Farz nedir

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Farz nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  tontiş
  Usta Üye
  Reklam

  Farz nedir

  Reklam  Farz nedir

  Forum Alev
  Farz nedir


  Allahü Tealanın emridir. Kati delil ile bildirilmiştir.
  Farza inanmak ve amel etmek arzdır. Yapana sevap
  vardır. Farzı terk eden cehennem azaına müstehak
  olur. İnanmayan, dini inkar etmiş sayılır. Ehemmiyet
  vermeyen, bundan ne olur diyen mürted olur. İman
  etmek ve ilmihal bilgilerini iğrenmek cünüplükten
  hayızdan, nifastan gusletmek ve beş akit namak kılmak
  ve ramazan orcunu tutmak, zenginleri in senede bir zeka
  t vermek ve ömründe bir kere haca gitmek gibi şeyler farzdır. 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  --->: farz nedir

  Reklam  Farz Nedir?

  Farz, yapılması kat`î ve açık delillerle emredilen dinî iş ve vazifelerdir. Abdest almak, namaz kılmak, oruç tutmak, zekât vermek gibi... Farz ikiye ayrılır:

  Farz-ı Ayn: Yerine getirilmesi her Müslümana ayrı ayrı borç olan farzlardır. Bunlar, bir Müslümanın yapmasıyla diğer Müslümanların üzerinden düşmez. Namaz, oruç gibi... Gerek namaz ve gerekse oruç, istisnasız her Müslümanın yapmak zorunda olduğu, dinî birer vecibedir.

  Farz-ı Kifâye: Yerine getirilmesi her Müslümana ayrı ayrı borç olmayan, Müslümanlardan bâzısının yapmasıyla diğerlerinden borçluluk hâli kalkan farzlardır. Bu gibi farzları, hiç kimsenin yapmaması hâlinde, bütün cem`iyet mes`ul ve günahkâr olur. Bir Müslümanın cenaze namazını kılmak gibi. Cenaze namazının bâzı Müslümanlar tarafından kılınması, diğer Müslümanlar üzerinden mükellefiyetin kalkması için yeterlidir. Ancak, hiç kimse kılmayacak olsa, bütün Müslümanlar mes`uliyet altına girmiş olurlar. Farz-ı kifâyenin sevabı, sadece yapana aittir. Tamamen terkinden dolayı gelen günah ise, bütün Müslümanlarındır.


  Mehmet Dikmen
 3. 3
  genc771
  Yeni Üye
  farz allahın kesin emridir yapılmadığı taktirde günah yazılır ve karşılığında cezası çekilir.şunuda söyliyim mesela farz namazı kılma sevaptır ama kendini haramdan sakınmak daha sevaptır.ama haramdan sakınıp farzı yapmamak daha günahtır. 4. 4
  Ziyaretçi
  Farz: Yapılması kat’i delillerle sabit olan ilahi emirlerdir.Farzı terketmek haramdır;işlenmesinde sevap,özürsüz terkedilmesinde ise Allah’ın azabı vardır.ikiye ayrılır:
  Farz-ı Ayın: Her mükellefin kendisinin yapması gereken,bir başkasının yapmasıyla ödenmeyen farzdır.(Beş vakit namaz,zekat,oruç gibi.)
  Farz-ı Kifaye: Mükelleflerden bazılarının yapmasıyla, diğer müslümanlardan düşen farzdır.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi