Mirac Kandili İle İlgili Hutbe - İstabul Müftülüğü

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Mirac Kandili İle İlgili Hutbe - İstabul Müftülüğü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Mirac Kandili İle İlgili Hutbe - İstabul Müftülüğü

  Reklam  Mirac Kandili İle İlgili Hutbe - İstabul Müftülüğü

  Forum Alev
  Mirac Kandili İle İlgili Hutbe - İstabul Müftülüğü
  بسم الله الرحمن الرحيم
  قال الله تعالي: سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى
  الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ البَصِيرُ
  قال رسول الله (صعلم):جُعِلَتْ قُرَّةُ عَيْنِىَ فِى الصَّلاَةِ[1  MİRAC KANDİLİ


  Önümüzdeki 8 Temmuz Perşembeyi Cumaya bağlayan gece, Receb ayının 27. Gecesi Mi’raç Kandili... Mi’raç, Sevgili Peygamberimizin en büyük mucizelerinden biridir. Bu gece Resûlüllah Mescidi Haram’dan Mescidi Aksâya, yani Mekke’den Kudüs’e, oradan da daha yüce âlemlere götürülmüştür. Bu sır ve hikmet dolu yolculuğu Cenâbı Hak Kur’an-ı Kerim’de şöyle bildirmektedir. “Kendisine (kudretimizin alâmeti) âyetlerimizden bazılarını göstermek için, bir gece kulunu Mescid-i Haram’dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir. Şüphesiz O her şeyi işitir ve görür”[2]

  Aziz Müminler!
  Yüce kitabımızın bildirdiğine göre hemen her peygamber rabbimizin davetini tebliğ ederken pek çok sıkıntı çekmiştir. Hakarete uğramış, mecnun ve sihirbaz denmiş, taşlanmış, vatanını terke mecbur edilmiş, hatta öldürülen nebiler bile olmuştur. Peygamberlik zincirinin son halkası sevgili peygamberimizin davet serüveni de öncekilerden farksızdır. “Ey bürünüp sarınan, kalk ve uyar”[3] emrini aldığı andan itibaren bu mukaddes davanın sıkıntıları başlamış ve artarak devam etmiştir. Diğer taraftan peygamberliğin onuncu yılında zevce-i pâkı Hz. Hatice ve zor günlerinde desteğini esirgemeyen amcası Ebû Talib’in vefatı sevgili Peygamberimizi üzüntüye boğdu. Onun için bu yıla Senetü’l Hüzn hüzün yılı denildi. İşte bu günlerde idi. Her şeyi bilen Allah (c.c.) sevgili habibini teselli etmek, bu ulvî davetin ardında duran yüce kudreti göstermek ve kâfirler istemese de bu dinin kemale ereceğini müjdelemek için onu melekût âlemine davet etti.

  Bir gece Resulüllah’ın Kabe’de bulunduğu bir sırada Cebrâil geldi. Onu Burak adlı bir bineğe bindirerek Kudüs’e götürdü. Resulüllah Mescidi Aksâ’da iki rekat namaz kıldı. Sonra Cebrâil onu alıp semalara yükseltti. Yedi semayı geçerken daha önceki peygamberlerden bazılarıyla karşılaştı. Sidreyi Müntehâ’da ilâhî huzura kabul edildi. Orada Allah Teâlâ ona bazı âyetler vahyetti. Bunlar arasında beş vakit namaz emri de vardı.

  İsrâ ve Miraç bir mucizedir, muhterem cemaat. Mucizeler akılla izah edilemez, onlara sadece iman edilir. Bizler de Hz. Ebûbekir’in dediği gibi “O söylediyse doğrudur”der Rasulullah (s.a.v.)‘in haber verdiklerine şeksiz şüphesiz iman ederiz.

  Miraç gecesinde nice ilâhî ikrama nâil olan bir Peygamber’in ümmeti olarak bu gecenin feyz ve bereketinden, af ve mağfiretinden istifade etmeye gayret edelim. Miracın bize en kıymetli hediyesi olan, dinin direği, müminin miracı, gözümüzün nuru beş vakit namazı terk etmemek üzere ahdedelim. Mirac’ın ilk durağı Mescid-i Aksâ’nın, oradaki mazlumların kurtuluşu için dua edelim.

  Miraç kandilinizi tebrik eder İslam Âlemi için hayırlara vesile olmasını Cenâb-ı Haktan niyaz ederim.


  Dr. Ahmet EFE
  Ebubekir Camii İmam Hatibi
  BAĞCILAR  [1] Beyhaki Sünenü’l Kübra Nikah 59
  [2] İsra 17/1
  [3] Müddessir, 74/1,2


  İSTANBUL MÜFTÜLÜĞÜ
  OKUMA TARİHİ: 02.07.2010
 2. 2
  mum
  Özel Üye

  Cevap: Mirac Kandili, Mirac Kandili İle İlgili Hutbe - İstabul Müftülüğü

  Reklam  miraç kandili hakkında hutbe

  MİRAÇ KANDİLİ CUMA HUTBESi

  Muhterem Müslümanlar!
  Bazı zaman ve mekânlar, içinde cereyan eden önemli hadiseler sebebiyle değer kazanmışlardır. Bu değerli zamanlardan biri de, Recebin 27. Gecesi olan ve 28 Haziran Salı gününü Çarşambaya bağlayan gece idrak edeceğimiz Miraç kandilidir.
  Yüce kitabımızın bildirdiğine göre hemen her peygamber rabbimizin davetini tebliğ ederken pek çok sıkıntı çekmiştir Hakarete uğramış, mecnun ve sihirbaz denmiş, taşlanmış, vatanını terke mecbur edilmiş, hatta öldürülen nebiler olmuştur Peygamberlik zincirinin son halkası sevgili peygamberimizin davet serüveni de öncekilerden farksızdır “Ey örtüsüne bürünüp sarınan, kalk ve uyar”(1) emrini aldığı andan itibaren bu mukaddes davanın sıkıntıları başlamış ve artarak devam etmiştir Diğer taraftan peygamberliğin onuncu yılında zevce-i pâkı Hz Hatice ve zor günlerinde desteğini esirgemeyen amcası Ebû Talib’in vefatı sevgili Peygamberimizi üzmüştür Bu nedenle bu yıla hüzün yılı denmiştir. İşte bu günlerde Allah (c c ) sevgili habibini teselli etmek, bu ulvî davetin ardında duran yüce kudreti göstermek için onu melekût âlemine davet etmiştir Miraç, Peygamberimizin yüce makamlara çıkarılması; İsra ise; gecenin bir saatinde Peygamberimizin Mescidi Haramdan Mescidi Aksaya götürülmesi demektir. İsra, ayetle sabittir. Yüce Allah bu konuda şöyle buyurmaktadır.

  “Ayetlerimizden bir kısmını Ona göstermek için, Kulunu bir gece Mescid-i Haram’dan alıp, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren Allah; her türlü noksanlardan münezzehtir. Şüphesiz ki O, her şeyi hakkıyla işiten, her şeyi hakkıyla görendir.”(2)
  Değerli Mü’minler!
  Miraç gecesinde nice ilâhî ikramlara nâil olan bir Peygamber’in ümmeti olarak bu gecenin feyz ve bereketinden, af ve mağfiretinden istifade etmeye gayret edelim Miracın bize en kıymetli hediyesi olan, dinin direği, müminin miracı olan namazı terk etmemek üzere ahdedelim Müslüman alemindeki maddi ve manevi sıkıntıların sona ermesi için dua edelim.
  İsra ve Miraç dan bahseden ve isra suresiyle gelen Yüce Rabbimizin emir ve talimatlarının bir özeti ile hutbemizi sonlandıralım.
  “Yalnız Allah’a kulluk edin. O’na hiçbir şeyi şirk koşmayın. Anne ve babanıza iyilik ve itaat edin. Hısım ve akrabaya, fakirlere, yolda kalmışlara yardım edin, haklarını verin. İsraf etmeyin, cimrilikten sakının. Fakirlik korkusu ile, geçim endişesiyle çocuklarınızı öldürmeyin. Yetimlerin mallarına dokunmayın, onlara iyi muamele edin. Zinaya yaklaşmayın. Haksız yere cana kıymayın. Verdiğiniz sözü tutun. Ölçü ve tartıyı tam yapın, doğruluğa dikkat edin. Bilmediğiniz bir şeyin ardına düşüp de, körü körüne onu takip etmeyin. Yeryüzünde kibir ve gururla yürümeyin.” (3)
  Miraç kandilinin, hepimiz için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’dan niyaz ederim.

  HAZIRLAYANIN ADI: Osman ŞAHAN+ Yorum Gönder
miraç kandili ile ilgili hutbeler,  miraç kandili ile ilgili hutbe,  miraç hutbe,  miraç kandili hakkında hutbe,  miraç kandili hutbesi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi