Selam yerine günaydın demek

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Selam yerine günaydın demek ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  Selam yerine günaydın demek

  Reklam  Selam yerine günaydın demek

  Forum Alev
  Selam yerine günaydın demek


  Câhiliyet döneminde yaşayan kimseler birbirine rast geldikleri zaman çeşitli sözlerle birbirine iltifat ederek sevgi ve saygılarını gösterirlerdi. Câhiliyetin inanç, ibadet ve hukuk sahasına değişiklik getiren İslâm dini. sosyal alanda da değişiklikler getirdi. Ve birbirine rast gelenlere, iltifat etmek için kullandıkları kelime ve cümleleri yasaklayarak "es-selâmü 'aleyküm" demeyi emretti.

  Peygamber (sav) buyuruyor: "İmân etmedikçe Cennet'e giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de imân etmiş olamazsınız. Size bir şey delâlet edeyim mi ki, onu yaptığınız takdirde birbirinizi sevmiş olacaksınız. Selâmı aranızda yaygınlaşırınız" (Müslîm).

  İmrân bin Hüseyin diyor ki: "Biz câhiliyette "Allah senin gözünü sevindirsin" veya "Sabahleyin senin yaşaman iyi olsun" derdik. İslâm dini gelince bundan nehy edildik." Peygamber (sav) de şöyle buyuruyor: "Bizden başkasına kendini benzeten kimse bizden değildir. Yahudi ve hıristiyanlara
  kendinizi benzetmeyiniz. Yahudilerin selâmı parmaklarla işaret etmek, Hıristiyanların selâmı da el ile işaret etmektir"(Tirmizî)

  Yukarıda zikredilen hadislerden anlaşıldığı gibi müslümanlar birbirine rast geldiklerinde (es-Selâmü 'aleyküm) sözünü söylemekle söze başlayacaklar.

  Kimi zaman selam yerine "merhaba" denildiği, özellikle dışarıdan gelen kimseye karşı "hoş geldin" anlamında bu ifadenin de kullanıldığı nakledilmiştir. (bk. Buharî, İman, 40, İlm, 25, Salat, 4; Müslim, İman, 24, Misafirin, 82; İbn Mace, Mukaddime, 22; Ebu Davud, Zekat, 6) Merhaba; bolluk ve genişlik dileme, başımızın üstünde yerin var gibi anlamları kapsar. "Musafaha" konusunu incelerken, Medineli Ensar kadınların biat için toplandıklarında Hz. Ömer'in Selamım "Rasülulah'a ve Rasulultah'ın elçisi Ömer'e merhaba" sözleri ile cevapladıklarını belirtmiştik. Günümüzde kullanılan "hayırlı sabahlar", "hayırlı akşamlar", "iyi günler", "iyi akşamlar", "günaydın" veya "tünaydın" gibi deyimler, selam verilenler üzerinde huzur, güven ve esenlik meydana getirebilirse de "İslam'a ait selam"ın yerini tutmadığında açıklık vardır. Belki bu deyimler asıl selamlaşmadan sonra dua ve temenni niteliğinde söylenebilir.
  SİE

 2. 2
  tontiş
  Usta Üye

  --->: Selam yerine günaydın demek

  Reklam  bu hatayı hep yapıyoruz. ama ben bundan sonra daha dikkatli olacağım. allahım razı olsn 3. 3
  behlül571
  Üye
  Alıntı tontiş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bu hatayı hep yapıyoruz. ama ben bundan sonra daha dikkatli olacağım. allahım razı olsn
  arkadaşım Allah yazarken baş harfini veya tamamını büyük yazmaya özen göstersek daha güzel olur 4. 4
  aygen
  Bayan Üye
  Allah razı olsun ...

 5. 5
  mum
  Özel Üye
  amin cümlemizden....

+ Yorum Gönder
günaydın ne demektir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi