Domuz eti neden yenir?

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Domuz eti neden yenir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  Domuz eti neden yenir?

  Reklam  Domuz eti neden yenir?

  Forum Alev
  Bundan bir hafta kadar önceydi. Bir firmanın teras katında oturuyordum. Parçalı bulutlu ve hafif rüzgarlı havada çay içmenin rehaveti içerisindeydim. Biraz ilerideki masalardan birinde oturan bir kaç kişinin konuşmalarını işitinceye kadar da aklım ve fikrim bulutlardaydı. Başka bir firmanın temsilcileri oldukları, iş görüşmesi için geldikleri hallerinden anlaşılan o üç kişiden biri, diğerlerine yediği bir yemeğin tarifini yapıyordu. Bir sürü şey sıralıyordu tarifinde. Ama iki malzeme vardı ki tarifin içerisinde, diğerlerinin hepsini bastırmıştı ve ben bu iki kelimenin özellikle ikincisine takılıp bulutlardan yere inmiş, rehavetten ayılmış bir halde buldum kendimi.Yemek tarifinde geçen malzemelerden biri şarap diğeri ise domuz pastırmasıydı..
  Konuşanlar belki gayr-ı müslîmlerdi, günahlarını almayayım.
  Ama, onlar gayr-ı müslîm olsalar da, bu ülkede, müslüman kimliği ile dolaşan birilerinin domuz eti yemekten haz aldığı, hatta bir modernlik ölçüsü olarak mutlaka yenmesi gerektiği gibi bir saplantının yaşandığını da biliyoruz.
  Sahi domuz eti neden yenir?
  Bu sorunun izlerini sürmek için islâmın emir ve yasaklarını karşılaştıralım:
  Diğerlerine oranla emirlerin insan nefsine en zor geleni elbette ki her gün yapılması gerekenlerdir. Emrin uygulanma sıklığı düştükçe zorluk oranı azalacaktır.
  Bu bağlamda namaz, her gün en az beşer defa tekrar edilmesi nedeniyle en ince elek vazifesini görüyordu.
  Haydi bu elekte tutunamadınız, nefsiniz ağır bastı, düştünüz; doğrudan yere çakılmıyordunuz. İkinci bir elek sizi mutlak sukuttan, yani yere çakılmaktan kurtarıyordu: Yılda bir ay ramazan orucu ile sınanıyordunuz. Diyelim ki, nefsiniz buna da razı olmadı, açlığa ve susuzluğa sabır gösteremedi, bu sefer ömürde bir defa eleğine takılıyordunuz: Hac emri sizi tutuyor, çakılmaktan kurtarıyordu.
  Haydi diyelim ki, emirlerde nefsinizin sefilliği yüzünden gerekenleri yapamadınız, bu sefer haramlar sizi karşılıyordu. Şu ahirzaman şartlarında zina yapmadan yaşayabilmek dahi bir çaba ve Yaratıcıya dair bir çekince gerektiriyordu çünkü. Diyelim ki, bunda da sabredip tutunamadınız, nefsiniz, arzularınız galip geldi, düştünüz.. ve sizin olmayan bir meta nefsinize cazip geldi, ellerinizi hırsızca uzattınız.. ve hayatın şartlarını, yaşadığınız sıkıntıları bahane ettiniz, haydi diyelim ki unutmak için ellerinizi şaraba uzattınız…
  Peki, tüm bunlardan sonra elinizi domuz etine uzatır mıydınız?!
  Diğerlerinin tümünde, nefsin, sefilce de olsa bir faydalanması söz konusuydu gördüğüm kadarıyla. Bir mazeret üretme mekanizması çalışabiliyordu. Ama, domuz etinin diğer etlere bir üstünlüğü olmadığı gibi, domuz etini haram olarak görmeyen milletler nezdinde de ucuz ve sakil bir etti.
  Sahi, domuz eti niye yenirdi?
  Galiba domuz eti yalnızca domuzluğuna, yani inadına yenirdi.
  Ve Cenab-ı Hak, nefse cazip gelen onca şeyi haram ettikten sonra, nefis açısından hiçbir cazibesi ve muadillerine protein, vitamin vs. açısından hiçbir üstünlüğü olmayan, bağımlılık yapmayan, hatta sakil addedilen birşeyi dahi haramlar sınıfına sokmakla; nefsine takılıp elekten düşenlerle, inadına çakılanları ayırt etmeyi mi murat etmişti?
  Bu açıdan bakınca, domuz eti noktasında hassasiyetini muhafaza edenleri, etmeyenlerle bir sınıfta göremiyor insan. İnadına domuz eti yiyenlerin dibe çakıldığı gün, hayatı boyunca sürçerek, düşerek yaşasa bile, bu noktada hassasiyetini muhafaza edenlere bir lutfun erişebileceğini hissetmekle de derinden mutlu oluyor...
  Elbette, istiğfar ile temizlenmenin hayat devam ettiği sürece mümkün olduğunu, O'na dönüş yollarının hayat devam ettiği sürece açık olduğunu unutmadan... 2. 2
  DereeN
  Usta Üye

  --->: Domuz eti neden yenir?

  Reklam  cok güzel hazirlanmis bi yazi tessekur ederm..benm domuz eti hakkinda sormak istediim
  bi sey var, yerimi bilmiorum ama bildiime göre saglik acisindanda zararli bi hayvan..
  domuzdaki saglia zararli seyler nedir?? 3. 3
  misafirr
  Yeni Üye
  Alıntı DereeN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  cok güzel hazirlanmis bi yazi tessekur ederm..benm domuz eti hakkinda sormak istediim
  bi sey var, yerimi bilmiorum ama bildiime göre saglik acisindanda zararli bi hayvan..
  domuzdaki saglia zararli seyler nedir??

  Domuz, pis olan gidalari cok sevdigi icin vucudunda fazla miktarda mikrop bulunur. Bu mikroplarin basinda trisin ve tenya gelir. Bunlar insan sagligi icin cok tehlikelidir. Esasen modern tip da domuz etinin her iklimde, ozellikle sicak bolgelerde insan sagligi icin cok zararli oldugunu tespit edilmistir... 4. 4
  mum
  Özel Üye
  Alıntı DereeN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  cok güzel hazirlanmis bi yazi tessekur ederm..benm domuz eti hakkinda sormak istediim
  bi sey var, yerimi bilmiorum ama bildiime göre saglik acisindanda zararli bi hayvan..
  domuzdaki saglia zararli seyler nedir??
  Domuz etinin Zararları

  1)ZEHİRLİ MADDELER:

  Domuz eti çok yağlıdır.Yenildiği takdirde bu yağ kana geçer.Kandaki fazla miktarda yağ atardamarların sertleşmesine,tansiyon yükselmesine ve kalp enfatüsüne sebep olur.Ayrıca domuz yağı içerisinde "sutoksin"denilen zehirli maddeler mevcuttur.Vücuda giren bu maddelerin dışarı atılması için lenf bezlerinin çok çalışması gerekir.burum lenf düğümlerinin(nbademcik gibi)iltihaplanması ve şişmesine neden olur.Bu duruma DOMUZ HASTALIĞI da denilen "skrofuloz a neden olur.
  2)FAZLA MİKTARDA KÜKÜRT
  Domuz etinde bulunan anormal miktarda kükürt kıkırdak kas ve sinirlere oturarak eklemlerde iltihaplanmalara yol açar.Kireçlenme ve bel fıtığına yol açar.
  3)AŞIRI BÜYÜME
  Domuzda büyüme hormonu çok fazladır.Domuz etiyle alınan bu anormal miktarda ki büyüme hormonu vücüdun düzensiz büyümesine neden olur.Ellerin ayakların yada kafanın anormal şekilde büyümesine yol açar.
  4)DERİ HASTALIĞI
  Domuz eti ve yağı kullanan kişinin derisinde "imidazol" denilen maddeler kaşıntıya yol açar.Egzama dermati, nörodermatit gibi iltihabi deri hastalıklarına zemin hazırlar.
  5)TRİNŞİN
  Domuz etiyle insanlara geçen bu hastalık domuzlarda ağır bir hastaık yapmamasına rağmen insanlarda öldürücüdür.Bu hastalıkğın tek kaynağı domuzlardır.
  6) SİROZ
  Ottowa Üniversitesi araştırmacıları domuz eti tüketimi ile karaciğer iltihaplanması olan siroz arasında orantılı bir artış tespit ettiler.Araştırmayı yapan Dr. Amin Nanji ve Dr.Samuel French domuz eti ile alkol tüketildiği zaman riskin dahada arttığını belirtiyor.İsviçre, Norveç ve Finlandiya gibi ülkelerde kişi başı kişi başı ortalama domuz eti tüketimi ile sirozdan ölenlerin oranları doğru orantılıdır.
  7) KANSER
  Domuz eti ve yağı, cilt kanseri, mide kanseri, bağırsak kanseri, lenf kanseri gibi kanser çeşitlerine yakalanma riskini arttırmaktadır.Ayrıca taşıdığı aşırı büyüme hormonu nedeniyle kanserin gelişmesine zemin hazırlamaktadır.
  8) OBEZİTE
  Yapılan araştırmalarda vücudun metabolizmasının dengesizliği ile oluşan bir tür hastalık olan obeziteye yakalanma riskinin domuz eti kullanımı ile doğru orantılı olduğu belirtilmekte.İşte bu nedenle özellikle hristiyan ülkelerde obezite çok yaygındır.
  9)HAYA DUYGUSUNU AZALTMASI
  Yapılan araştırmalardadomuz etinin barındırdığı bir tür maddenin insanlardaki kıskanma ve haya duygusunu azalttığı kanıtlanmıştır.Bu durum toplum içinde fuhuşun ve ahlaksızlığın artmasına cinsel sapkınlıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.Özellikle ülkemiz için önemli olan Türk aile yapısı bu nedenle bir tehdit altındadır.Çünkü eşini kıskanmayan tek varlık domuzdur.Yani bir domuz aynı zamanlarda birçok domuzla birliklte olur.

  İŞTE DİNİMİZİN KESİN BİR DİLLE YASAKLADIĞI DOMUZ ETİNİN ZARALARINDAN BAZILARI BUNLARDIR.ALLAH BİR ŞEYE HARAM DİYORSA MUHAKKAK Kİ O İNSANLAR İÇİN AÇIK BİRER TEHLİKEDİR.ŞÜPHESİZ Kİ EN İYİ BİLEN ALLAH(cc) DIR.

 5. 5
  DereeN
  Usta Üye
  verdiin bilgilirden dolayi cook tesekkur ederim Allah razi olsun

 6. 6
  mum
  Özel Üye
  Alıntı DereeN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  verdiin bilgilirden dolayi cook tesekkur ederim Allah razi olsun

  Allah senden de razı olsun. okuduğun için ben teşekkur ederim:)

 7. 7
  mfgulveren
  Yeni Üye
  sevgili kardeşim verdiğin bilgiler için allah razı olsun.keşke herkes bunun bilincinde olsa.

 8. 8
  aliayhan
  Üye
  kardeşim emeğine sağlık.verdiği bilgiler için Allah razı olsun senden.


  ALLAH BİR ŞEYE HARAM DİYORSA MUHAKKAK Kİ O İNSANLAR İÇİN AÇIK BİRER TEHLİKEDİR.ŞÜPHESİZ Kİ EN İYİ BİLEN ALLAH (C.C.) DIR.

 9. 9
  mum
  Özel Üye
  Alıntı mfgulveren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  sevgili kardeşim verdiğin bilgiler için allah razı olsun.keşke herkes bunun bilincinde olsa.
  Alıntı aliayhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  kardeşim emeğine sağlık.verdiği bilgiler için Allah razı olsun senden.


  ALLAH BİR ŞEYE HARAM DİYORSA MUHAKKAK Kİ O İNSANLAR İÇİN AÇIK BİRER TEHLİKEDİR.ŞÜPHESİZ Kİ EN İYİ BİLEN ALLAH (C.C.) DIR.
  Allah sizden de razı olsun kardeşler:)

 10. 10
  Börtecine
  Emekli
  Allah razı olsun gerçekten çok bilgilendirici böylece nefsi duyguların ne kadar gereksiz olduğunuda anlamış olduk...

 11. 11
  Apollo
  Emekli

  --->: Domuz eti neden yenir?

  Reklam  ucuz oldugu için avrupalılar bu ete hucumluyor.

 12. 12
  atomik07
  Yeni Üye
  Saol kardeşim.Gerçekten ne kadarda güzel anlatmışsın

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi