Üç Aylar ve Regaip Kandili - Hutbe İstabul Müftülüğü

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Üç Aylar ve Regaip Kandili - Hutbe İstabul Müftülüğü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Üç Aylar ve Regaip Kandili - Hutbe İstabul Müftülüğü

  Reklam  Üç Aylar ve Regaip Kandili - Hutbe İstabul Müftülüğü

  Forum Alev
  Üç Aylar ve Regaip Kandili - Hutbe - 11.06.2010 İstabul Müftülüğü  بسم الله الرحمن الرحيم
  قال الله تعالي: قَدْ أَفْلَحَ مَنْ زَكَّاهَا () وَقَدْ خَابَ مَنْ دَسَّاهَا
  قال رسول الله (صعلم): اللهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِي رَجَبٍ، وَشَعْبَانَ، وَبَلِّغْنَا رَمَضَانَ  ÜÇ AYLAR VE REGAİB KANDİLİ  Muhterem Müminler!
  Rahmet ve mağfireti sınırsız olan Yüce Allah, huzuruna samimiyetle yönelen kullarına feyiz ve bereket dolu birçok gün ve geceler ihsan etmiştir. Allah’a şükürler olsun ki, İslam dinine gönülden bağlı yüce milletimizin “üç aylar” diyerek özel bir önem verdiği Recep, Şaban ve Ramazan ayına girmek üzereyiz. Bu aylar içinde bulunan Regâib, Miraç, Berat ve Kadir geceleri, müminler için Allah’ın rahmet ve mağfiretinin bol bol tecelli ettiği mübarek gün ve gecelerdendir. Bu günlerde Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle dua ederdi: Allahım bize Recep ve Şaban ayını mübarek kıl ve bizi Ramazana ulaştır.[1]

  Aziz Cemaat!
  Resulullah (s.a.v.) Efendimizin mübarek duasında ifadesini bulan, bu mukaddes ayların ve bu aylar içinde bulunan mübarek gecelerin, fazilet ve mağfiret gölgesi üzerimize düşmüş bulunuyor. Bu mübarek gün ve gecelerden nasiplenmeye çalışmak her müslümanın vazifesi olmalıdır. Önümüzdeki Perşembeyi Cumaya bağlayan gece, Regâib gecesidir. Regâib, “Kendisine rağbet olunan kıymetli şeyler, bol ihsan, çok, feyiz ve bereket” demektir. Regâib gecesi, Allah Azimuşşan’ın rahmet ve mağfiretinin müminler üzerine bol bol tecelli ettiği pek mübarek bir gecedir. Bunun içindir ki, asırlardan beri müminler, bu geceye büyük kıymet vermişler, onun feyiz ve bereketinden istifade etmeye çalışmışlardır.
  Üç ayları ve mübarek geceleri fırsat bilerek kendimizi hesaba çekelim, Allah’ın rahmet ve mağfiretine kavuşmak, onun rızasına nâil olmak için bu feyizli gün ve geceleri fırsat bilelim.
  Günah mı işlemişiz? Tevbe edelim. Felah bundadır. Hakk’a ibadette eksiklerimiz, kusurlarımız mı var? Tamamlayalım. Kurtuluş bundadır. Gönül mü kırmışız? Onaralım. İnsanlık bundadır. Başkalarının hakkını mı yemişiz? Ödeyelim. Müslümanlık bundadır. Ruhlarımızı kin ve düşmalık mı kaplamış? Unutalım. Huzur ve güven bundadır. İslâmî birlik ve kardeşliğimizi kaybedip parça parça mı olmuşuz? Kaynaşalım. Yükselme ve ilerleme bundadır. Yoksulları, fakirleri, kimsesizleri görmemezlikten mi gelmişiz? Görelim ve elimizi uzatalım. Hayır bundadır. Çocuklarımıza dinlerini, imanlarını, mukaddes ve milli değerlerini öğretmeyi ihmal mi etmişiz? Telafi edelim. İstikbal bundadır.

  Değerli Kardeşlerim!
  İşte Regâib kandili, sözünü ettiğimiz nefis muhasebesini yapmamız ve kendimizi yenilememiz için bir fırsattır. Yüce kitabımızda “nefsini, ruhunu arındıran kurtuluşa ermiştir: onu kötülüklere gömüp kirleten de ziyana uğramıştır[2] buyurulur. Gönül sarayımızı bulandıran haset, kin, düşmanlık, haksızlık ve zulüm çamuruna bulaşmaktan sakınalım. Birbirimize, anne ve babamıza yakınlarımıza sevgiyle ve iyilikle yaklaşalım. Dünyamızı saran düşmanlıklara karşı birlik ve beraberlik içinde olalım. Gönlümüzde iyilik, fazilet ve bilgi ışığını yakalım. Kısaca iyi bir kul, iyi bir Müslüman ve iyi bir insan olalım. Kalplerimiz bu güzel duygularla dolsun. Allah’ın rahmet ve bereketi üzerinize olsun.


  Sadrettin PORTAKAL
  Çinili İhlâs Camii İmam-Hatibi
  Arnavutköy


  [1]Ahmed.Beyhaki Keşf'ül-Hafâ: c.1 No.554
  [2]Şems 91/ 9-10

  İSTANBUL MÜFTÜLÜĞÜ
  OKUMA TARİHİ: 11.06.2010

  Metnin orjinalini bilgisayarınıza
  indirmek için
  Tıklayın
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Üç Aylar ve Regaip Kandili - Hutbe İstabul Müftülüğü

  Reklam  Üç aylara girerken bu mübarek ayın içinde mübarek bir gün var ki o da regaip kandilidir. Recep ayının ilk perşembe gecesi regaip kandilidir.+ Yorum Gönder
üç aylar ve regaip kandili hutbe,  regaib ve üç aylar hutbesi,  üç aylar ve regaib kandili hutbeleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi