Beşikteyken konusan 3 kişi

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Beşikteyken konusan 3 kişi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  keremy
  Üye
  Reklam

  Beşikteyken konusan 3 kişi

  Reklam  Beşikteyken konusan 3 kişi

  Forum Alev
  BEŞİKTEYKEN KONUŞAN ÜÇ KİŞİ

  Ebu Hureyre (r.a)’den Rasulullah (s.a.s)’in şöyle dediği rivayet edilmiştir:

  «Beşikte yalnız üç çocuk konuşmuştur: Birincisi İsa’ dır. İkincisi Beni İsrail zamanındadır. Cüreyc adlı bir kişi bir gün namaz kılarken annesi gelmiş, kendisini çağırmış. Cüreyc: «Namazımı bozup anneme cevap mı vereyim, yoksa namaz mı kılayım?» diye düşünmüş. Annesi (üç defa) çağırdığı halde namazına devam etmiş. Bunun üzerine annesi:

  «Allahım! Bu oğluma fahişe kadınların yüzünü göstermedikçe canını alma»diye beddua etmiş. Cüreyc, ibadet ettiği yerde bulunduğu sırada bir kadın gelir,musallat olur. Ve ona zina teklif eder. Fakat, Cüreyc kabul etmeyince kadın bir çobana gider, kendini teslim eder. Kadın bu cinsi münasebetten bir oğlan doğurur. Kendisinden sorulduğunda da bu o Cüreyc’den aldığını söyler. Bunun üzerine halk Cüreyc’e gelir ve zavallının İbadethanesini yıkarlar. Kendisini de dışarı çıkarırlar. Cüreyc abdest alır ve namaz kılar. Sonra çocuğun yanına gelir ve:

  «Ey oğul! Baban kimdir?» diye sorar. Çocuk:

  «Çoban» diye cevab verir. Bu kerameti gören halk Cüreyc’e:

  «Senin ibadethaneni altından yapacağız» derler. Cüreyc ise:

  «Hayır, eskisi gibi çamurdan yapınız» der.

  (Üçüncüsü de şudur): Beni İsrail’den emzikli bir kadın vardı. Birgün erkek çocuğunu emzirirken yanın dan yakışıklı ve gösterişli bir süvari geçmişti. Bunu gören kadın:

  «Allahım! Oğlumu bunun gibi heybetli kıl»diye dua eder. Çocuk hemen anasının memesini bırakır ve süvariye döner de:

  «Ya Rabbi! Beni bunun gibi kılma» der. Sonra annesinin memesine dönüp emmeye başlar.

  Ravi Ebu Hureyre der ki: (Rasulullah bunu bize hikaye ederken parmağını ağzına koyarak çocuğun emdiğini göstermişti. Bu vaziyet gözümün önündedir.) Şimdi ben Rasulullah (s.a.s)’in parmağını emişini görür gibiyim.

  «Bundan sonra da o emzikli kadının yanından bir cariye geçer. Bu defa da:

  «Ya Rabbi! Benim oğlumu şu cariye gibi yapma» diye dua eder. Bu sefer çocuk annesinin memesini bırakır da:

  «Ya Rabbi! Beni bunun gibi kıl» der. Bu defa kadın çocuğuna:

  «Niçin böyle söyledin?» diye sorar da çocuk şöyle cevab verir:

  «O süvari kibirli zalimin birisi idi. Ama şu cariyeye «sen çaldın», «sen zina ettin» diye iftira edilirdi. Halbuki o onların hiçbirisini işlememiş masum bir kadın

  dır.» (Buhari-Müslim)

  Bilerek veya bilmeyerek, fakat sırf Allah rızasını gözeterek, yakınlarından veya insanlardan birini gücendiren kimsenin başına yaptığından dolayı birtakım musibetler gelebilir. Fakat Allah, dünyada bu musibetleri hayra Çevirerek yada ahirette sabrına karşılık ödüllendirerek ona karşılığını mutlaka verir.

  Haram olan bir şeyi emretmedikleri müddetçe ana- babaya itaat etmek farzdır.

  Daima mazlum olmak, zalim olmaktan hayırlıdır. Zira zulüm gören kişi buna sabrederse, Allah gerek bu dünyada gerekse ahirette onu karşılıksız bırakmayacaktır. Zalim ise zulmünün karşılığında cezadan başka bir şey kazanamaz. Fakat şu da bir gerçektir ki zulmü engelleme yada yok etme hususunda elinde kuvveti bulunan kimsenin, zulme karşı sessiz kalışı da başka bir zulümdür.
 2. 2
  munzir
  Üye

  --->: beşikteyken konusan 3 kişi

  Reklam  Allah (c.c.) razı olsun .+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi