tekniker” diye tanımlar. İngilizler ise “boksör” derler. Yani bu hareketleri yapan boksör, gerçek boksör ünvanına sahip olmuştur demektir.

  b.) “To give angles” Üst vücudu kullanarak rakibe kontra yapmaktır. Boksör, sabit yerinde duruyor. Üst vücudunu arkaya, sağa, sola ve eğilme pozisyonlarıyla rakibini yumuşatıyor. Üst vücudunu yuvarlayan boksör diye de tanımlayabiliriz. Rakibinin karşısında öylece bekleyipde belden itibaren yuvarlak daireler çizme stili, “stick and move” stilinden çok daha farklı bir stil. Eğer boksör bu stili çok iyi öğrenir ve uygulayabilirse, o zaman rakipler için oldukça tehlikeli olur. Çünkü boksör, rakibiyle yarı yarıya uzaklık mesafede ve kolay yumruk atabilecek konumda durur. Ezzard Charles ve Michael Spinks, bu şekilde rakiplerini kolayca mağlup edebiliyorlardı. İngiliz Antrenör Brandon Ingle, İngiltere’de yetiştirdiği bütün boksörleri bu şekilde eğitti ve başarıyada ulaştı. Örneğin Herol Graham, Chad Dawson, Johnny Nelson ve efsane sporcu Naseem Hamed. Belki aralarında en ustaca uygulayan boksör Naseem hamed olmuştu. Naseem, bütün müsabakalarda ellerini hiçbir zaman savunmaya almadı. Elleri kalçasında yerde duruyor ve sadece üst vücudunu hareketli tutarak yoruyordu fakat elleri canlı ve taze duruyordu. Bu da daha sonra kollarını hızlıca savurarak patlayıcı yumruklarını rakibinin üzerine atmasına sebep oluyordu.

  c.) “In and Out” Boksörün girmesi ve çıkması şeklinde tanımlanan bu stil, seyirciler tarafından en çok sevilen ve alkış alan stildir denilebilir. Boksör, önce rakibinin üzerine doğru giderek birkaç yumruk sallar ve sonra hemen geriye çekilerek pozisyonunu alır. Bu girme ve çıkmalar boksöre ciddi manada puan kazandırır. Örneğin, Evander Holyfield, Riddick Bowe ve Mike tyson maçlarında uyguladı ve başarılı da olmuştu. Efsane boksör Roy Jones Jr. da aynı şekilde bu stili uygulayarak efsane sporcu ünvanına sahip olmuştu. Yenilgi almadan boksu bırakana Alman boksör Sven Ottke’de aynı stili uygulayarak rakiplerini şaşırtıyordu. Bu stilin en doğru uygulama şekli şöyle olmalıdır. Boksör önce beklemelidir. Rakibi saldırıya geçtiğinde hemen ayaklarını kullanarak rakibinin açık bölgesine doğru saldırması gerekir. Bu bazen kroşe olur bazende direk yumruklar olur. Bu stili sürekli aynı tempoda kullanmak, boksörün puan kayıp etmesine sebep olur. Rakibin reaksiyonuna göre stil uygulanmalıdır.

  Saldırıya Geçme

  Boksörlerin saldırıya geçmesi birbirinden farklı olmalıdır. Örneğin boyu kısa olan boksörler, rakibine göre daha fazla atak yapması ve saldırması gerekir. Buradada fazla seçeneği yoktur. Yukarıda bahsettiğimiz “In and Out” stilini uygulaması gerekir. Kısa boylu boksörlerin uzanma becerisi ve boksöre distant ayarlaması çok zordur. Bu açıdan yakın dövüşü seçmeli ve girme-çıkma stilini uygulamalıdır. Elbette ki sonuca gitme adına yumruk gücü ve darbelere dayanma gücü yüksek olanlar, galibiyete daha yakın olurlar. Bu şekilde saldırı yapan boksörlere örnek verelim. Rocky Marciano, Joe Frazier, Mike Tyson, Roberto Duran, Marvin Hagler, Jake LaMotta, Julio Cesar Chavez, Emile Griffith, Harry Greb ve Mickey Walker. Bu boksörlerin dayanma gücü de vardı. Aksi takdirde kazanma şansları azalırdı. Eğer bir boksör çok yumruk atarsa buna “Pressure Fighter” deniliyor yani Baskıcı dövüşçü demektir. Buna örnek olarak Henry Armstrong, Harrg Greb, Jake LaMotta, Roberto Duran, Joe Frazier, Leon Spinks ve kariyerinde başında Evander Holyfield de aynı stildeydi.

  Bir de “One-Punch-Knockouter” durumu vardır. Genelde bu tür boksörler ofansiftir ve “Pressure Fighter” olarak görülmezler. Daha çok “Puncher” derler. Örneğin, Jack Dempsey, Rocky Marciano, Klitschko kardeşler, Mike Tyson ve George Foreman gibi sporcular buna örnektir. Stilleri birçok boksöre göre mükemmel gelmez fakat patlayıcı ve indirici darbeleri vardır. Genelde birkaç dasrbeyle rakibini mindere sermeyi başarırlar. Frazier, Tyson ve Duran gibi sporcular, genelde sallanarak ve hareketli bir şekilde rakibe yaklaşırlar ve sıçrayarak kolunu rakibe uzatırlar ve indirici darbeyi rakibe yaklaştıktan sonra uygularlar. Ofansif dövüşçüler, rakibine yakın dövüşüp yumruk savunma ve atma stillerini uygularsa Kontra boksörlere nazaran buna “Fighter” denilmektedir. Genelde ufak sikletlerde daha çok kullanılır. Fazla yumruk atan sporcuklara da ekleme olarak bazen “pressure Fighter” denilmektedir.

  Kaynak : cyberboks.wordpress
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Dövüş Stilleri ( BOKS )

  Reklam  çok teşekkürler boksa yeni başladım çok yararlı bilgiler.. 3. 3
  Ziyaretçi
  boks stilleri harika+ Yorum Gönder
boksta yakın dövüş bulmaca,  boksta yakın dövüş,  boks stilleri,  boksta yakin dovus bulmaca,  boksta yakın dövüşe ne denir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi