Boşanma - Hutbe İstabul Müftülüğü

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Boşanma - Hutbe İstabul Müftülüğü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Boşanma - Hutbe İstabul Müftülüğü

  Reklam  Boşanma - Hutbe İstabul Müftülüğü

  Forum Alev
  Boşanma - Hutbe - 04.06.2010 İstabul Müftülüğü
  بسم الله الرحمن الرحيم
  قال الله تعالى:....وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ فَإِن كَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسَىأَن تَكْرَهُواْ شَيْئاً وَيَجْعَلَ اللّهُ فِيهِ خَيْراً كَثِيرا
  قال رسول الله (صعلم): أَبْغَضُ الْحَلاَلِ إِلَى اللَّهِ تَعَالَى الطَّلاَقُ
  BOŞANMA


  Değerli Müminler!
  Aile demek, millet demektir. Ailenin inşası nesillerin inşası, Nesillerin inşası ise milletin ihyası, devletin bekası ve gücü demektir. Allahın rızası gözetilerek yapılan, evlilik, başlı başına bir ibadettir. Aile için yapılan harcamalar da sadakaların en faziletlilerinden birisidir. Aile mukaddes bir yuvadır. Böyle bir kudsiyeti barındıran evliliğin, meşru olmayan sebeplerle bozulması; gönüllerde yıkım, fikirlerde çözülme ve duygularda aşınma meydana getirir.
  Yüce dinimizin, devamını istediği aile yuvasının yersiz ve gereksiz sebeplerle yıkılıp dağıtılması toplumsal bir afete dönüşmektedir. Türkiye'deki boşanma oranları, her ne kadar Batı ülkelerine göre oldukça düşük gözükse de, ülkemizdeki boşanmalarda son yıllarda maalesef ciddi bir artış gözükmekte; aile yapımız, üzülerek ifade edelim ki, büyük bir ateş çemberi içine sürüklenmektedir.
  Sevgili Peygamberimiz Efendimizin; “Allah katında en sevimsiz helal”[1] olarak nitelediği boşanma ile milli ve manevi duygular zayıflamakta; taraflar, duygusal yönden hayal kırıklıklarına uğramaktadırlar. Ailenin dağılması ile, aslında, en büyük tahribat; eşlerin yanında, çocuklar üzerinde yoğunlaşmaktadır.

  Aziz Müslümanlar!
  Millî ve manevî değerlerimizin âdeta dinamitlenmesi manasına gelen boşanmanın sebebleri arasında; bencillik, saygısızlık ve sorumsuzluk yer alırken, büyüklerin tecrübelerinden istifade etmemek ve maneviyat eksikliği de önemli unsurlardandır. Ekonomik sorunlar, aile içi şiddet ve iletişim bozukluğu da boşanmada rölü olan problemlerdir. Adeta bir kasırga şiddetiile boşanmaları körükleyen iletişim araçlarının yanlış amaçlar için kullanılması da çok ciddi bir sorundur. Medyanın, aile konusunda kültürümüze ait olmayan yayınları ve gayri meşru yaşantılar özendirmesi de boşanmanın fitilini ateşleyen önemli etkenlerdendir.

  Kıymetli Müminler!
  Yüce kitabımız Kur’an-ı kerim, ailenin mutlu bir şekilde devamı ve yuvanın yıkılmaktan kurtulması için çok önemli tavsiyeler ihtiva etmektedir. Bir âyet-i Kerime’de; “Hanımlarınızla iyi ve güzel geçinin. Onlardan hoşlanmadınızsa, bilin ki sizin hoşlanmadığınız bir şeye, Allah çok hayır koymuş olabilir”[2] buyrulur.
  Mutlu bir evliliğin kurulması ve boşanmaların önlenmesi ancak; fedakârlık, sabır, şükür, sorumluluk, kanaatkârlık, saygı, hoşgörü, haklara riayet ve zerafet gibi ahlâkî ve insani erdemlere sahip olmakla mümkündür. Saygı ve sevgi temeline dayalı bir yuvanın sadece dünyaya dönük değil, ahiret eksenli inşası da çok önemlidir. Aile konusunda en değerli örneğimiz âlemlere ve ailemize rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamber Efendimizdir. O’nun hayatını öğrenmek, ahlâkını ahlâk edinmek; yuvamıza huzur getirecektir.
  Hutbemi sevgili Peygamberimizin boşanma hakkındaki önemli uyarıları ile bitirmek istiyorum:
  “Evleniniz, boşanmayınız. Şüphesiz boşanma sebebiyle Arş-ı alâ titrer.” [3] "Evleniniz, fakat meşru bir sebep yokken boşanmayınız. Çünkü Allah zevklerine düşkün erkek ve kadınları sevmez." [4]  Nuh ALTUNAY
  Altıntepsi Yeni Camii İmam Hatibi
  BAYRAMPAŞA

  [1] Ebû Dâvûd, Sünen, Talak 3
  [2] Nisa:4/19
  [3] Camius sağir;
  [4] Feyzü'i-Kadîr, 3:242;

  İSTANBUL MÜFTÜLÜĞÜ
  OKUMA TARİHİ: 04.06.2010


  Metnin orjinalini bilgisayarınıza
  indirmek için
  TIKLAYINIZ
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Boşanma - Hutbe İstabul Müftülüğü

  Reklam  Meşru bir neden olduğu zaman boşanma gerçekleştirilebilir fakat meşru bir neden olmadan boşanan kişiler hoş nazarla bakılmaz. Boşanmalar göğün titremesine neden olmaktadır.+ Yorum Gönder
boşanma hutbesi,  boşanma ile ilgili hutbeler,  talakla ilgili hutbe
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi