İslam’da Akrabalık Ilişkileri

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden İslam’da Akrabalık Ilişkileri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  İslam’da Akrabalık Ilişkileri

  Reklam  İslam’da Akrabalık Ilişkileri

  Forum Alev
  Muhterem Müslümanlar!
  İnsan sosyal bir varlıktır. Biribiriyle münasebet kurarak hayatını devam ettirmek durumundadır. Toplumu meydana getiren unsurlardan birisi de akrabalardır. Dinimiz ailenin yanısıra akrabalık ilişkilerine büyük önem vermiştir. Nitekim Cenab-ı Hak. “... Allah’tan korkun ve akrabalık bağlarını kesmekten sakının!”1 buyurmaktadır.
  Bilindiği gibi yakınlarımız: ana- baba, dede-nine, kardeşler, torunlar, amcalar, halalar, teyzeler ve evlilik vesilesiyle oluşan diğer akrabalardır. Yakınlarla ilgilenmek manasına gelen Sıla-i rahim, yakınlara iyilikte ve yardımda bulunmak, onlarla ilgilenmek, aradaki bağı güçlendirmek ve korumaktır. Nitekim Yüce Allah Kuran'ı Kerim’de, cennet ehlinin özelliklerinden birisinin de akrabaları ile ilişkilerini kesmeyip onları görüp gözetmek olduğuna işaret ederek şöyle buyurmaktadır: “Onlar, Allah’ın riayet edilmesini emrettiği haklara riayet eden, Rablerine saygı gösteren ve hesaptan korkanlardır.”2
  Aziz Müminler!
  Akrabalık, komşuluk ve arkadaşlık bağlarının zayıflaması toplumda sevgi ve dayanışma ruhunu zedelemektedir. Bu nedenle Yüce dinimiz ana-babaya, komşuya, arkadaşlara, ve yakın akrabaya iyilik yapmayı emretmektedir. Nitekim Cenab-ı Hak Nisa Suresi 36. ayette şöyle buyurmaktadır: "Allah'a ibadet edin ve O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez.”


  Kıymetli Müslümanlar!
  Yakınlarımızı, eşimizi, dostumuzu görüp gözetmemiz ve iyi komşu olmamız iyi mü’min olmanın özelliklerindendir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.): "Allah'a ve ahiret gününe inanan, misafirine ikram etsin, akrabasıyla bağını koparmasın"3, “Kim rızkının genişlemesini, ömrünün uzamasını isterse akrabasıyla bağını koparmasın"4 buyurmaktadır. "Akraba ile ilişkisini kesen cennete giremez"5 Bunun için akrabalarımızı arayıp soralım. Muhtaç olanlarına yardım edelim. Ziyaretlerine gidemediklerimizin hatırlarını en azından telefonla sormayı unutmayalım.
  ________________
  1 Nisa, 4/1.
  2 Rad, 13/21
  3 Buhari, 10/373
  4 Buhari. 10/348
  5 Buhari, 10/347


 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Islam’da Akrabalık Ilişkileri

  Reklam  Toplum içinde herkes akraba ve komşusu ile ilişkisini gözetse ah o eski günler sözü de olmazdı. Dinimiz bu ilişkilerin korunması hakkında çok hassas bir dindir.+ Yorum Gönder
islamda akrabalık
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi