Boks Terimleri

+ Yorum Gönder
Haber Bölümü ve Diğer Spor Dalları Bölümünden Boks Terimleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Osmanlı Torunu
  Özel Üye
  Reklam

  Boks Terimleri

  Reklam  Boks Terimleri

  Forum Alev


  Amatör ve profesyonel Boks Sporu her ne kadar aynı konumda yer alsada bazı katagorilerde birbirlerinden ayrı kalarak farklı bir konum teşkil etmektedir. Amatör Boks kurallarını AİBA amatör boks birliği koymaktadır. Olimpiyat kurallarına uygun bir sistemde sporcuları yetiştirmektedir. Buna göre disiplin ve anlayış çerçevesi profesyonel daireden farklıdır.

  Bir dövüş raunt’u 2 dakika olmak kaydıyla toplam 4 raunt sürer. Maçın sonucunu veren atılan darbelerdir. Bir vuruş hesaba katılır ve darbeler hesaplanarak toplanır. Sporcu nakavt etmeye yönelik değil, teknik ve taktik hesabı yaparak sadece rakibe bir şekilde darbe atmayı düşünür. Saniyelik bu hesaplamalarda vuruşlar tespit edilir. 5 Hakem’den 3 hakem puan hesaplaması yapar ve darbeleri teker teker hesaplar. Bu oldukça zordur. Bilgisayar sisteminde saniyelik darbelerin hesabı kontrol edilirse takip de kolaylık sağlanır. Amatör Boks’da kafaya Korumalık ve kolsuz Tişort giymek mecburidir. Tişortun, giyilen şorttan tanınacak şekilde rengini belli etmesi gerekmektedir. Bu şekilde bel altı çizgisi belli olacaktır. Amatör Boks Birliği, dövüşlerdeki boks eldivenlerinin ön yumruk kısımlarının beyaz kalması yönünde tavsiyeleri ağır basmaktadır.

  Dövüşlerin Son bulması

  Amatör Boks’da 11 değişik seçenek halinde Dövüşlerin bitirilmesi söz konusudur.Değerlendirme Açıklama
  Puan ile Sonlanma 4 raunt sonunda kim daha çok yumruk atabildiyse o boksör kazanmıştır. Her iki boksörde nakavtla düşerse ya da sakatlanılırsa o zamandan önce alınan puanlar hesaplanır ve hangi boksör puanlamada önde ise o boksör galip ilan edilir.
  Bırakma A- boksör, raunt esnasında ya da raunt arasında mola’da dövüşmeyi bırakırsa o zaman B-Boksör galip ilan edilir.
  Diskalife A- boksör kuralları ihlal edici ve sakata düşürücü bir pozisyona sürüklendiğinde hakem tarafından diskalife edilirse bu takdirde B- boksör galip ilan edilir.
  Nakavt A- boksör, aldığı darbeden dolayı yere düşer ve hakemin 10’a kadar saymasına rağmen kalkamaz ya da kalkar fakat dövüşecek durumda tâkatı kalmaz ise o zaman nakavt kararıyla B- boksör galip ilan edilir.
  RSC-O („Referee stopped contest – Outclassed“) – Hakemin tahmin yürütüp A- boksörün dövüşemeyeceğini kestirmesiyle maçı bitirmesi ve B- boksörün galip ilan edilmesi.
  RSC-OS („Referee stopped contest – Outscored“) – 20 puan (küçükler ve gençlerde) ve 15 puan (bayanlarda) A- boksörün puan hesabından kesilir ve dövüşten alınır. Bu kural son raunt da geçmez.

  RSC-H („Referee stopped contest – Headblows“) – A- boksör, hakem tarafından B-boksöre yeterli kafaya darbe gerçekleştiremediği için çok geride kalmasından dolayı müsabakayı bitirebilir. Yine A- boksör, bir rauntta 3 kere yere düşerse ya da komple dövüş müsabakasında 4 kere yere düşerse o zaman hakem tarafından maç sonlanır. Bayanlar komple müsabaka boyunca 2- 3 kere yere düşmesi yeterlidir. Hakem bu devrede maçı bitirebilir
  Sonuçlanamayan Hakem tarafından dövüş müsabakasında maç öncesi ya da maç esnasında sonuca gitmeden müsabakayı sonlandırabilir. Bu sonlandırma’da müsabaka değerlendirmesi yapılmaz. Hiçbir boksör o müsabakadan sonuç alarak ayrılmazlar. Maç değerlendirmesinin olmaması için örneğin, hasar gören ring, hesapta olmayan hava durumunun kötüleşmesi, ışıklandırma’da sorun yaşanması ve benzeri durumların gerçekleşmesi gerekiyor.
  Walkover A- boksör ringe çağrıldığında eğer 3 dakika içerisinde dövüşmeye gelmez ise bu takdirde B-boksör galip ilan edilir.
  Beraberlik Her iki boksörde hakemler tarafından aynı puanlara eşdeğer sonuç çıkarttılar ise bu takdirde beraberlik verilir. Beraberlik sonucu Uluslararası turnuvalarda geçerli değildir.


  Bir dövüşün RSC ile sonlanmasında kenarda duran doktorun işaretiylede hakem maçı sonlandırabilir. Ring doktorların maçı bitirmesi için ancak boksörü incelemesi ve ona göre dövüşemez notu vermesi ile maç sonlanabilir. İnceleme bittikten sonra ring doktorun verdiği karardan sonra hakem maçın bitmesi yönünde açıklamasını ring ortasında verir.


  Profesyonel Boks

  Profesyonel Boks katagorisinde her raunt 3 dakika olup toplam 4 rauntluk maçlardan başlar ve 12 rauntluk kemer maçlarına kadar uzanır. 3 Hakem ayrı olarak kendi değerlendirmelerini her raunt ayrı ayrı yapar ve güçlü olan boksör o raunt’u alır. Hakemde maçı puanlandırma yetkisine sahip bulunmaktadır. Puan kırılması yanlış bölgeye darbe atılması ve uyarıların alınmasıyla gerçekleşmektedir.

  Puanlama sistemi

  * Ten Point Must System

  Her raunt sonu boksörlerin mücadelesi sonunda galip gelen boksöre 10 puan ve diğer boksöre’de 9 puan verilir. Eğer raunt esnasında yanlış bölgeye darbe atıldıysa o zaman 8 puan verilir. 2 kere yanlış bölgeye darbe atıldıysa 7 puan verilir. Eğer raunt esnasında boksörlere beraberlik verildiyse o zaman her iki boksör 10 puan alır. Boksörlere puan kesici uyarılar bütün rauntlar bittikten sonra değerlendirilir. Örneğin 12 rauntluk bir kemer maçında A boksör bütün rauntları B boksöre karşı kazandığını düşünürsek o zaman puan tablosu 120-108.

  *Boksörler in puanlandırılması

  ‘International Boxing Digest’ içerisinde puanlama hakemi tarafından puanlandırmanın nasıl verildiği faktörleri açıklandı. Buna göre:

  1- Bariz, temiz vuruş: En önemli puanlandırma’dır. Buradaki problem, vuruşların tek tek hesaplanması değil, bilakis vuruşların kalitesi önem kazanmaktadır. Bir boksör açık ve net olarak rakibinde savunmasına çarpmadan hedefe darbe atabilirse bu boksöre açık puan getirir.

  2- Etkili agresif atak ve aktivasyon: Her iki boksörde açık puan alamazsa o zaman o raunt aktif olan boksör 10 puanı alır.

  3- Ring Generalship: Zor tercüme edilen Amerikalıların kullandığı bir kelime. Rakibe karşı ring içerisinde üstünlük, Ring esnasında hakemleri etkileme (boksörün becerisi, akıllıca dövüşmesi, ring stratejisi) gibi becerilerin kurulması gerekmektedir.

  4- Savunma: Boksörun rakibin etkili yumruklarına karşı iyi savunması.  Ekstra Puanlama

  1. Rakibi Darbe’ye mahkum etme: Boksörün rakibine kombine yumruk atarak yada etkili yumruklarla rakibe nefes aldırmaması ile hakemin darbeye maruz kalan boksörün devam edebileceğini görmesi durumunda 8 e kadar sayarak devam kararı verir yada maçı nakavt olarak sonlandırabilir. Fakat bu gibi durumlarda hakem müdahele etmez ise boksörün attığı darbelerden dolayı o raunttu boksör kesin almış gözüyle bakılır ve bu başarısından dolayı ekstra puan verilir. Bu şekilde 10-9 bitecek raunt 10-8 olarak biter.

  2. Uyarılar: İki boksörün karşılaşmasında bir boksörün rakibine faul yapması (bel altı vuruş, sürekli sarılma, kafaya uygunsuz darbe) halinde hakem tarafından derecesi ölçülür ve duruma göre 1 yada 2 puan rakibin puanından kesilir. Hakem eğer bu faulun şiddeti ya da fazlalığını görürse o zaman rakibi diskalife edebilir. Eğer hakem puan kıracaksa bunu evvela maçı durdurur ve o esnada puan veren hakemlere hem diliyle hemde işaretiyle bildirir.
  Puan değerlendirmede Variyasyonlar Değerlendirme Açıklama
  Unanimous Decision (UD) Tek karar: Her 3 hakemin de bir boksörü puanlama kararıyla galip etmesidir. Bu şekilde 3-0 olarak yani 3 hakemin de bir boksörü galip ilan etmesinden dolayı net bir karar olur.
  Split Decision (SD) Ayrı karar: A-Boksörün iki hakem tarafından puanlama kararıyla galip ilan edilmesine karşı, B-boksörün ise bir hakem tarafından galip ilan edilmesiyle A-boksör karşılaşmayı 2-1 önde kapatarak müsabakada galip ilan edilir.
  Majority Decision (MD) Fazlalık karar: A-Boksörün iki hakem tarafından puanlama kararıyla galip ilan edilmesine karşı, ikinci hakemin her iki boksöre de beraberlik vermesiyle müsabakada A-boksör galip ilan edilir.
  Draw (D) Beraberlik: Hakemlerin hepsi farklı karar vermiş ise bu takdirde sonuç beraberlik olur. Örneğin 1. hakem Galip, 2. hakem mağlup ve 3. hakem beraberlik kararı vererek her iki boksöründe müsabakayı beraberlikle ayrılmasına onay çıkarmaktadır. Bir diğer beraberlik ise her iki hakemin bir boksör üzerinde beraberlik verilmesidir.


  Eğer iki hakem aynı kararı vermiş ise o zaman 3. hakemin verdiği karar geçerlilik sağlamaz.

  Dövüşün SON’landırılması

  İki boksörden birisinin kuvvetli darbeyle rakibini yere düşürmesi ile hakem tarafından 10 saniye sayılır ve ayağa kalkması beklenir. Rakip, darbeden dolayı ayağa kalkamaz ise maç hakem tarafından NAKAVT(Knockout) olarak sonlanır. Eğer dövüş esnasında ya da rakip ayağa kalkıpda hakem devam edemeyeceği kanaatine varırsa veyahut rakip pes ederse, bu durumda karşılaşma TEKNİK NAKAVT(Technick Knockout) ile sonlanır. Diskalife durumları nakavt kısmına girmez. Eğer raunt boyunca maç nakavtlarla sonlanmaz ise o zaman raunt sonunda boksörlerin aldıkları puan hesaplanarak galip ilan edilir.

  Diskalife
  Rakibe kasıtlı olarak kafalık atılması.
  Mücadele’ye yakışmayan davranışların sergilenmesi. (ısırmak, rakibi atmak ve darbe dışı itmek)
  Hakemin tesbitiyle, boksörün rakibine mücadele başlamadan ya da mücadele durduğunda kuvvetli darbe indirmesi.
  Bel altına atılan sık darbeler ya da rakibin kasti olarak boksöre bel altı vuruşu yapması.
  Rakibin sürekli dişliğini tükürmesi.
  Raunt sonunda kasti olarak rakibe yaklaşması ve saldırgan tavırla rakibe vurması.

  Profesyonel Boksda farklı kural uygulamaları

  Boks’ta uygulanılan kurallar aynıdır fakat bazı ufak değişmeler olmaktadır

  1. Amerika’da hakemler ayakta boksörleri saymaz. Avrupa’da hakemler ayakta boksörü 8 saniye sayarlar. Buna İngilizce olarak ‘Standing Eight Count’ diyorlar.

  2. Kemer karşılaşmalarında bir boksörün raunt esnasında 3 kere yere düşmesi ile rakibin galip ilan edilme olayı yoktur. Bir rauntta boksörün 3 kere düşmesine ‘Three Knockdown Rule’ diyorlar.

  Profesyonellerin Başarı belirtisi

  Profesyonel boksörlerin İngilizce telaffuz ile Fight record denilen dövüş bilançosudur. Mesela Muhammed Alinin dövüş bilançosu 56(37)-5-0 olarak görülmektedir. Buna göre 56 Galibiyet, 5 mağlubiyet ve 0 beraberlik demek olur. Parantez içerisinde 37 sayısı ise 56 galibiyetin 37 sini nakavtla yendiğini belirtir.

  Örneğin Doping testlerinde pozitif çıkmasıyla bir dövüş sonuçlanmaz ise(No Contest) o zaman boksörün başarı bilançosuna No Contest diye ekleme yapılır. Örneğin 15 galibiyeti bulunup 2 mağlubiyeti olan ve beraberliği bulunmayan fakat bir maçının da sonuçlanamamış olması ile başarı bilançosu 15-2-0 (1 NC) olarak yazılır. Boksörün kariyerinde mağlubiyetlerin nakavtları da parantez içinde belirtilebilir. Örneğin boksörümüz 2 mağlubiyetinin birisini nakavt ile elde ettiyse o zaman Bilanço 15-2(1)-0 (1NC) olarak yazılır.
 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Boks Terimleri

  Reklam  Boks kimilerine göre spor değildir.Fakat spor olarak görülmektedir.İnsanların kavga etmeleri ve bir birlerini öldüresiye dövmeleri bu spora olan ilginin her zaman artmasına neden olmaktadır.Bu sporun vuruş teknikleri ve değişik isimleri de bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
boks terimleri,  kickbox terimleri,  kick boks terimleri,  box terimleri,  kick box terimleri
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi