İslamda Aşk ve Flört

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden İslamda Aşk ve Flört ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  By_HC
  Üye
  Reklam

  İslamda Aşk ve Flört

  Reklam  İslamda Aşk ve Flört

  Forum Alev
  AŞK VE FLÖRT

  Flört veya aşkın fırtınasıyla mutlu bir evliliği bulacaklarını sananlar aldanma ihtimalini göz önünde tutmalıdırlar.
  "Onlar erdiler mutluluğa, biz çıkalım kerevetine". Sevgiyi işleyen masalların çoğu bu cümle ile biter. Genç kızla erkek birbirlerine delicesine tutulmuşlardır, araya giren "kötü" kişilere rağmen kavuşurlar ve evlenirler. Artık onlar mutluluğa ermişlerdir, hiç problemleri yoktur ve saadet dolu, cıvıl cıvıl bir evlilik onlarındır. Prensle prensesi veya Aslı ile Kerem 'i artık sonsuza kadar sürecek mutluluk beklemektedir.
  Romantik aşk efsanesi dediğimiz bu şartlanma, bize dünyadaki her genç erkeğe karşılık, "onun için yaratılmış" bir genç kız bulunduğunu anlatır. Kendisine yazılmış olan insanla karşılaşıldığında kişi onu hemen tanır; çünkü ona aşık olur. Artık kendi seçtiği insanla karşılaştığına ve bu birleşme haliyle kusursuz olacağına göre, birbirlerinin bütün ihtiyaçlarına ebediyen karşılık verebilir ve dolayısıyla da sonsuza kadar kusursuz bir uyum ve beraberlik içinde mutlu yaşayıp gidebilirler.
  Ama gerçek böyle olmaz. İhtiyaçlar karşılanmazsa, korkunç bir hata yapılmış olduğu ortaya çıkar. Demek ki yanlış yorum yapılmıştır; aşk zannedilen gerçek aşk değildir. Ya boşanma veya geçimsizlik evlileri bekleyen akıbettir.
  Aşık olma
  Gerçek anlamda "Aşık olmak", iki kişinin sadece, birbirlerinin gözlerinin içerisine sevgiyle bakmaları değil; aynı zamanda, tüm fikirleriyle aynı yöne bakabilmeleridir ve bakışlarla olduğu gibi ruhen de bütünleşebilmeleridir.
  Aslında "aşık olma" sevgiye eşdeğer değildir. Birincisi aşık olma tecrübesinin özellikle cinsel arzu ile ilgili yanı vardır. İkincisi de hiçbir aşk, hep devam etmez ve geçicidir. Kime aşık olunursa olunsun, bu ilişki yeterince devam ederse er ya da geç aşk sona erer. Bu, aşık olunan kişiyi sevmekten mutlaka vazgeçilir anlamında değildir. Ama aşık olmanın en büyük özelliğini oluşturan ihtiraslı sevgi mutlaka biter. Balayı muhakkak sona erer. Romantizmin açan çiçeği katiyetle solar.
  Meşhur hikâyede Mecnun da Leyla 'ya olan aşkının geçici olduğunu anlar, sonunda ilahi aşka yönelir. Artık o fani olan Leyla'nın peşinde koşmaz, ebedî aşka kavuşmuştur.
  Aşık olmanın temelinde kişinin yalnızlıktan ürkmesi vardır. Yalnızlık acı vericidir ve ferdî kimliğimizin duvarını aşarak dışımızdaki dünyayla daha fazla özdeşleşebileceği bir duruma ulaşmak isteriz. İşte aşık olma olayı geçici olarak bu geçişi yapmayı sağlar. Aşık olmak aslında ferdin benlik sınırlarının bir bölümünün aniden çökerek, kişinin kendi kimliğini bir başkasının kimliğiyle kaynaştırabilmesine izin vermesidir. Kişi sevdiğiyle birdir artık, yalnızlıktan kurtulmuştur.
  Bazen de sevgiyle her türlü engelin aşılacağı sanılır. Aşkın gücü önünde bütün karşı güçlerin teslimiyet içinde boyun eğeceklerine ve karanlıklara karışıp kaybolacaklarına inanılır. Aşık olunduğunda hissedilen bu duyguların gerçeklere uzaklığı, tıpkı iki yaşındaki bir çocuğun kendisini ailesinin ve dünyanın kralı gibi hissetmesine ve sonsuz bir güce sahip olduğuna inanmasına benzer.
  Nasıl iki yaşındaki çocuğun "her şeye gücü yetme" fantezisi gerçeğin darbesine uğruyorsa aşık olan bir çiftin "bir olma" fantezisi de aynı duvara çarpar. Günlük hayatın sorunları karşısında, er ya da geç ferdi irade ve istekler ortaya konulur. Çelişkiler belirir. Erkek cinsellik ister. kadın isteksizdir. Kadın gezme ister, erkek kabul etmez. Erkek para biriktirmek arzusundadır, kadın bulaşık makinesi için bastırır. Kadın ev işlerinden söz eder. erkekse kendi meşguliyetlerinden dem vurur. Kadın erkeğin arkadaşlarından hoşlanmaz, erkek de kadınınkilerden. Böylece her ikisi de varlıklarının derinliklerinde, şu üzücü gerçeği idrak ederler: Sevdikleriyle aslında "bir" değillerdir ve sevdikleri kişinin kendi arzulan, istekleri, zevkleri, önyargıları ve onlardan farklı bir zamanlaması vardır ve olmaya da devam edecektir. Aniden veya yavaş benlik sınırları eski yerlerine çekilip kapanmaya başlar; aşk biter. Yeniden iki fert haline gelirler. İşte bu noktada ya bu evliliğin bağlarını çözmeye veya gerçek sevginin temelini atmaya başlarlar.
  Aşık Veysel aşkı "sevdiğine kavuşamamaktır" diye tarif etmişti. Gerçekten seven çiftler bir araya gelince her şey sanıldığı gibi toz pembe olmaz ve çoğu zaman da "aşk" biter.
  Flörte gelince
  Evliliğe flört ederek adım atmayı savunanlar hayli fazladır. Ancak flört ederken evliliği gözetenler, birbirini gereğinden fazla kandırırlar. En azından İlk zamanlarda kim olduklarını, ne düşündüklerini, neye inandıklarını birbirinden gizlemeye çalışırlar.
  Flört sırasında "Tam istediğim gibi. Her konuda uyum sağlıyoruz." denir. Fakat sorunlar, genellikle balayının bitip kişilerin gerçek yüzü ile görünmesiyle başlar. Bu sefer yanlış insanla evlenildiği, daha doğrusu evlendiğini sandığı insanla evlenmediği neticesine varılır.
  Çünkü flört öncesinde taraflar birbirlerini sevdirmek için abartıya kaçarlar. Bu devrede kendi ilgisi değil karşı taraf düşünülür. Bunu karşı tarafı sevindirmek ve o anı paylaşmak amacıyla yapar.
  O zaman ne yapmalıyız?
  Evlilik öncesi flört veya nişanlılık döneminde, müstakbel eşin iyi özellikleri aranır ve başkalarına anlatılırsa evlilikteki uyum artar. Müstakbel eş hakkında söyleyecek güzel şeyler bulmak, sabırlı, anlayışlı. kibar ve anlaşılabilir bir yaklaşım içinde olmak evliliğin geleceği açısından mükemmel bir eğitim işlevi görecektir.
  Evlenmeye karar verirken eş adayının anne ve babası göz önüne alınmalıdır. Çünkü onlarla iyi geçinmek evliliğin uyumunu artırır.
  Karşı taraf olduğu gibi kabul edilmelidir. Aşık olan veya flörtün dalgalarında dolaşan kişiler, sevdiği kişiyi kusursuz yaratılmış olarak algılar. Sevdiğinde hata görürse, bunları önemsiz, hatta ona renk ve çekicilik katan küçük tuhaflıklar olarak yorumlar. İşte burada, duygusallıkla değil, muhakeme ile karar vererek, ileride ne ölçüde problem olacağı hesaba katılmalıdır. Davranışlarının değişeceği, kendisine uyum sağlayacağı önyargısından kaçınmak gerekir.
  Bilinmelidir ki olgun bir evlilik, kendisinin ve eşinin bağımsız kişilikleri ve birbirinden ayrı benlikleri olduğunu kabul etmeye dayanır. Mutlu evlilik yapan çiftler, eşlerini oldukları gibi kabullenmişlerdir ve onlarda mükemmeli arama ve onları değiştirme çabalarının yararsızlığını anlamış insanlardır.
  İnsanın en fazla ihtiyacını tatmin eden, kalbine karşılık bir kalbin bulunmasıdır ki, her iki taraf sevgilerini, aşklarını, şevklerini birbirleriyle paylaşsınlar. Lezzetlerde birbirlerine ortak, gam ve kederli şeylerde de yardımcı olsunlar
 2. 2
  nano22
  Yeni Üye

  --->: İslamda Aşk ve Flört

  Reklam  Güzel bir yazı olmuş. 3. 3
  aşk tozu
  Yeni Üye
  ben birşey anlayamadım. 4. 4
  zuzu87
  Yeni Üye
  ama bunları okuyunca evlenmek üzere olan iki aşık için biraz korkutucu :( umarım temennim inşallah alalh ömür boyu mutlu ederde inşallah hiç pişman olmam alalh herkesi mutlu olsun çünkü sevgi evlillği yapmadığımı biriyle karı-koca olamam

 5. 5
  catlaxçilli
  Emekli
  yaa çok uzun ve anlamlı bir yazı olmus ama korkutucu:(hepsini okuyamadım ama yazının içeriğini anladım saolun..;):(:(

 6. 6
  yasemin y.
  Yeni Üye
  paylaşım için saol.zaten bende bu çıkma işine çok terstim.şimdi kendimle gurur duyuyorum...:D;):cool:

 7. 7
  lazkızı53
  Üye
  bencede çok güzel bir yazı bende flörtün yanlış olduğunu düşünenlerdenim gezim dolaşmış bir insanın ilişkisiyle hiç tanımayıp evlenen insanların ilişkleri daha farklı olur bence birbirlerini tanıyarak evlenenler zaten birbirlerini tanıyorlar fakat tanımadan evlenenler evliliklerinin her döneminde kendileri ile ilgili yeni şeyler öğrendikce daha mutlu olurlar ve birbirlerini daha çok severler ve evlilikleri uzun ömürlü olur fakat diğer türlü birbirlerini zaten tanıyan çiftler bir süre sonra evlilikten sıkılır ve farklı heycanlar aramak issterler tabi bu benim düşüncem yazı içn teşekkürler

 8. 8
  algoritmik
  Yeni Üye
  Genelde duyguyla yaklaşılan bir konuya akıllıca bir yaklaşım.. evet akıl ve kalp birlikte yürüdüğü vakit mükemmellikler doğar. zor olsa da tüm alışılmışlara karşı gerçeği ararmak ve onu yaşamak en güzeli. yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. böyle düşünen insanların varolduğunu bilmek sevindirici..

 9. 9
  HARUN9045
  Emekli
  emeğine sağlık çok güzel bir paylaşım

 10. 10
  senty
  Yeni Üye
  Yazıyı sonuna kadar okudum ve şuan içinde bulunduğum durumu anlatıyor resmen. Evli değilim ama mükemmeli aradığım için en ufak hatada bile sanki o benim için değilmiş hissine kapılıyorum. Flört her zaman gerçekçi yüzleri yansıtmıyor insanların Allah hepimizin istediği gibi nasipler çıkarsın amin..

 11. 11
  Alev Üyesi
  Üye

  --->: İslamda Aşk ve Flört

  Reklam  gerçekten çok güzel ve çok doğru her gencin okuması lazım diye düşünüyorum emeğinize sağlık

 12. 12
  kübr@
  Üye
  ama bunları okuyunca evlenmek üzere olan iki aşık için biraz korkutucu :( umarım temennim inşallah alalh ömür boyu mutlu ederde inşallah hiç pişman olmam alalh herkesi mutlu olsun çünkü sevgi evlillği yapmadığımı biriyle karı-koca olamam
  açıkçası bende korktum şimdi ya :(

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
islamda flört çıkmak sevgili olmak,  islamda flört,  islamda ask nasil yasanmali,  flört konulu sohbet yazıları,  dinimizde aşk nasıl yaşanmalı
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi