Şeytanın oyunları - şeytanın aldatmacaları - şeytan nasıl kandırır

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Şeytanın oyunları - şeytanın aldatmacaları - şeytan nasıl kandırır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Şeytanın oyunları - şeytanın aldatmacaları - şeytan nasıl kandırır

  Reklam  Şeytanın oyunları - şeytanın aldatmacaları - şeytan nasıl kandırır

  Forum Alev
  Şeytanın oyunları - şeytanın aldatmacaları - şeytanın kandırmacaları - şeytan hakkında - şeytan nasıl kandırır  Şeytan insanları çok çeşitli yollarla Allah rızasına uymaktan alıkoymaya çalışmaktadır. Bu yöntemlerden biri de kişinin Kuran’a uygun güzel ahlaklı tavır göstermesini engelleyen ve halk arasında ‘adilik’ olarak bilinen tavırlar göstermesini sağlamaktır.


  Halk Arasındaki Adıyla ‘Adilik’ Nedir?

  Kuran ahlakıyla çatışan her tavır adiliği içinde barındırır. Allah Kuran’da müminler için güzel ahlakı, fedakarlığı, mazlumluğu, tevekkülü övmekte, bencilliği, asiliği, aksiliği, duygusallığı ve ters tavırları yermektedir. Kuran’a sıkı sıkıya bağlı bir müslüman Allah’ın bu emirlerine uymada titizlik gösterir. Fakat Kuran’ın emrettiği ahlakı hayatına geçirememiş insanlar asil olmayan tavırlar gösterebilmektedirler. Bu tavırlar nefislerinin zorlandığı vakitlerde, kendilerini haklı gördüklerinde, isteklerinin gerçekleşmediği, sıkıldıkları ya da bencilce düşündükleri zamanlarda ortaya çıkabilmektedir. Örneğin gün boyunca çalışan bir insanın bu işleri yaparken sürekli söylenmesi, bir şeylerden şikayetçi olması, etrafındakilerin ne kadar çalıştıklarını araştırması, her işini Allah rızası için yapan bir müminin tenezzül etmeyeceği bir tavırdır.

  Asil olmayan tavırlardan biri de, Kuran’a uygun olmayan bir ahlak gösterildiğinde müminlerin güzel ahlaka davet eden tavsiyelerine uymayarak kendince haklılığını ispat etmek için kişinin kötü ahlak gösteren insanları örnek göstererek kıyaslama yapmasıdır. Oysa samimi müminler hata yapsalar dahi hatalarından geri dönmeyi bilir ve kendilerine tavsiye edilen güzel öğütlere uyarak müminlerin takva olanını örnek alırlar.
  Ayrıca Allah’tan korkan bir mümin herşeyin kaderinde yaratıldığını ve tevekkül etmesi gerektiğini unutmaz. Dolayısıyla duygusallaştığı, haksızlığa uğradığını düşündüğü, öfkelendiği bir an olmaz. Her olayı Allah yarattığı için her zaman Kuran’a uygun akılcı bir tavır gösterir.


  Çözüm: Kuran’a Uygun, Asil Ahlak Göstermek

  Allah’ın "...Hiç şüphesiz, şeytanın hileli-düzeni pek zayıftır." (Nisa Suresi, 76) ayetinde bildirdiği gibi insanın asil olmayan tavırlarını düzeltmesi Kuran’a tam uyulduğunda çok kolaydır. Allah samimi olarak Kendisi’ne yönelen kullarına doğru yolu gösterecek ve kalplerine güvenlik duygusu verecektir. Dolayısıyla müminler kaderlerinde her ne olursa olsun tevekkül etmeli ve güzel ahlaklı tavırda sebat göstermelidirler. Üzülmek, sinirlenmek, küçük düştüğünü düşünmek, küçük hesaplar peşinde olmak, basit ahlaklı bir insanla kendini kıyaslamak yerine bu şeytani tavırların hepsini kökten yok edip sadece vicdana göre hareket etmek Allah’ın razı olacağı asil ahlakı yaşamak için yeterlidir, inşaALLAH.


  alıntıdır.. 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Şeytanın oyunları - şeytanın aldatmacaları - şeytanın kandırmacaları - şeytan hakkında - şeytan nasıl kandırır

  Reklam  Müslümanların yapmış olduğu bir ibadet bir iyilik ya da bunları yapmak için niyetin geçirilmesi bile şeytanı kavurur. İnsanlar onun bu halini görse ibadetlerine sımsıkı sarılırlardı herhalde.+ Yorum Gönder
şeytanla konuşma oyunu,  şeytanın aldatmacaları,  şeytanın oyunları nelerdir,  şeytan titizlikle aldatır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi