Peygamberlik seması

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Peygamberlik seması ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mimişş
  Üye
  Reklam

  Peygamberlik seması

  Reklam  Peygamberlik seması

  Forum Alev
  PEYGEMBERLİK SEMASI

  peygamberlik-semasi.gif

  Hz. Musa, miraçta Peygamber Efendimize (s.a.v.), "Ümmetimden öyle insanlar gelecek ki, benden evvel gelseydi peygamberlik semasında görürdünüz." sözünü hatırlatarak, "Ya Muhammed (sav), bu sözüne delil isterim" demiş.
  Efendimiz, İmam-ı Gazali Hazretlerini çağırmış, o ruhanîyeti ile temessül etmiş. Hz. Musa "Sen Kimsin?" diye sormuş. İmam-ı Gazali "Abdullah oğlu, Ahmet Oğlu" diyerek bütün seceresini saymış ve sonunda "Gazali" demiş. Hz. Musa: "Niçin bu kadar uzattın, baştan söyleseydin ya Gazali" deyince, İmam-ı Gazali: "Ya Musa, Allah (c.c.) Tûr dağında sana "O elindeki nedir?" diye sorunca, sen hemen "Asadır" demedin, "Ya Rabbi ben bunu şuralarda kullanırım, bu şundan yapılır" diye anlattıktan sonra "Bu asadır" dedin" demiş. Hz. Musa "Ben o zaman Rabbimle konuşuyordum, o konuşmayı uzatabilmek, o fırsatı değerlendirmek için öyle söyledim." diye cevap vermiş. İmam-ı Gazali: "Ya Musa, sen öyle bir fırsatı değerlendirmek için sözü uzatırsın da, ben Allah'ın ulül azm bir peygamberi ile konuşma şerefine ermişken hiç sözü kısa tutar mıyım?" deyince Hz. Musa, "Ya Muhammed, sözünde haklıymışsın." demiş.
  * * *
  Allah, o büyükleri tanımaya, onlara karşı haddini bilmeye, onların yollarına ve yaptıkları hizmetlerde onlara yardıma insanımızı ve insanlığı muvaffak eylesin.


  KAYNAK: AKAR, Mehmet; Mesel Denizi, Nil Yayınları, İstanbul 2001, s. 26-27
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: peygamberlik seması

  Reklam  Bazı alimler yaptıklarıyla ilimleri ile amel ederek insanları Allah yoluna getirme çabasını güttüklerinden isimleri en yüksek yerlerde zikredilmektedir.+ Yorum Gönder
peygamber şeceresi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi